banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

Enerji çilesi sürüyor

Dün öğle saatlerinde başlayan ve yaklaşık 5 saat süren kesinti, şehir merkezinde ve çevre mahallelerde yaşayanları olumsuz etkiledi

GÜNCEL 15.08.2014, 10:28 15.08.2014, 11:12
Enerji çilesi sürüyor
banner404
 ALANYA'DA yaz aylarında yaşanan elektrik kesintileri vatandaşı canından bezdirdi. Dün Dinek Mevkii'nde bulunan ve şehre elektrik taşıyan direklerden birinin arıza yapması sonucu şehrin bir bölümüne uzun süre enerji verilemedi. Arızanın sebebinin aşırı yüklenme ve sıcak hava olduğunu belirten Akdeniz Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (AKEDAŞ), Alanya Bölge Koordinatörü Ahmet Sait Akboğa, yaşanılan bu sorunun tekrarlanmaması için çalışmalar yapıldığını söyledi. Akboğa, "Ağustos ayının en sıcak günlerini yaşıyoruz. Doğal olarak tüketiciler enerjiyi maksimum seviyede kullanıyor. Vatandaşlar klimaya yükleniyor ancak bizim şebekelerimiz 90'lı yıllardan kalma. Mevcut şebekeler, günümüz kapasitesini kaldıramıyor. Bununla ilgili dağıtım şirketi olarak master plan projeleri başlattık. Master plan ve proje çalışmalarının 10 ila 25 yıllık olması gerekiyor. Daha önceki yıllarda bu gibi uygulamalar yoktu. Master proje olmayınca da belli yatırımları yapamıyoruz. Biz projeleri tamamlayıp gelecek yıl Alanya'ya enerji veren hatlarımızı kaliteli ve müşterinin sürekli kullanabileceği seviyeye getirmeye çalışacağız" dedi.
'ÖZEL SEKTÖR DİNAMİĞİNİ KULLANACAĞIZ'
Alanya’nın gelişip büyüdüğünü ancak elektrik şebekelerinin eski olduğunu belirten Akboğa, bu nedenle yatırım ihtiyacının arttığını kaydetti. Akboğa, "Yatırım ihtiyacı ayyukta. Yatırım yapabilmemiz için projenin ve bütçenin olması gerekiyor. Bununla ilgili onaylar olmalı. Bütçeyle ilgili problemimiz yok. Özel sektörün dinamiğini çok rahat bir şekilde kullanacağız ancak bir proje onayıyla ilgili TEDAŞ Genel Müdürlüğü ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) ilgili onayları gerekiyor. Bunları bitirdikten sonra en kısa süre içerisinde çalışmaları tamamlayacağız. Özel sektör dinamikliği Alanya'nın büyümesine de yetişecek. Alanya hangi alanda büyüyecekse gerekli alt yapı çalışmalarını da yapacağız" diye konuştu.
'OLACAK İŞ DEĞİL'
Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Yardımcısı ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mehmet Ali Dim de vatandaşı isyan ettiren enerji kesintisi nedeniyle CLK Akdeniz'e yönlendirdiği Twit'inde "Turizm sezonunun tam ortasında, 35 derece sıcakta ve güpegündüz kentin yarısının 7-8 saat elektriksiz kalması olacak iş değil!" dedi. 

Yorumlar (0)