banner468

Dünya fuarlarında tanıtılıyoruz

ALANYA Turizmi Tanıtma Vakfı (ALTAV), üst üste 12. kez Norveç'te düzenlenen Reiseliv Turizm Fuarı'na katıldı.

Dünya fuarlarında tanıtılıyoruz

ALANYA Turizmi Tanıtma Vakfı (ALTAV), üst üste 12. kez Norveç'te düzenlenen Reiseliv Turizm Fuarı'na katıldı.

07 Şubat 2011 Pazartesi 00:00
Dünya fuarlarında tanıtılıyoruz
banner404
 - Tolga ŞİLİL
Türkiye tanıtımının üst düzeyde gerçekleştiği fuarda havalimanı konusu da görüşüldü. ALTAV'ı temsilen fuarda bulunan Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Cimrin, bu fuarın Norveç'in en prestijli fuarı olduğunu belirterek şunları söyledi:
“Fuarda, Alanya Turizm İşletmecileri Derneği (ALTİD) Başkanı Sayın Gülçin Güner ve ALTSO’yu temsilen Sayın Taylan Gündeşlioğlu ile birlikte hareket ederek Alanya adına çeşitli temas ve girişimlerde bulunduk. 
Bize de içinde yer verilen Turizm Bakanlık standı toplam 120 metrekareden oluşuyordu. ALTAV ile birlikte bakanlık standında çeşitli bölge ve otellerden 27 katılımcı yer aldı. 
Fuara yine güçlü bir tanıtım malzemesi çeşidiyle katıldık. Norveççe bastırmış olduğumuz Alanya şehir rehberi, Alanya logolu bez çantalar, Alanya’nın tarih ve kültür dokusunun işlendiği 2011 duvar takvimleri ve Alanya tanıtım DVD’si en çok ilgiyi gören malzemeler oldu. 
Fuar sırasında çeşitli etkinlikler düzenlendi. Bunlardan en önemlisi, Tanıtma Müşaviri Sayın Filiz Köse ve Müşavirlik PR Ajansı’nın stantta düzenlediği basın toplantısı ve tanıtım kokteyliydi. Bu toplantıya gelen 18 adet basın görevlisine Türkiye anlatıldı ve Alanya’ya da en çok Norveçli turist çeken bölge olarak sunumda yer verildi.
Stockholm Tanıtma Müşavirliği’nin Türkiye’nin Norveç ve İsveç’te tanıtımı için birlikte çalıştığı PR Ajansı’nın yöneticisi Gisle Dueland ile de ayrıca bir toplantı yaptık. Bu toplantının sonucunda firmanın her ay 5000 kişiye gönderdiği Türkiye Bülteni’nde Alanya için ayrı bir başlık açılması konusunda anlaştık. Bu başlığın içeriği her ay ALTAV tarafından Alanya hakkındaki güncel konulardan oluşturulacak ve bültende yer verilecek. Böylece Alanya sürekli olarak nitelikli 5000 irtibat noktasına ulaşabilecek.”
GAZİPAŞA HAVALİMANI DA GÖRÜŞÜLDÜ
“Ayrıca, fuar sırasında takip ettiğimiz Alanya haberlerinden birinde Anadolu Jet’in Nisan ayında İstanbul ve Alanya Gazipaşa Havalimanı arasında seferlere başlayabileceği yazıyordu. Bu haberi paylaştığımız Gisle Dueland ki kendisi aynı zamanda THY İsveç ofisinin pazarlama müdürüdür, bu seferlerin başlaması halinde Stockholm İstanbul Anadolu Jet seferlerinin Alanya’ya bağlantı vermesi konusunda ayarlamalar yapılabilmesi için elinden geleni yapacağını, böylece Stocholm–İstanbul hattının da daha verimli çalışabileceğini belirtti. Hep birlikte bu konunun takipçisi de olacağız.” 
TURİST SAYISI ARTIYOR
“Tanıtma Ataşemiz Sayın Filiz Köse ile yaptığımız toplantının neticesinde kendisinden 2010 yılında Norveç’ten Türkiye’ye gelen turist sayısının yüzde 15 artışla, 294 bin 697 kişi olarak gerçekleştiğini öğrendik. Bu oldukça sevindirici bir gelişmedir çünkü pazar bir önceki yıl da yüzde 35 büyümüştü ve şu anda üst üste büyüme gerçekleştirmektedir. Türkiye şu anda pazarda İspanya’dan sonra ikinci konuma yükselmiş durumda, Yunanistan ise üçüncü durumdadır.
Ayrıca iki yıldır beraber yürüttüğümüz çalışmaların ve Alanya’nın tanıtımına verdiği maddi ve manevi destekten ötürü Tanıtma Ataşemiz Filiz Köse ve Müşavirlik Yetkilimiz İlkay Baş’a birer plaket sunduk. 
Çeşitli tur operatörleri ile yapmış olduğumuz görüşmelerde de edindiğimiz izlenim ve elde ettiğimiz verilere göre 2011 sezonu için ortalama yüzde 10-15 bir artış öngörülmüş. Bazı operatörler de sezonu genişletme yönünde karar almışlar ve şubat ayından itibaren her hafta bir uçakla sezona başlayacaklar. 
Norveç’ten Antalya’ya direkt olarak tüm yıl boyunca tarifeli uçan Norwegian firması haftada 4 olan seferlerini 5’e çıkarma kararı almış. Bu da pazardaki olumlu göstergelerden birisidir.” 
ALANYA’NIN PAZARDAKİ KONUMU 
“Alanya, Norveçlilerin Türkiye’de en çok tercih ettiği destinasyon olarak öne çıkıyor ve pozisyonunu koruyor. Rakamla ifade edecek olursak bu tercihin oranı yüzde 65 gibi hiç azımsanmayacak bir oran. 
Tanıtma Müşavirliği’ne göre pazarda en kolay satılan bölge Alanya. Türkiye’ye operasyonu olan tüm tur operatörlerin kataloglarında mutlaka Alanya otelleri de var. Bununla birlikte Türkiye için Norveç ve İsveç’te Tanıtma Müşavirliğince yürütülen tanıtım kampanyalarında Alanya önemli bir yer tutuyor. Bunun yanında Tanıtma Müşavirliği ile 2011 yılı içinde de ALTAV ile de birlikte bazı ortak çalışmalar yapacağız. Bu faaliyetler daha çok medya mensupları ağırlama şeklinde olacak.” 
ALANYA İÇİN RİSKLER VE ÖNERİLER 
“Öncelikle Norveç konusunda bazı hatırlatmalar yapmamız gerekiyor. 4 milyonluk nüfusuna rağmen Norveçliler 2010 yılında 18 milyon kez yurtdışına çıkmışlar. Bir başka deyişle kişi başına yurtdışına çıkış sayısı yılda 4.5 ve bu özelliğiyle Alanya’nın hitap ettiği pazarlar arasında en çok seyahat eden ülkelerden birisi. Özellikle petrolle gelen zenginleşmenin neticesinde kendi ülkelerinde hayat standartları çok yüksek ve fiyatlar çok pahalı. Buna bağlı olarak da yurtdışına çıktıklarında alım güçleri çok yüksek. Buna rağmen her zaman gittikleri bir tatil beldesindeki restoranların fiyat artışlarına çok duyarlılar ve hemen tepki veriyorlar. Özellikle mağazalarda fiyat etiketleri üzerinden yapılan pazarlıklarda ciddi indirimlere gidilmesi bir başka deyişle bazı fiyatların gerçekçi olmaması Norveçliler üzerinde rahatsızlık yaratıyor. Standımıza gelen bazı ziyaretçiler bu konuyla ilgili sitemlerini ilettiler. 
En büyük İskandinav tur operatörlerinden Ving’in Norveç Ürün Müdürü Eirik Gjonnes ile yaptığımız görüşmeyi de aktarmadan geçemeyeceğiz. Kendisinin Alanya’yı çok yakından takip ediyor olması bizler için sevindiriciydi. Genel olarak Alanya’dan çok memnun olduğunu belirterek özellikle şehir merkezi trafik yoğunluğunun azaltılması yönündeki çalışmaların önemine dikkat çekti ve şehir içindeki apart otelleri tercih eden İskandinav misafirler için trafik yoğunluğunun çok hassas bir konu olduğunu anlattı. Ayrıca kendisi Alanya merkezdeki yatak arzının artmasının zor olduğunun farkında ancak tesislerin kendilerini belli oranlarda yenilemeleri ve estetik olarak güzelleşmeleri gereksiniminin altını çizdi. Diğer tüm tur operatörleri gibi yüksek sezondaki yatak sıkıntısından da bahsetti ve daha fazla yatağa ihtiyaçları olduğunu söyledi, biz de kendisine yeni aldıkları tesislerdeki düşük sezon doluluk oranlarını yükseltirlerse yüksek sezonda kendilerine daha çok yer açılacağını hatırlattık.”
BODRUM DA İYİ TANITILIYOR
“Bir başka dikkatimizi çeken konu ise son yıllarda İskandinav pazarında Türkiye’de yeni destinasyonların ön plana çıkarılması ve buna bağlı olarak turist kapasitesinin arttırılmaya çalışılması oldu. 
Bu duruma en güncel örnek olarak Bodrum’u gösterebiliriz. En güçlü tur operatörlerinden Ving, ‘Türkiye’nin Saint Tropez’i’ sloganıyla Oslo kentinin metro duraklarında, meydanlarında reklam panolarını donatarak Bodrum’un reklamını yapıyor. TUI Nordic’in de Bodrum için benzer kampanyaları var. Burada dikkat etmemiz gereken nokta “Saint Tropez” benzetmesiyle üst ve en üst gelir grubundaki Norveçliler hedeflenmekte ve buna bağlı olarak paket tur fiyatları da Alanya paketlerine göre daha yüksek tutulmakta. Bu durum şu anda Alanya için bir risk içermemektedir, aksine, farklı bölgelerden gelecek turist sayısını artırması bakımından Türkiye için son derece olumludur. Türkiye’ye herhangi bir noktadan ilk defa gelecek İskandinav misafirlerimiz farklı bölgeleri deneyecek ve en mutlu oldukları yerde kalıcı olacaklardır.”
‘İSKANDİNAVLARDA ARTIŞ YAŞAYACAĞIZ’ 
“Fuar sırasında Alanya standında da gözlemleme fırsatı bulduk ki hala Türkiye’yi ve Alanya’yı görmemiş çok Norveçli var. Bu yüzden bize göre bu pazardaki artışların önümüzdeki yıllarda da devam potansiyeli yüksektir. Türkiye, dışarıdan bakıldığında AB Bölgesi’ne kıyasla global kriz sırasında sarsılmamasından dolayı oldukça dikkat çekmektedir ve Yunanistan, İspanya ve Portekiz’le kıyaslandığında olumlu puan toplamaktadır. Öyle görünüyor ki içinde bulunduğumuz yıllarda Alanya’ya ilk defa gelen İskandinav misafir sayısında artış yaşayacağız. Bu misafirleri diğer yıllarda tekrar ettirip ettirmemek de tamamen Alanya olarak bizlerin elinde olacak.” 

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 13.09.2012 17:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349