banner468

Gazipaşa'da 'Büyükakça' krizi

Belediye Başkanı Dr. Adil Çelik başkanlığında gerçekleştirilen Gazipaşa Belediye Meclisi'nin Ağustos ayı olağan toplantısına, Gazipaşa'nın efsane siyasetçilerinden Ahmet Büyükakça'nın İmar Komisyonu'ndan çıkarılmasıyla ilgili teklif damgasını vurdu

Gazipaşa'da 'Büyükakça' krizi

Belediye Başkanı Dr. Adil Çelik başkanlığında gerçekleştirilen Gazipaşa Belediye Meclisi'nin Ağustos ayı olağan toplantısına, Gazipaşa'nın efsane siyasetçilerinden Ahmet Büyükakça'nın İmar Komisyonu'ndan çıkarılmasıyla ilgili teklif damgasını vurdu

02 Ağustos 2016 Salı 21:29
Gazipaşa'da 'Büyükakça' krizi
banner404
AHMET Büyükakça'nın katılmadığı meclis, Belediye Toplantı Salonu'nda yapıldı. AKP'li Başkan Çelik'in son günlerde yaşanan darbe girişimiyle ilgili açılış konuşmasının ardından gündem maddelerine geçildi. Komisyon raporları ile taleplerin görüşülmesinin ardından AKP'li üyelerin Ahmet Büyükakça ile ilgili talepleri meclis gündemine bomba gibi düştü. AKP'li üyeler tarafından gündem dışı meclise getirilen teklifte, İmar Komisyonu'ndan Ahmet Büyükakça'nın çıkarılarak Kemal Sarıyıldırım'ın getirilmesi talep edildi. Belediye Başkanı Adil Çelik, Ahmet Büyükakça'nın Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği'nin yanı sıra Akdeniz Üniversitesi Mütevelli Heyeti'nde olduğunu belirterek, "O nedenle Ahmet Bey çok yoğun oluyor ve zaman zaman İmar Komisyonu toplantılarına katılamıyor. İmar Komisyonu çalışmaları aksamasın diye onun yerine Kemal Sarıyıldırım'ın getirilmesini istiyoruz" dedi. Karşılıklı görüşlerin ardından oylamaya geçildi. Yapılan oylamada CHP ve MHP'li üyeler çekimser kalırken, AKP'li üyelerin oy çokluğuyla Kemal Sarıyıldırım İmar Komisyonu Üyesi oldu. Siyasi çevreler, Ahmet Büyükakça'nın meclis toplantısında olmadığı bir gün gündeme getirilen bu talep ile yapılan oylamanın etik olmadığını belirtti.
'BU KİŞİLER ART NİYETLİ'
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan AKP Belediye Meclis Üyesi Ahmet Büyükakça, bilgisi dışında gelişen bu olayın çok çirkin olduğunu belirterek, alınan kararın yok hükmünde olduğunu belirtti. Bir trafik kazası geçirdiğini bilmesine rağmen Belediye Başkanı Çelik'in bir 'Geçmiş olsun' nezaketinde dahi bulunmadığını belirten Büyükakça, "Bilindiği gibi ihtisas komisyonlarına seçilen üyelerin görev süreleri 1 yıldır. Dolayısıyla benim İmar Komisyonu'ndaki görev sürem 2017'nin Nisan ayında sona erecek. Şu an benimle ilgili aldıkları karar yasal değil ve 'yok' hükmündedir. Bir komisyon üyesinin değişmesi için ancak kendisinin istifa etmesi, veya ölüm ya da hastalık gibi boşluk doğurması gerekir. O nedenle bu aldıkları karar tamamen art niyetlidir, itibar etmiyorum" dedi.
YEŞİL ALAN TİCARİ ALAN OLDU
Belediye Meclis Üyesi Avukat Semra Yalçın Bilgiç'in 1/1000 ölçekli revizyon imar planında animasyon merkezi olarak planlanan ve mevcut haliyle park ve spor alanı olarak kullanılan mülkiyeti belediyeye ait 138 ada 12, 42, 44,48 ve 53 parsel numaralı taşınmazların da içinde bulunduğu alanın semt spor alanı ve pazaryeri olarak planlanması talebiyle ilgili İmar Komisyonu raporu görüşüldü. Gündem maddesiyle ilgili söz alan CHP'li Sema Şenli, "Bu parsellerin kamulaştırılma sebebi animasyon merkezi ya da park yapımı içindir. Bu sebeple zaten kamulaştırılmayla elde edilen yerlerin, ortak kullanım alanlarının ticari alana dönüştürülemeyeceği yasalarda belirtilmiştir. Parsel sahiplerinin de buna itiraz edebileceğini düşündük. Ayrıca ortak alanlarda park veya animasyon merkezlerinde değişim yapılırken başka yerlere koymak gerekiyor. Burada parkın içine ticari alan koyma yasaya aykırı olduğundan, ticari alana dönüştürülmesine karşıyız" dedi. MHP'li Av. Nazmiye Gül Özgörü ise, "Talep dilekçesiyle kroki zaten birbirine uyumlu değil. Talep edilen kroki ise biz krokide ticari alana tamamen karşıyız. Yeşil alanların daraltılmasına karşıyız. Yeşil alan olarak kalmasını talep ediyoruz" diye konuştu. İtirazlar üzerine söz alan Başkan Çelik, "Bizim düşüncemiz, burada o yeşil alanın yanında belediyeye ticari alan kazandırıp bir gelir sağlayabilir miyiz? Belediyemize bir artımız olur mu? Orada oldukça geniş bir yeşil alanımız ve parkımız var. Yeni Mahalle'de 18 bittiği zaman biraz daha berisinde pazaryerimiz var. Orası bir cazibe merkezi olacak. 'Acaba Gazipaşa Belediyesi'ne bir şeyler kazandırabilir miyiz?' diye düşündük ama herkesin görüşüne saygı duyuyorum" dedi. Karşılıklı görüşlerin ardından oylamaya geçildi. Yapılan oylama sonunda gündem maddesi CHP ve MHP'nin 'Hayır' oyuna karşılık, AKP'nin 'Evet' oylarıyla kabul edildi. CHP'li İlker Erdoğan ise çekimser oy kullandı.
'BELEDİYE GÜZEL PARA KAZANACAK'
Destek Hizmetleri Müdürlüğü'nün belediye sınırları içerisinde bulunan billboard, megalight, roket board ve otobüs duraklarının fiyat araştırmasıyla ilgili yazısıyla ilgili bilgi veren Başkan Çelik, "Billboard reklam panolarımız var. Bunlar daha önce bir firmadaydı, anlaşmamız bitti. Bunların belediyeye bir sürü vaatleri varmış ama yerine getirmemişler. Reklam için bunlara yer vermenin karşılığında para alınmıyordu. Onlar da bize ücretsiz reklam yeri veriyorlardı. Ancak şu anda para istedik, firma bize para veremeyeceğini bildirdi. Bunun ardından yeni bir ihale yapmadık ve Gazipaşa Belediyesi olarak biz işletmeye karar verdik. Buradan iyi bir gelir bekliyoruz. Arkadaşlarımız bir çalışma yaptılar ve bir fiyat belirlediler. Billboard, megalight ve roket boardları firmadan yüzde 20 daha ucuz vereceğiz. Çünkü kurulum maliyetimiz yok. Belediye çok güzel para kazanacak" dedi. AKP, CHP ve MHP gruplarının 'Evet' oyuyla karar kabul edildi.
KÖPRÜDEN 2017'DE GEÇECEĞİZ
Necdet Yıldız isimli Alanyalı bir vatandaş, damperli trak denilen ve asfaltta kullanılan bir araç bağışında bulundu. Bağışı oyçokluğuyla kabul eden meclis, Hacı Musa Çayı ve Bıçkıcı Çayı üzerinde yapılacak çalışmalar için DSİ ile yapılacak protokol konusunda Gazipaşa Belediye Başkanı Dr. Adil Çelik'e imza yetkisi verdi. Konu hakkında bilgi veren Çelik, “Bizim burada vatandaşlara bir köprü sözümüz vardı. İnşallah bu köprünün üzerinden 2017 yılında geçeceğiz. Burada 10 mahallemizi rahatlatacağız. DSİ ile protokol yapacağız. Protokol de şu. Sağ olsun, Bakan bey bizi kırmadı, her şeyini DSİ yapacak, mülkiyet sorununu da biz çözeceğiz. Bununla ilgili bir protokol yapacağız. 2017 yılında bu köprünün üzeriden hep beraber geçeceğiz. Hacı Musa Sarısu Köprüsü’nden Gazipaşa Yat Limanı'na kadar 276 bin ton dolgu maddesi çıkartacağız. Ondan sonda sağlı sollu 700 metre uzunluğunda duvar yapılacak. Taban oturumu 3.30 yukarıya doğru 50 santim daralacak. Orman burada yeşillendirme yapacak. Bizde burada koşu ve yürüyüş yolları yapacağız. Denizi içeriye alacağız ve Eskişehir’deki Porsuk Çayı gibi bir görüntü yapacağız" dedi.
GES'İN ÖNÜ AÇILDI
Çamlıca Mahallesi'ne Ali Yekta Altın tarafından Güneş Enerji Sistemi (GES) kurulmasıyla ilgili gündem maddesi de hararetli tartışmalara sahne oldu. Konuyla ilgili bilgi veren Başkan Çelik, "Biz Gazipaşa'ya gelecek yatırımın önünde durmayız. Biz yatırımın sonuna kadar arkasında dururuz. Biri bize yatırım getirecekse, 1 çocuğumuz işe girecekse, biz onun yanındayız. GES'le ilgili yatırımcımız geldi ve 117 bin metrekarelik alanda bir imar tadilatı istedi. Metrekaresi 5 TL'den 585 bin TL tutuyor. Yatırımcı, 'Bunu öderim ama bu maddeyle bir ödeme kolaylığı sağlarsanız' dedi. Biz yatırımcının her zaman yanındayız. Muhasebe Müdürlüğü 20 bin TL'ye kadar tahakkuk edecek harçları peşin, 20-50 bin TL arasında tahakkuk için 5 taksit, 50 bin-200 bin TL arası için 12 taksit, 200 bin TL'den daha fazla tahakkuk edecekler 24 taksitle ödenir şeklinde meclise bir teklif sunacak. Böylece hem yatırımcının önünü açacağız, hem de Gazipaşa Belediyesi'ne katkı sağlayacağız. Bundan sonra 1000'lik planlar gelecek. Bunu yaptıktan sonra gelip muhasebeyle sözleşmelerini yapacaklar. 585 bin TL'yi 24 takside bölecekler, aylık 24 bin 500 TL civarında belediyeye bir gelir olacak" dedi. MHP'li Nazmiye Özgörü'nün, "Her imar yaptığımız vatandaştan para mı alacağız?" şeklindeki sorusunun ardından oylamaya geçildi. Gündem maddesi oyçokluğuyla kabul edildi.
KOMİSYON SEÇİMLERİ YAPILDI
Ağustos ayı meclisinde bazı komisyonlara üye seçimleri de yapıldı. Buna göre; Çevre ve Sağlık Komisyonu'na AKP'den Tevfik Karav, Mustafa Avcı ve Kemal Sarıyıldırım, CHP'den İsmet Tok ve MHP'den Mahmut Baş seçildi. Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu'na AKP'den Mustafa Avcı, Semra Yalçın Bilgiç ve Tevfik Karav, CHP'den Şevket Gülcan ve MHP'den Nazmiye Gül Özgörü seçildi. Ulaşım ve Yol Komisyonu'na ise AKP'den Kemal Sarıyıldırım, İbrahim Tuncer ve Mustafa Avcı, CHP'den Sema Şenli ve MHP'den Veli Arslan seçildi.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349