Fındıkkıran Balesi Prömiyeri sahnelendi

Yeni yıl kutlamaları ile özdeşleşmiş ve dünyanın en çok sahnelenen bale eserlerinden birisi olan 'Fındıkkıran' balesinin prömiyeri Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde yapıldı

Fındıkkıran Balesi Prömiyeri sahnelendi
banner404
TCHAİKOVSKY'NİN 1891 yılında bestelediği son bale eseri olma özelliği taşıyan 'Fındıkkıran' balesi Antalya Devlet Opera ve Balesi (ANTDOB) tarafından Antalyalı sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde sahnelenen eseri çok sayıda Antalyalı sanatsever izledi. Amadeus Hoffman'ın 'Fındıkkıran ve Fareler Kralı' adlı masalından yola çıkılarak Alexander Dumas'ın yeniden yazdığı, ilk koreografisi Marius Petipa tarafından gerçekleştirilen 'Fındıkkıran', dünyada en çok sahnelenen bale eserlerinden biri olma özelliğini koruyor.
Küçük Alman kız Clara Stahlbaum'un yeni yıl hediyesi olarak aldığı fındıkkıran oyuncağı ile ilgili rüyalarını konu alan büyü-masal tarzı bir eserde, Clara rolünde Müge Ünal ve Fındıkkıran Prens rolünde Yağızhan Danış izleyici karşısında oldu. Şeker Perisi'ni Laroslova Volkova, Şeker Prens'i Tolga Burçak, İyilik Perisi'ni Esra Taner, Drosellmayer'i Evren İskender, Fındıkkıran'ı Umut Çaltekin, Clara'nın erkek arkadaşını Yağızhan Danış ve Kral Fare'yi Cenk Şahinalp canlandırdı. Reji ve koreografisi Mehmet Balkan'a ait olan eser, ANTDOB Orkestra Şefi Hakan Kalkan tarafından yönetildi. Lale Balkan'ın sahne yönetmeni olduğu eserin dekor tasarımı Gürcan Kubilay, kostüm tasarımı Aydan Çınar ve ışık tasarımı Mustafa Eski'ye ait. İki perde olarak sahnelenen ve yaklaşık iki saat süren gösteri sonunda sanatçılar izleyenler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.
Eser 22-24-26 Aralık 2015 ve 5-7 Ocak 2016 tarihlerinde Haşim İşcan Kültür Merkezi Antalya Devlet Opera ve Balesi (ANTDOB) sahnesinde yeniden sanatseverlerin beğenisine sunulacak. 
Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2015, 00:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472