banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

Garip şekliyle herkesin ilgisini çekiyordu, 2 milyona liraya satıldı

Hollanda'da açık artırmaya çıkarılan ve tuhaf şekliyle ilgi çeken dünyanın en büyük tatlı su incisi, müzayedede beklenen satış fiyatının altında bir rakam olan yaklaşık 2 milyon liraya el değiştirdi

GÜNCEL 01.06.2018, 09:31 Şerife Çoban
Garip şekliyle herkesin ilgisini çekiyordu, 2 milyona liraya satıldı
banner404

UYUYAN Aslan ismiyle anılan dünyanın en büyük tatlı su incisi, çıkarıldığı müzayedede 320 bin sterlin'e (2 milyon TL) satıldı. Ancak satış tahmin edilen rakamın altında kaldı.
ESKİDEN RUS ÇARİÇESİNE AİTTİ
Bir zamanlar Rus Çariçesi İkinci Katerina'ya ait olan inci, 7 santimetre uzunluğunda ve 153 gramdan ağır.
Hollanda'nın Lahey kentindeki Venduehuis müzayede evinde satışa çıkarılan incinin, Çin'de 1700 ila 1760 yılları arasında oluştuğu düşünülüyor.
BEKLENENDEN DÜŞÜĞE SATILDI
240 yıldır ilk kez müzayedeye çıkarılan incinin 340 bin ila 540 bin sterlin arasında bir rakama alıcı bulması bekleniyordu.
"Uyuyan Aslan" isimli inci, beklenen en düşük fiyatın dahi altında kaldı.
"TÜMÖR SANMIŞTIM"
BBC'nin konu ile ilgili haberinin altına yorum yapan bazı Twitter kullanıcıları, "Bu hayatımda gördüğüm en üzgün inci", "Ben bunu bir tümör sanmıştım", "Zengin insanlar gerçekten garip" gibi yorumlarda bulundu.
SÜREKLİ EL DEĞİŞTİRDİ
300 yaşından büyük olan inciyi 20 yıldır inceleyen uzmanlar, garip şekline karşın, keşfedilen en büyük tatlı su incisi olduğu konusunda ortak görüş halindeler.
Venduehuis müzayede evi, incinin, Avrupa'ya Hollandalı koloni şirketi tarafından getirildiğini aktardı.
Şirketin sahibi Hendrik Coenraad Sander'ın, incinin ilk Avrupalı sahibi olduğuna inanılıyor. Sander'in ölümü sonrası açık artırmaya çıkarılan inci, Rus Çariçesi İkinci Katerina tarafından satın alındı.
O zamandan beri sürekli el değiştiren inci, Amsterdam İnci Topluluğu'nun envanterindeyken satışa çıkarıldı.

Yorumlar (0)