banner468

Dosya Arınç’ta

ALANYA Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) tarafından Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a sunulan dosyada Alanya ile ilgili istekler şöyle sıralanıyor:

Dosya Arınç’ta

ALANYA Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) tarafından Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a sunulan dosyada Alanya ile ilgili istekler şöyle sıralanıyor:

07 Nisan 2012 Cumartesi 00:44
Dosya Arınç’ta
banner404
Tarihin ilk çağlarından buyana çeşitli medeniyetlere ev sahipliği ve Anadolu Selçuklu devletine başkentlik yapmış olan ilçemiz, ülkemizin turizmle ilk tanışan yörelerinden birisi olup, bu gün toplam 160 bine yakın belediye ve bakanlık belgeli yatağı ile ülkemizin İstanbul’dan sonra en fazla turistik yatağa sahip merkezi durumundadır. Her yıl üç milyonu aşkın turistin tatil için seçtiği Alanya, yıllık üç milyar doları aşkın turizm geliri ile ülkemiz turizm gelirlerinin yaklaşık yüzde 7’lik bir kısmını tek başına karşılamaktadır.
1980’li yıllardan bu yana baş döndürücü hızda değişen ve tüm değişimlere ve gelişmelere rağmen, sağlıklı olmasa da büyümesini sağlayan turizm sektörü, hala ilçemizin vazgeçilmez en temel sektörü konumundadır. Kentte bu gün konaklama sektörü ve perakende ticaret sektörü de dahil tüm sektörlerde yaşan bu değişimin sıkıntılarını görmek mümkündür. Burada geçmişteki değişimler ışığında gelecekteki olası değişimleri de öngörebilmek, bunun için yeni stratejiler geliştirebilmek son derece önem arz etmektedir.
Bu düşünceden hareketle, bölgemiz turizmi için önemli konularımız ile ülke ve bölge turizminin sürdürülebilirliğine olumlu katkı yapması planlanan bazı konularda hazırladığımız öneri raporlarımız yazımız ekinde arz olunmuştur.
Söz konusu çalışmalarımız ve önerilerimiz ile ilgili yardım ve desteklerinizi arz ederim. Saygılarımla, Kerim Aydoğan.
YABANCI UYRUKLULARIN TÜRKİYE’YE GİRİŞLERİNDE UYGULAMAYA GİREN YENİ VİZE REJİMİ KARARININ YARATACAĞI SORUNLAR 
Oluşabilecek bu zararın önlenmesi açısından ilgili Bakanlar Kurulu Kararının uygulamasında, ülkemizden gayrimenkul edinmiş olan yabancılar ile “Yat sahiplerinin bu uygulamadan muaf tutulması ve önceki uygulamalarda olduğu gibi 90 günün (veya vize süresine göre daha az bir süre olabilir) sona ermesinden önce ülkeden ayrılanların yurtdışında kaldığı sure dikkate alınmadan dönüşünde tekrar 90 günlük vize süresi verilmesinin sağlanması. 
ALANYA AKDAĞ KIŞ SPORLARI TURİZM VE KAYAK MERKEZİ’NİN FAALİYETE GEÇİRİLMESİ KONUSU 
Akdağ Kayak Merkezi Projesi ile ilgili olarak 1995 yılından buya yürütülen çalışmalarda tıkanan süreç 2009 ve 2010 yılında Odamızın da destek verdiği çalışmalarla açılmış ve yeniden çalışma yapılacak safhaya gelebilmiştir. Ancak yoğun gayretlere rağmen 
bölgenin planlaması ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülecek çalışmaların yukarda sayılan nedenlerden dolayı yavaş ilerlediği görülmektedir. 
Söz konusu proje bölgemizin turizm çeşitliliğinin geliştirilmesi adına önemli projelerden birisi olup; söz konusu bölgenin bir an evvel yatırım aşamasına getirilmesi, özellikle kış aylarında yapılacak kar ölçümü vs testlerinin yapılarak planlama çalışmalarının hızlandırılması gerekmektedir.
ALANYA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ BAŞVURU SÜRECİNİN 
SONLANDIRILMASI 
Bölgemiz için ülkemizin en hızlı büyüyen yörelerinden olup, bu günkü konumu ile Akdeniz kıyısında Türk ve dünya turizminin en önemli merkezlerinden birisidir. İlçede turizm sektörü birinci sırada yatırım alanı olup bütün yatırımlar turizm eksenli olarak gelişmektedir. 
İkinci önemli yatırım alanı ise tarım sektörüdür. Ayrıca ticaret alanında da önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Alanya, ülkemizin gelişmişlik açısından tüm ilçelerinin önünde yer almakta olup, birçok ilimizi nüfus ve ekonomik açıdan geride bırakan bir yapıya sahiptir. Bu gelişme ile ilçemizde küçük çaplı da olsa imalat sektörü de gelişmiş ve sayıları son dönemlerde artmıştır. 
Bu alanda Alanya’da doğmuş ve büyümüş olmasına, ulusal ve uluslar arası piyasalara açılmak istemesine rağmen yörenin coğrafi konumu ve arazi yapısından dolayı bu konuda zorlanmaktadırlar.
Bu düşünce ile Alanya’da Organize Sanayi Bölgesi kurulması önemli olup tıkanan sürecin aşılarak devam ettirilmesi gerekmektedir. 
DOĞALGAZ’IN ALANYA’YA GETİRİLMESİ KONUSU 
Bölge tarımı ve turizmi için son derece gerekli olan bu kaynağın başta turistik tesisler ve tarım işletmeleri olmak üzere kullanılabilme imkânları bulunmaktadır. Bu itibarla Alanya’nın doğalgaz ile buluşması için ya “Antalya Doğal Gaz Dağıtım Lisansı” İhalesine ilişkin ihaleyi alan firmanın alanının Alanya ve Manavgat bölgelerini de kapsayacak şekilde değiştirilmesi veya Seydişehir üzerinden BOTAŞ tarafından yeni bir hat çekilerek bu iki bölgenin dağıtım işinin ayrıca ihale edilmesinin uygun olacağı değerlendirilmiştir. 
BEDESTEN ÇARŞISININ TURİZME KAZANDIRILMASI 
UNESCO Kültür Mirası listesi adayı olan Alanya Kalesi içindeki bu alanın Alanya Belediyesi ve Odamız işbirliğinde yeniden ele alınarak tarihi çarşının eski dokusuna uygun olarak yeniden düzenlenmesi ve bölgenin turizme kazandırılması planlanmaktadır. Bu alanın mevcut kiracı ile uzlaşılması ya da devrin yapılması hususunda yardım ve desteklerinizi arz ederiz. 
KIŞ AYLARINA OLUŞAN ATIL İSTİHDAM SORUNU 
Özellikle Resort tesislerin ağırlıklı olduğu bölgelerde kışın faaliyet gösteren otel çalışanlarının sosyal sigorta primi ve ücretlerinden kesilen stopaj vergilerinde indirime gidilmesi gerekmektedir.
YABANCI UYRUKLULARA YAPILAN TAŞINMAZ (İMARLI BİNA) SATIŞLARININ İHRACAT KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLMESİ
Gelişmelerin daha hızlı ve sağlıklı olması açısından Türkiye’de yabancı uyruklulara yönelik emlak satışlarının yerinden yapılan satış ve teslimler tanımı ile ihracatçı sayılmaları, belirlenecek yasal kurallar ve sınırlar çerçevesinde yabancı uyruklulara yapınla emlak satışlarının ihracat satılarak ihracata tanınan destek ve teşviklerden faydalandırılmalarını önermekteyiz.
DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 07.04.2012 00:58
Anahtar Kelimeler:
dosya arınç ta
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349