banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

Esnaf sezondan umudunu yitirdi

Ağustos ayının da önceki aylar gibi çok kötü olduğunu söyleyen turizm esnafı "Artık turizm sezonundan bir beklentimiz kalmadı" diyor

GÜNCEL 14.08.2014, 00:30 13.08.2014, 23:30
Esnaf sezondan umudunu yitirdi
banner404

 ALANYA esnafı Ağustos ayından da umduğunu bulamadı. Sokaklarda yoğun olarak turistlerin görülmesine rağmen bu durumun işlerine yansımadığını belirten esnaf, Alanya şehir merkezinde büyük otel inşa edilmesini istiyor. Alanya merkezin dışındaki mahallelerde bulunan otellerin 'Alanya' adını kullanarak turistleri kendi tesislerine götürdüğünü anlatan esnaf, şimdiden kış ayının çetin geçeceğini aktardı. Bazı esnafın görüşleri şöyle:

CENK KARA (KUYUMCU) 
Bayramdı, seyrandı derken Ağustos geldi. Ağustos atletli turist diye nitelendirdiğimiz yerli turistlerle birlikte geldi. Yerli tatilcilerin kimseye faydası olmadı. Ağustos kısır geçiyor. Umutlar tükenmek üzere. Şimdiden kış çetin geçeceğe benziyor.
MEHMET ÜNAL (BUTİK) 
Ağustos ayı güzel geçiyor. Turistler alışveriş yapıyor. Dükkanımıza en çok Alman ve İskandinav turistler geliyor. İşlerimiz açıldı. İnşallah böyle devam eder. Eylül ayının daha iyi geçmesini bekliyoruz. Sezon geç başladı, geç bitsin istiyoruz.
ALİ BUHUR (BİJUTERİ) 
Ağustos, geçtiğimiz aya bakılırsa daha yoğun geçiyor. Bu durumu sokak ve caddelerdeki görünümden anlıyoruz. Bu durumun alışverişe yansımaması gayet normal. Çünkü anormal derecede esnaf fazlalığı var. Kiraların yüksek oluşu esnafın beklentisini karşılamayabilir.
YASİN AKÇA (KUAFÖR)
Ağustos yavaş geçiyor. İşler durdu. Turist var ama bu işlerimize yansımıyor. Turist gündüz bütün ihtiyaçlarını otelden karşılıyor, denize ve havuza gidiyor. Gece ise barlara, diskolara gidiyor. Bu nedenle turistlerin çarşı esnafına pek bir yararı olmuyor. Bize müşteri olarak sadece yerli vatandaşlar kaldı. Buna rağmen Eylül ayından beklentimiz var. Sezon sonları kaliteli turistler geliyor. Bunun da işe yansıyacağını düşünüyorum.
ÖNDER COŞKUN (KEMERCİ) 
Ağustos ayının ilk haftası idare ederdi. Sonra tekrar bir düşüş yaşadık. Bu düşüşün nedenini kimse bilmiyor. Bu sezon Alanya ve turizmi resmen kriz yaşıyor. Alanya'nın turizmde kalkınabilmesi için öncelikle büyük otellerin inşa edilmesi lazım. Alanya Belediyesi'nin olduğu yere acilen büyük bir otel yapılmalı. Önceden Alanya'ya Konaklı ve Avsallar'dan turistler geliyordu. Konaklı ve Avsallar mahallelerindeki oteller kendi bölgelerindeki otelleri turistlere 'Alanya' adıyla satıyor ve turistleri kendi tesislerine götürüyor. Alanya, Avrupa'da tanınmış bir isim. Alanya Belediyesi ve Karayolları 133. Şube Şefliği'nin olduğu yerlere niye oteller yapılmıyor? Bu yerlere büyük oteller yapıldığında Alanya'ya turist gelir. Büyük otel olmadıktan sonra 3-5 apart otel bu kadar esnafı kaldıramaz. Turizm sezonunun kötü geçmesinin nedeni Alanya'da büyük otelin olmaması. Alanya'ya 2-3 bin kişilik büyük oteller yapılmalı. Belediye binasının olduğu yere bir otel yapılsa kışın gelecek olan turistler bile denize girebilir. Alanya adını Okurcalar, Avsallar kullanıyor. Bu sezondan hiçbir beklentimiz yok. Allah yardımcımız olsun.   
İSMAİL KARALI (AYAKKABICI)   
Alanya'nın büyük otellere ihtiyacı var. Eskiden büyük otellerden Alanya'ya müşteriler geliyordu. Otellerin içinde ve karşısında dükkanlar olduğu için turist Alanya'ya gelmiyor. Ağustos esnaf için sakin geçiyor. Pansiyon müşterileri Alanya esnafının beklentilerini karşılamıyor. İskandinav turist gelmesini istiyoruz. Diğer turistler az alışveriş yapıyor. Eylül ayından beklentimiz daha kaliteli müşterilerin gelmesi. 
Yorumlar (2)
CEM CANDEMIR 5 yıl önce
hepiniz haklisiniz ama birsey diyecem kendinizi turist yerine koyun ve 25 mt lik yolun alt kismindan alisveris yapmayi deneyin bakalim ne diyeceksiz .bol kazanclar
ömer ateş 5 yıl önce
işin çivisi çıkmış durumda..geçmiş olsun