Diş hekimliğinde Antalya gözde

Antalya’da hem diş hekimi sayısı, hem de diş tedavisi için kenti tercih edenlerin sayısı artıyor. Diş hekimleri ise yığılmadan dertli

Diş hekimliğinde Antalya gözde
banner404

TÜRK Diş Hekimleri Birliği geçen dönem Başkanvekili Hüseyin Tunç, Antalya merkezde diş hekimlerinde yığılma olduğunu belirterek, yığılmada Antalya’nın coğrafi özellikleri nedeniyle meslektaşları tarafından tercih edilmesinin rol oynadığını söyledi. Tunç, “Antalya dışarıdan göç aldığı gibi meslek erbabı göçünü de çok fazla alıyor. Mesleğine Antalya’da başlamak isteyen meslektaşlarımız da, belirli bir yaşa gelmiş ve Antalya’nın coğrafi ve iklimsel avantajlarından yararlanmak isteyen meslektaşlarımız da Antalya’ya yerleşip mesleğini Antalya’da icra etmek istiyor. Bu da Antalya’daki diş hekimi sayısını ciddi anlamda yükseltiyor” diye konuştu.
NÜFUSA GÖRE FAZLA
Türkiye genelinde 33 bin, Antalya merkezde yaklaşık 800 diş hekiminin olduğunu belirten Tunç, “Antalya’nın nüfusuna göre çok fazla bir sayı” dedi.Tunç, “Diş hekimliği eğitimi çok zorlu ve masraflı. Aileler bütün varını yoğunu çocuklarının bu fakülteyi bitirmesi için harcıyor. Çocuklar yıllarca çalışıp sınavlara girip diş hekimliği fakültesine girmek için çabalıyor. Zaten devlet diş hekimi atamasını az sayıda tutuyor. Özel sektörde de bu genç arkadaşlar kliniklerde çalışmak için kendilerine yer arıyor. Fakat orada da oldukça kısıtlı” dedi. Tunç, diş hekimliği fakültelerinin açılmaması var olan fakültelerinde kadrolarının güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti.
DEVLET DESTEĞİ ŞART
Devletin yeni muayene açacaklara destek vermesi gerektiğini söyleyen Tunç, “Devletin yeni muayene açacak meslektaşlarımızı diş hekimi olmayan yerlere yönlendirip diş hekimi muayenesini açmalarını teşvik etmeli, kolaylık sağlamalı, diş hekimi muayenehanelerinin yayılımının da bu şekilde doğru yapılması sağlanmalı. Bu kolaylıklar vergi kolaylığı, teçhizat alımında kredilerde uygun koşulları sağlama gibi teşvikler olabilir. Bu sayede hem merkezlerde iş arayan meslektaşlarımızın önü açılmış olacak, hem de diş hekimi olmayan bölgelerdeki insanımız kendi ilçesinde ağız sağlığı hizmetlerini alabilecek” diye konuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479