'Evet ama yetmez'

Vergi yapılandırmalarında taksitlerini ödeyemeyen mükelleflerin yapılandırmada kalmasını sağlayan yasa tasarısı geçti. Alanya'da esnaf temsilcileri "Önce sicil affı şart" diyor

'Evet ama yetmez'
banner404

Ceren ŞAHİN

VERGİ ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7143 sayılı Kanun kapsamında yapılan vergi yapılandırmalarından yararlanan lakin borç yapılandırması bozulanlara gecikme faizini ödeme şartıyla yeniden hak tanınıyor. Ak Parti tarafından meclise sunulan ve ekonomi alanında düzenlemeleri kapsayan yasa teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Yasaya göre yapılandırma başvurusunda bulunduğu halde belirtilen süre içerisinde tutarları ödemeyen veya ödeyemeyen mükellefler, ödemelerini, geç ödeme zammı ile birlikte 2019 yılı Ocak ayı sonuna kadar yapmaları şartıyla yapılandırmadan yararlanmaya devam edebilecek.
‘SİCİL AFFI TALEP EDİYORUZ’
Alanya Bakkallar Odası Başkanı Velittin Yenialp konuya ilişkin yapılandırma değil sicil affı istediklerini vurgulayarak “Alanya’da çok sayıda borçlu vardı. Ve borçlarını ödeyemediler. Yapılandırmaya esnaflarımız ciddi anlamda ilgi gösterdi. Lakin akabinde borçlarını ödeyemediler. Bununla ilgili de kredilere başvurmaya çalıştılar. Kredilere ulaşmaları mümkün olmadı zira sicilleri uygun değildi. Bu anlamda bankalar sicillerini ön plana çıkardılar ve kredi vermediler. Bizler devletimizin bu yönde de bir çalışma yapmasını ve sicil affının getirilmesini talep ediyoruz. Borçların yeniden yapılandırılması sorunu tam olarak çözmüyor. Sicil affı bir an önce getirilmeli” ifadelerini kullandı. 
‘PRİM YÜKÜ VE EK VERGİLERLE İLGİLİ 
MEVZUATTA DÜZENLEME YAPILMALI’

Alanya Pansiyoncular ve Lokantacılar Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci ise 2019 itibariyle esnafın üzerindeki yükün artacağına dikkat çekerek prim yükü ve ek vergilerle ilgili mevzuatta düzenlemeye gidilmesi gerektiğini ifade etti. Değirmenci “Şimdiye kadar geçmiş dönemlerde yapılan yapılandırmalarda zamanında ödemesini gerçekleştiremeyen esnaflarımızın hakları kayboluyordu. Bu da hem esnafımızı mağdur ediyordu, hem de devletimiz alacaklarını tahsil edemiyordu. Bu uzatmayla birlikte hakları yanmamış olacak ve geçmiş taksitlerini ödeme imkanı bulacaklar. Dolayısıyla esnaflarımız açısından olumlu ve memnuniyet verici bir gelişme. Ancak bunların yanında, 1 Ocak 2019’da asgari ücretlerin artacak olması esnafın üzerine SGK primlerinde yeni bir yük getirmekte. Bu da esnafımızı yine zorlayacak. Bu sebeple sadece vergi ile SGK borçlarının yapılandırılması ile ilgili değil, önümüzdeki süreçte de esnafın üzerindeki prim yükü ve ek vergilerle ilgili mevzuatın düzenlenmesi gerekiyor. Esnaf üzerindeki yükün azaltılması lazım ki esnafımız hem yapılandırmadaki borçlarını ödeyebilsin, hem de önümüzdeki süreçte hayatlarını borçlanmadan devam ettirebilsin. Yoksa eski borçlarını ödeyemedikleri gibi yeni borçlar edinecekler" şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479