banner468

En çok zamanı uyku ve yemeğe ayırdık

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) araştırmasına göre en çok uykuya ve yemeğe zaman ayırıyoruz. TÜİK'in 'Zaman Kullanım Araştırması'na göre 2014-2015 yılları arasında vatandaş en çok zamanı uykuya ve yemeğe ayırıyor

En çok zamanı uyku ve yemeğe ayırdık

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) araştırmasına göre en çok uykuya ve yemeğe zaman ayırıyoruz. TÜİK'in 'Zaman Kullanım Araştırması'na göre 2014-2015 yılları arasında vatandaş en çok zamanı uykuya ve yemeğe ayırıyor

05 Aralık 2015 Cumartesi 01:02
En çok zamanı uyku ve yemeğe ayırdık
banner404
ZENGİNLİK arttıkça hayır işleri de azalıyor. TÜİK tarafından ilk defa 2006 yılında uygulanan 'Zaman Kullanım Araştırması'nın ikincisi 2014-2015 yıllarını kapsayacak şekilde gerçekleştirildi. Yapılan araştırmada fertlerin yaş, cinsiyet, eğitim durumu, gelir düzeyi, çalışma durumu gibi değişkenlere göre bir gününü hangi faaliyetlere ne kadar süre ayırarak geçirdikleri hakkında veri elde edildi.
EN FAZLA ZAMAN UYKUYA AYRILDI
Uykuya ayrılan zaman, 2014-2015 döneminde 10 ve daha yukarı yaştaki fertler için günde ortalama 8 saat 48 dakika oldu. Kadınlar günde ortalama 8 saat 52 dakika uyurken, erkeklerde bu süre, 8 saat 44 dakika olarak görüldü. Uykuya ayrılan süre, hafta içi günde ortalama 8 saat 35 dakika iken hafta sonu bu süre, 9 saat 20 dakikaya yükseldi.
İKİNCİ SIRADA YEMEK VAR
Uykudan sonra en fazla zamanın 2 saat 45 dakika ile yemek ve diğer kişisel bakım faaliyetlerine ayrıldığı görüldü. Bu faaliyetleri, 2 saat 35 dakika ile hane halkı ve aile bakımı ve 2 saat 33 dakika ile istihdam faaliyetleri izledi.
EN ÇOK ERKEKLER ÇALIŞIYOR
Yaşı 15 ve üzerinde olan fertlerin 24 saat boyunca yapmış oldukları faaliyetler incelendiğinde istihdamla ilgili faaliyetlere ayrılan toplam sürenin kişi başına ortalama 2 saat 48 dakika olduğu görüldü. Çalışan fertler, günde ortalama 5 saat 52 dakikalarını istihdamla ilgili faaliyetlere ayırdığını belirtti. Çalışan erkekler, günde ortalama 6 saat 25 dakikalarını, çalışan kadınlar 4 saat 32 dakikalarını istihdamla ilgili faaliyetlere ayırdıklarını beyan etti.
ÇALIŞAN KADIN AİLEYE BAKIYOR
Çalışma durumuna göre, hane halkı ve aile bakımına ayrılan zaman incelendiğinde 15 ve daha yukarı yaşta çalışan fertlerin bu faaliyete ayırdıkları süre 1 saat 34 dakika iken çalışmayan fertler için bu süre 3 saat 47 dakika oldu. Hane halkı ve aile bakımına ayrılan zaman çalışma durumuna ve cinsiyete göre incelendiğinde kadınların günde ortalama 3 saat 31 dakika, çalışan erkeklerin 46 dakika ayırdığı görüldü.
OKUMUŞ OLANLAR DAHA AZ EĞLENİYOR
Türkiye genelinde 10 ve daha yukarı yaştaki fertlerin bir günde hangi faaliyetlere, ne kadar süre ayırdıkları eğitim seviyesine göre incelendiğinde bazı farklılıklar gözlendi.
Sosyal yaşam ve eğlenceye ayrılan süre, bir okul bitirmeyenler de 2 saat 24 dakika iken ilkokul mezunlarında bu süre 1 saat 51 dakika, ilköğretim, ortaokul veya mesleki ortaokul mezunlarında 1 saat 44 dakika, lise veya mesleki lise mezunlarında 1 saat 36 dakika, yüksekokul, fakülte, yüksek lisans, doktora mezunlarında 1 saat 29 dakika oldu.
ZENGİNLER HAYIR İŞİNE YÖNELMİYOR
Faaliyet türü ve hane halkının aylık gelir grubuna göre 10 ve daha yukarı yaştaki fertlerin ortalama faaliyet süresi incelendiğinde gönüllü işler ve toplantılara ayrılan zamanın gelir grubu arttıkça azaldığı görüldü. Geliri 0-Bin 80 TL arasında olan hane halkı üyesi fertlerin, gönüllü işler ve toplantılara ayırdığı süre 56 dakika iken bu süre, 3 bin 181 TL ve üzeri gelire sahip hanehalkları için 27 dakika oldu.
YAŞ ARTINCA EĞİTİME ZAMAN AZALDI
Yaş gruplarına göre ortalama faaliyet süreleri incelendiğinde, 10-14 yaş grubundaki fertlerin 15 ve üzeri yaş grubundakilere göre bazı farklılıklar gösterdiği görüldü. Eğitim faaliyetine günde ortalama 3 saat 51 dakika ile en çok 10-14 yaş grubundaki fertlerin zaman ayırdığı ve yaş grubu arttıkça eğitime ayrılan sürenin azaldığı görüldü. Benzer şekilde tüm yaş grupları içerisinde hobi ve oyun faaliyeti ile spor ve doğa sporları faaliyetine en fazla zaman ayıranların 10-14 yaş grubundaki fertler olduğu görüldü. Bu yaş grubundaki fertlerin, hobi ve oyun faaliyetlerine ayırdıkları süre 59 dakika, spor ve doğa sporlarına ayırdıkları süre ise 29 dakika oldu.
TV İZLEMEK İLK SIRADA YER ALDI
Fertlerin son 4 hafta içinde boş zamanlarını değerlendirmek üzere yaptıkları eğlence ve kültür faaliyetlerinin dağılımı incelendiğinde 10 ve daha yukarı yaştaki fertlerin en fazla yaptıkları faaliyetlerin yüzde 94,6 ile televizyon izlemek,
yüzde 69,9 ile akraba ziyaretinde bulunmak ve yüzde 55,7 ile arkadaş ziyaretinde bulunmak olduğu görüldü. Sosyal medyada vakit geçirme oranı yüzde 33,9
olarak tespit edildi. Bu oran erkeklerde yüzde 41,7, kadınlarda ise yüzde 26,2 olarak belirlendi.
GÜNDE 11 DAKİKA SPOR YAPIYORLAR
Fertlerin günde en az zaman ayırdıkları faaliyet, 10 ve daha yukarı yaştaki fertler için 11 dakikayla spor ve doğa sporları oldu. Kadınlar spor faaliyetlerine günde ortalama 6 dakika, erkekler ise 16 dakika ayırdı. Spordan sonra en az zamanın ayrıldığı faaliyetlerin, 21 dakika ile hobiler ve oyunlar, 43 dakika ile gönüllü işler ve toplantılar ve 46 dakika ile eğitim olduğu görüldü.
EN FAZLA YAPILAN SPOR YÜRÜYÜŞ
Son 4 hafta içinde 10 ve daha yukarı yaştaki fertlerin boş zamanlarını değerlendirmek üzere yaptıkları sportif faaliyetler incelendiğinde en fazla yapılan sportif faaliyetin yüzde 9,9 ile yürüyüş veya koşu, yüzde 5,2 ile futbol ve yüzde 2,2 ile bisiklet sürmek olduğu görüldü.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 05.12.2015 23:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349