banner468

Görkemli köprüye görkemli tören

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Dim Çayı üzerine yapılacak ve 12 mahalleyi birbirine bağlayacak 191 metre uzunluğundaki Ak Köprü’nün temeli atıldı

Görkemli köprüye görkemli tören

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Dim Çayı üzerine yapılacak ve 12 mahalleyi birbirine bağlayacak 191 metre uzunluğundaki Ak Köprü’nün temeli atıldı

20 Ekim 2015 Salı 23:13
Görkemli köprüye görkemli tören
banner404
Yasin ARAZ
TEMEL atma törenine Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AKP Milletvekili Sena Nur Çelik, Alanya Kaymakam Vekili Hasan Tanrıseven, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya Cumhuriyet Başsavcısı Musa Taşkın, Alanya Emniyet Müdürü Mehmet Ömür Saka, Büyükşehir Belediyesi Alanya Koordinatörü Hüseyin Güney, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rektörü Ahmet Pınarbaşı, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Vekili ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Ali Dim, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Mehmet Şahin, oda ve dernek temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
'ALANYA BİR YERYÜZÜ CENNETİ'
Açılışta konuşan Alanya Belediye Başkanı Yücel "Şehrimiz gün geçtikçe değişime, gelişime açık hale geliyor. Sürekli vizyon kazanmakta olan bir ilçeyiz. Ak Köprü'nün bugüne kadar Alanya'ya kazandırılmış olması gerekiyordu, kısmet bugüneymiş. Büyükşehir'e bu konuda çok teşekkür ediyorum" diye konuştu. Kaymakam Vekili Tanrıseven ise "Geçtiğimiz hafta bakanımızla Alanya'nın batısında Alara Çayı üzerinde Yeniköy Barajı'nın temelini atmıştık, bugün de Ak Köprü'nün temelini atıyoruz. Alanya bir yeryüzü cenneti. Alanya'nın sadece sahilleri yok. Torosları da var. Tünelden yol yapımına kadar yüzlerce güzel hizmet var buraya yapılan. Buradaki insanlarımızın hayatını kolaylaştırmak adına her şeyi yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.
'DERDİNİZ DERDİMİZ OLDU'
Antalya Milletvekili Adayı Sena Nur Çelik de, vatandaşın derdini 13 yıldır kendi dertleri gibi sırtladıklarını belirterek "Mevlana'nın dediği gibi 'Dert insanları yollara düşürür.' Bizim de derdimiz vatan aşkı. Bu düşünceyle yola çıktık. Alanya'nın değerli insanlarının derdi bizim de derdimizdir. Bu köprü Dim Çayı'nın ulaşımda kaybettiği zamanı geri kazandıracak. Bölgemizin önemli hale gelmesini sağlayacak. Akarsu ve yeşillikler içindeki bu vadi cazibe merkezi olacak. Bu doğrultuda gece-gündüz çalışan Büyükşehir'e bu bölgenin evladı olarak teşekkür ediyorum. 13 yıllık iktidarımızda Türkiye'yi otoyollarla, tünellerle donattık. Yapılamaz denilenleri yaptık. Sarp kayalıkları viyadüklerle birbirine bağladık. Daha geçtiğimiz günlerde Toroslardan Kıbrıs'a içme suyu gönderdik. Partimiz döneminde başlayan kalkınma sayesinde, dünyanın takip ettiği bir ülke haline geldik. Vatanımızın birliğine ve bütünlüğüne kasteden herkes bir gün cezasını çekecek ve istediğine ulaşamayacak. Milletimiz 1 Kasım'da bizi tek başına iktidara taşıyacak ve huzur içinde kalkınmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.
'HİZMETTE ALTIN DÖNEM YAŞANIYOR'
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise "Böylesine güzel bir manzarada tarihi eser sayılabilecek bir projenin temel atma törenine tanıklık ettiğim için mutluluk duyuyorum" diyerek, Antalya için bir hizmet seferberliği, hizmet yağmuru ve sağanağının yaşandığını belirtti. Türel, “Antalya hizmette kapıları ardına kadar açılmış bir fırsat dönemini yaşıyor. Son 3 gün içinde Antalya’da yaptığımız temel atma ve açılış törenlerine baktığımızda bunu çok daha iyi idrak edebiliyoruz. Önceki gün Meydan-Havaalanı-EXPO raylı sistem hattının temel atma törenindeydik. Ulaştırma Bakanlığı ile el ele vermek suretiyle belediye olarak araçları biz temin ediyoruz, 116 milyonluk yatırımı biz gerçekleştiriyoruz. Hat ve elektrifikasyon işlerini Ulaştırma Bakanlığı tamamlıyor. Toplamda 416 trilyonluk bir yatırımın temelini attık. Bu hizmetler AKP iktidarından önce onlarca sene sürerdi. Temeli atılır, bir türlü açılış töreni yapılamazdı, yıllarca beklenirdi. Biz artık yıllarca beklenen projeler için ayları yarıştırıyoruz. İşte 18.1 kilometrelik raylı sistemin dün temelini attık, birkaç ay sonra 23 Nisan 2016’da vatandaşımızın hizmetine sunacağız. Önceki gün bakanımızla birlikte Antalya’nın iki yakasını bir araya getiren 6 kilometrelik Kundu-Belek yolunun temel atma törenini gerçekleştirdik. Kundu-Belek arası 45 dakikalık mesafe iken şimdi 4 dakikaya iniyor. Üzerine de iki köprü yapılıyor. EXPO bağlantısı ile beraber yaklaşık 48 trilyonluk bir yatırım. Bazı projelerde ise haftaları yarıştırıyoruz. Bu yolu Kasım ayında G-20 zirvesi öncesinde hizmete sunacağız. Bugün (dün) sabah saatlerinde Kepez Belediyemizin çok amaçlı salonu temel atma töreni vardı, 6 milyonluk bir yatırım. Kanser tarama merkezinin açılışını yaptık, içindeki teknik cihazların maliyeti 3 milyon lira. Sadece önceki gün hizmete açtığımız, temelini attığımız hizmetlerin toplam maliyeti yarım katrilyon. Sadece EXPO alanının içine yapılan harcama 2 katrilyon lira. Etrafıyla, barajlar, dere ıslahları ile bu rakam 4 katrilyona çıkıyor" ifadelerini kullandı.
ALT YAPIYA 116 MİLYON TL
Alanya’da tarihi bir eserin temelini attıklarını söyleyen Başkan Türel şunları ifade etti: “Bizim için Alanya’nın önemi her zaman farklı. Alanya’da ortaya koyduğumuz hizmetlerimizle çok farklı bir yatırım hamlesini gerçekleştiriyoruz. Alanya Belediye Başkanımızla güzel bir işbirliği gerçekleştiriyoruz, teşekkür ediyoruz. Alanya Belediyemizin yatırımlarına Büyükşehir olarak misli misli katkı koyuyoruz. Alanya Belediyesi’nin 2014 yatırım miktarı 127 milyon lira. Bizim Büyükşehir olarak, sadece ASAT olarak içme suyu, kanalizasyon, arıtmaya yaptığımız yatırımın bedeli 116 milyon lira. Bunlara Ak Köprü gibi diğer yatırımlarımız dahil değildir. Yani Alanya Belediyemiz kadar ASAT olarak 2015’te önemli yatırım hamlesini Alanya’da hayata geçiriyoruz. Bu projelerin içinde senelerdir bekleyen kangren olmuş, Mahmutlar’dan tutun bir çok beldeye kadar önemli içme suyu sorunları da var" diye konuştu.
'ÇEVREYOLU PROJESİ TAMAM'
Alanya’ya çok önemli projeler kazandıracaklarını anlatan Başkan Türel, kendisinden önceki Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ı eleştirerek "Benden önceki Büyükşehir Belediyesi'nin hizmetle pek işi yoktu. Onlar başka işlerle meşguldü. Hizmet fırsatını halkımız bu yüzden bana verdi" dedi. Türel, “Ak Köprü gibi Alanya’nın kangren haline gelmiş katı atık projesinin temelini 2016 senesi içinde atıyoruz. Kısa sürede tamamlayacağız. Toptancı hal projesini, ALTSO ile işbirliğine giderek, esnafımızla birlikte odamızın öncülüğünde hazırlıyoruz. Alan projeleri tamamlandı. Uygulama projelerini tamamladığımızda onun da 2016’da temellerini atmış olacağız. Alanya’nın en önemli sorularından bir tanesi trafik. Karayollarımızla birlikte yapacağımız Cikcilli-Kargıcak arası birinci etap 17 kilometrelik çevreyolu projemizin, hatta Dim Çayı üzerinde bir de tünel yapmak suretiyle ihalesini bu sene sonuna kadar yapmış olacağız. 2 sene içinde de hizmete sunmuş olacağız. Şu anda tünelle ilgili uygulama projeleri tamamlanmak üzere. Tamamlanınca ihaleye çıkılacak" ifadelerini kullandı.
'ALANYASPOR TESİSLERİ HAYIRLI OLSUN'
Alanyaspor’a desteklerinin güçlenerek devam edeceğini belirten Başkan Türel, “Şimdi Alanyaspor’a Avrupa’nın en modern, en çağdaş kamp tesislerini kazandıracağız. Alan tahsisiyle ilgili adımlarımızı attık. Alanya’ya en güzel spor ve kamp tesisleri şimdiden hayırlı olsun” dedi.
'YENİ BİR BOĞAZ KÖPRÜSÜ İNŞA EDİYORUZ'
Başkan Menderes Türel, Ak Köprü’nün 190 metre uzunluğunda olduğunu, iki ayak arası genişliğinin 89 metre olduğunu belirterek “KDV hariç 6 milyon 871 bin liraya ihale edildi. Bir vatandaşımız Ak Köprü Türkiye’nin dördüncü boğaz köprüsü demiş. Dim çayı üzerine adeta yeni bir boğaz köprüsü inşa ediyoruz” diye konuştu.
'MİLLETİMİZİN DESTEĞİYLE OLUYOR'
Tüm bu hizmetlerin çalışınca olduğunun altını çizen Türel "Bizler çalışıyoruz. Hükümetimiz, bakanlarımız bizim bu gayretlerimize destek olup, önümüzü açıyor. Asıl önemli olan milletimizin bize verdiği destek. Milletimiz iş bilen, çalışan kadroları başa getirmeseydi belki halen bugün bu Ak Köprü için bekliyor olacaktık. İş bilen kadroları milletimiz görev getirdiği için işte bu köprüler yapılıyor. Bu köprünün gerçek mimarları çok kıymetli Alanyalılardır” diye konuştu.
'AK KÖPRÜ BÜYÜKŞEHİR'İN GERDANLIĞI'
AKP Genel Başkan Yardımcısı Çavuşoğlu da, Antalya ve Alanya'nın 13 yıl öncesinden çok farklı bir konuma geldiğini belirterek "Alanya ve Antalya sevdasıyla yanıp tutuşuyoruz. Her zaman güzel hizmetler vesilesiyle bir araya geliyoruz. Geçen hafta Alanya'da ikinci barajının temelini attık. Yakında üçüncüsünü de Alarahan'da yapacağız. Dim Barajı, Alanya'nın içme suyunu karşılayacak. Gazipaşa'ya ve Manavgat'a da baraj yaptık. 'Su akar, Türk bakar' tabirini değiştiriyoruz. Su akacak, Türk çalışacak. Gayemiz bu. Bugün temelini atacağımız bu güzel köprü de Büyükşehir'in gerdanlığı olacak. Alanya'ya verilen değer ortada. Bu köprü 12 mahalleyi birleştirecek. Aslında gönülleri bir olan 12 mahalleyi fiziken de birleştiriyoruz" dedi.
'20 YIL ÖNCE SÖYLENSE GÜLERDİK'
Dünyanın en çok konuşulan şehrinin Antalya olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, "Önümüzdeki ay dünya liderlerini Antalya'da ağırlayacağız. 20 sene evvel, 'G-20 Türkiye'de olacak, dünya liderlerine başkanlık edeceğiz' dense gülerdik. Şimdi dünya liderleri geliyor. Türkiye bu organizasyona liderlik edecek. Antalya'mız dünyanın dilinde. Geçtiğimiz günlerde de en güçlü 20 şehir arasına girdi. Antalya, New York'tan sonra 'Çiçek Açan En Güçlü Şehir' oldu. Gazipaşa yolunu görüyorsunuz, kaymak gibi yol oldu. Kuşyuvası nasıldı, nasıl oldu? Ağaç altından korka korka geçerdiniz, şimdi tünelleri görüyor musunuz? Sizin aşkınızla dağları delik deşik ettik" şeklinde konuştu. Ardından Çavuşoğlu, Türel ve Çelik butona basarak Ak Köprü yapımının startını verdiler. 
12 MAHALLEYİ BİRBİRİNE BAĞLAYACAK
Dim Barajı faaliyete geçtikten sonra baraj çevresinde olan mahallelerin bir birleriyle bağlantısı kesilmişti. Mahalleler birbirleriyle gölün etrafını dolaşarak ulaşım sağlıyordu. Ve Büyükşehir Belediyesi 12 mahalleyi birbirine bağlayacak Ak Köprü’yü yapma kararı aldı. KDV hariç 6 milyon 871 bin liraya ihalesi yapılan köprünün uzunluğu 191 metre, genişliği ise 10 metre olacak. Köprünün 1 yılda tamamlanması bekleniyor.


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 20.10.2015 22:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349