banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

Ezidiler için endişe artıyor

Terör örgütü Irak-Şam İslam Devleti’nden kaçan Ezidilerden 10 bini güvenli bölgeye ulaşırken, kalanlar için ise endişeler artıyor. Iraklı Ezidi vekil Feyyan Dahil, “Bu insanlara yardım için bir veya iki günümüz kaldı. Sonrasında kitlesel ölümler başlayacak” uyarısında bulundu. BM’nin verilerine göre bir hafta önce Sincar Dağı’na çıkan Ezidilerin sayısı 50 bin civarında

GÜNCEL 10.08.2014, 11:46 10.08.2014, 10:52
Ezidiler için endişe artıyor
banner404
IRAK-Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) bir hafta önce ele geçirdiği Sincar’ı (Şengal) terk edip dağa kaçan yaklaşık 50 bin Ezidi’nin durumuyla ilgili kaygılar artıyor. Bu konuda son uyarı Irak parlamentosunun tek Ezidi milletvekili olan Feyyan Dahil’den geldi. Dahil, Fransız haber ajansı AFP’ye dün yaptığı açıklamada, “Bu insanlara yardım için bir veya iki günümüz kaldı. Sonrasında kitlesel ölümler başlayacak. Onlara şimdi umut veremezsek, moralleri tamamen çökecek ve ölecekler” uyarısında bulundu. ABD’nin sivil kayıp riskine rağmen Sincar’a operasyon yapması gerektiğini vurgulayan Dahil, “Bu, herkesin ölmesinden daha iyidir” diye konuştu. Irak hükümetine ait helikopterlerin dağdan insanları tahliye etmeye çalıştığını söyleyen Ezidi vekil, ancak bu işlemin çok yavaş olduğunu, daha hızlı bir çözüme ihtiyaç bulunduğunu belirtti. Geçtiğimiz salı Dahil, Irak parlamentosunda gözyaşları içinde yaptığı konuşmada hükümetten Ezidileri kurtarmasını istemişti. BM’nin verilerine göre yarısı çocuk 50 bin civarında Ezidi’nin sığındıkları dağdan tahliyesiyle ilgili son açıklama Sincar Kaymakamı Meyser Hacı Salih’ten geldi. Salih, dün şu ana dek 10 bin Ezidi’nin kurtarıldığını ifade etti. Yaptığı basın açıklamasında, Ezidilerin, Peşmerge ve PKK’nın Suriye kolu PYD/YPG’nin açtığı güvenli koridoru kullandığını söyleyen Salih, “Sincar Dağı’nda mahsur kalan 10 bin Ezidi’yi kurtardık. Açtığımız güvenli koridordan Suriye’ye götürüyoruz. Oradan da Duhok’un Zaho ilçesine ulaştıracağız” dedi.

ÇOK ZOR GÜNLER GEÇİRDİK
AA, dağda bir haftadır mahsur kalan Ezidilerin kaçışına tanıklık etti. Ezidi aileler, iki saat yürüdükten sonra araçların bulunduğu noktaya ulaşabiliyor. Peşmerge ve YPG güçlerinin su ikram edip bekletilen araçlara bindirdiği aileler, Suriye tarafına doğru yola çıkarılıyor. Dağda kalan diğer Ezidilerin kurtarılması için de tahliye çalışması sürüyor. Özellikle çocukların yüzlerindeki korku dikkati çekiyor. Hales Hıdır (75), “İlk başta biraz su ve yiyeceğimiz vardı. Ancak ilk iki günde bitti. Sonraki günler, ne yiyecek ekmeğimiz, ne de içecek suyumuz kaldı. Hâlâ dağda binlerce soydaşımız var. Onlara bir şekilde yardım edilmeli” dedi. Irak İnsan Hakları Bakanlığı Sözcüsü Kamil Emin, IŞİD’in kaçırdığı yüzlerce Ezidi genç kadınla ilgili “Bize göre teröristler onları köle olarak görüyor. Onlar için korkunç planları var” dedi.

Silopi’de hazırlık
Türkiye’ye kaçan Ezidiler için Silopi ilçesinde çadır kurulmaya başlandı. Silopi Belediyesi Eşbaşkanı Seyfettin Aydemir, Türkiye’ye sığınan Ezidilerin sayısında artış yaşandığını söyledi. Ezidilere daha önce tahsis edilen konutların dolduğunu ifade eden Aydemir, şöyle konuştu: “Şu an burada 400’e yakın Ezidi var. Vatandaşların evlerinde kalan da çok sayıda Ezidi var. Milletvekillerimiz sınırın karşı tarafında geçiş için yaşanan pasaport sorununu çözmeye çalışıyorlar.”

ABD’DEN YARDIM
ABD’nin hava operasyonları sürüyor. IŞİD’e yönelik hava saldırılarının ardından Pentagon, Irak’ın Sincar Dağı’nda IŞİD’in tehdidi altındaki binlerce Iraklı’ya havadan yeni bir insani yardım operasyonu yapıldığını açıkladı. Pentagon, operasyonda önceki gün olduğu gibi yine bir C-17 ve iki C-130 kargo uçağı kullanıldığını ve toplamda 72 paket malzemenin havadan bırakıldığını duyurdu. Bu son operasyonla birlikte, ABD askeri uçaklarının şu ana kadar 36 bin adetin üzerinde hazır yemek ve yaklaşık 26 bin litre su dağıttığı belirtildi.
Yorumlar (0)