banner468

'Dev kampüsün eli kulağında'

ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, Cikcilli Mahallesi'nde kurulacak yeni kampüs alanı ile ilgili tüm işlemlerin tamamlandığını ve imza aşamasına ulaştığını müjdeledi

'Dev kampüsün eli kulağında'

ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, Cikcilli Mahallesi'nde kurulacak yeni kampüs alanı ile ilgili tüm işlemlerin tamamlandığını ve imza aşamasına ulaştığını müjdeledi

30 Haziran 2016 Perşembe 21:31
'Dev kampüsün eli kulağında'
banner404
ALANYA Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, düzenlediği iftar programında Alanya basını ile bir araya geldi. İftara Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Vekili ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mehmet Ali Dim, AGC Yönetim Kurulu Üyeleri ve basın mensuplarının yanısıra AHEP'in yönetim kadrosu da katıldı. İftar öncesi mini bir sunum yapan Rektör Pınarbaşı, ALKÜ ile ilgili müjdeler verdi. ALKÜ bünyesine yeni yapılar kazandıracaklarını belirten Pınarbaşı, çalışmalarının sürdüğünü ve ALTSO Turizm Meslek Yüksekokulu'nun önümüzdeki yıl açılacağını söyledi. Pınarbaşı, Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi'nde de hazırlıkların tüm hızıyla sürdüğünü belirtti.
'MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ÇOK ÖNEMLİ'
Rektör Pınarbaşı, ALKÜ'nün projelerine ve çalışmalarına ilişkin katılımcılara şu bilgileri aktardı: "Henüz yeni bir üniversiteyiz. Büyüyoruz, gelişiyoruz. Bu anlamda Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi bizim için çok önemli. Çünkü bizler öğrenci sayımız artsın istiyoruz. Ve öğrenci sayımızın artması için de bu binanın bitmesi gerekiyor. Okulumuzu yaptıran hayırseverimiz buraya 10 milyon TL harcadı. Şu an sadece ince işleri kaldı ve bunun ihalesini de 2 ay önce gerçekleştirdik. Çok güzel bir yapı olsun istiyoruz, fakültede her odaya bir klima düşünülmüştü ama 'Her pencerenin altına klima motoru koyup görsel kirlilik yaratmayalım' dedik ve merkezi ısıtma ve soğutma sistemi düşündük. Okul için de ayrıca Kalkınma Bakanlığı'ndan 4 milyon TL'lik ödenek aldık.
'ALTSO MYO İLAÇ GİBİ GELECEK'
Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) tarafından yapılan ALTSO Turizm Meslek Yüksekokulu'nun da (MYO) kaba inşaatı bitti. ALTSO Başkanımız Mehmet Şahin'in sözü var, Eylül ayına kadar tamamlanıp yeni döneme hazırlanacağıyla ilgili. Burası bizim için çok iyi olacak. Artık büyüyoruz ve yeni bir yere ihtiyacımız vardı. Bizlere ilaç gibi gelecek.
KAMPÜS TAHSİSİ MÜJDESİ
Ve en önemli konularımızdan birisi kampüs. Mevcut haliyle bizlere yetmeyen bir alana sahibiz. Bu yüzden bize daha büyük bir alan lazımdı. Cikcilli Mahallesi'nde 1100 dönümlük bir araziyi beğendik. Çalışmalara ve araştırmalara başladık. Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan bir alanmış. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel de konuyu kendisine açtığımızda isteğimizi olumlu karşıladı. Cikcilli'de bulunan arazinin tahsisinin Büyükşehir Belediyesi'nden alınarak bize verilmesi için Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi'nden olumlu görüş çıkardı. Buradan da müjdesini vermek istiyorum, bu bölgenin ön tahsis işlemi bitti sayılır. Şu an bakanlık imzasında. Çok kısa zaman içerisinde araziyi alacağız inşallah. Üniversite için harika bir konuma sahip. Herkesin okumak isteyeceği bir kampüs olacak. Geçtiğimiz günlerde de Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu ile de görüşmüştük. O da bize 'Söz konusu üniversite oldu mu hiç sorun olmaz' demişti. Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu'nun da büyük destekleri oldu. Şimdi nihai sonucu bekliyoruz.
'4 YENİ FAKÜLTE KAZANDIRACAĞIZ'
Şu an İşletme, Mühendislik, Tıp ve Eğitim fakültelerimiz olmak üzere 4 fakültemiz var. Bunların yanında Akseki MYO, ALTSO MYO ve Gazipaşa Mustafa Rahmi Ballı MYO olmak üzere 3 adet meslek yüksek okulumuz var. Fen, Sosyal ve Sağlık olmak üzere de üç adet enstitümüz var. Enstitüler, lisans üstü (yüksek lisans, doktora) eğitimi verilen birimler. Öncellikle 2 tane daha yeni MYO kuruldu. Bunların iki tanesinin de YÖK'ten yazısı geldi. Şu anda onaylanmış durumda. Birincisi ALTSO Turizm MYO, ikincisi Sağlık Hizmetleri MYO. Bu okullara Eylül ayında öğrenci alımı gerçekleştiremeyeceğiz, 2017'nin Eylül ayında öğrenci alımına başlayabileceğiz ama MYO'muz 3 tane idi 5'e çıktı, bu sevindirici oldu. 4 adet de yeni fakültemiz olacak. Bunlar da Yükseköğrenim Kurulu'ndan (YÖK) geçti ve Bakanlar Kurulu'na gitti. Bu yeni fakültelerimiz de Diş Hekimliği, Sağlık Bilimleri, Spor Fakültesi ve Turizm Fakültesi. Bunlar da açıldıktan sonraya fakülte sayımız ikiye katlanmış olacak. Ama biz daha çok sağlık, spor ve turizm alanlarında yoğunlaşmak istiyoruz. Tıp fakültemiz var, diş hekimliği ve sağlık bilimleri de gelince sağlık alanında önemli bir üniversite olacağız ve bunlar 2017 yılı itibariyle öğrenci alabileceğimiz bölümler olacak.
'YENİ BÖLÜMLERİMİZ HİZMETE GİRİYOR'
Söylediğimiz gibi, yeni bir üniversiteyiz ama hızlı büyüyoruz, bu anlamda 2016-2017 döneminde yani önümüzdeki kayıt yılında yeni açtığımız lisans bölümlerine öğrenci alacağız, bunlar İşletme Fakültesi'nde İnsan Kaynakları Yönetimi (1. ve 2. öğretim), Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi'nde Bilgisayar Mühendisliği, Eğitim Fakültesi'nde Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (PDR) bölümleri. Bunların dışında önlisans bölümlerinde İşletme Yönetimi (1. ve 2. öğretim), Ormancılık ve orman ürünleri, Elektrik (2. öğretim), Mobilya ve Dekorasyon (2. öğretim), Kontrol ve otomasyon (2. öğretim) bölümleri olacak. Lisans üstü eğitim alanında da Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik alanında Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans ile doktora hizmeti sunacağız.
'SON TEKNOLOJİYİ KULLANACAĞIZ'
ALKÜ olarak bugüne kadar ciddi yol katettik. Ama bu zamanlara zor geldik. Akdeniz'den kendimizi tamamen koparmaya başladık. Bunun için öncelikle PROLİZ isimli öğrenci otomasyon sistemi satın aldık. Şu anda yeni kayıtlarımızı kendi sistemimiz üzerinden yapacağız. Ülkemizde 60’tan fazla üniversite tarafından kullanılan, öğrenci bilgi ve notlarının kayıtlarının sorunsuz şekilde yapılabildiği PROLİZ adlı öğrenci otomasyon sistemi kısa süre içerisinde öğrenci ve hocalarımızın hizmetine girecek. Bu program Akdeniz'de başka bir yerde yok. Bunun yanında kampusumuzu fiber internet ağıyla donatacağız. Öğrencilerimiz ve öğretim görevlilerimiz çağımızın en büyük bilgi ve iletişim kaynağı interneti de sorunsuz kullanabilecek. Bunlara ilaveten personel otomasyon yazılımı NETİKET de satın alınarak kullanımına başlandı ve sunucu hazırlıkları da bitme aşamasında.
'ALANYA.EDU.TR ALKÜ ADINA TESCİLLENDİ'
Web sayfamız da şu an Akdeniz Üniversitesi'nin sayfasına benziyor. Bu konuda da çalışmalarımız devam ediyor. Güzel bir ekip kurduk. Web sayfamız da yakında inşallah bitecek. Aylardır uğraştığımız bir konuydu. Sonunda çabalarımız sonuç verdi. Ve belki de bizleri teknoloji konusunda en çok mutlu eden şey web sitemizin alan adı 'alanya.edu.tr' olarak tescillendi. Bunun için çok uğraştık. Alanya başlı başına bir markaydı, biz de üniversitemizin adının kısaltması alanya.edu.tr olsun istedik. Çünkü 'alkü.edu.tr' ile giriş yapsanız kim bilecek. Ama Alanya dediğiniz zaman iş farklı. Artık web sayfamızın alan adı alanya.edu.tr. Şu anda da hocalarımızın ve çalışanlarımızın e-posta adresleri için çalışıyoruz. Bayramdan sonra inşallah daha da kurumsal bir yapıya kavuşuyoruz.
'KONAKLI 3 YIL DAHA BİZİM'
Şu anda Rektörlüğümüz eski Konaklı Belediye binasında. Bina 3 yıllığına bizlere tekrar tahsis ediliyor. 2019'un sonuna kadar bizim üniversitemizin binası olarak kalacak. Alanya Belediye Başkanımıza da bu noktada çok teşekkür ediyoruz. 
Üniversitemizle birlikte rektörlüğümüz de giderek büyüyor. Bu sebeple ufak tadilatlar gerekiyor. Onun da ihalesini yaptık ve bitti. Bayram sonrasında çalışmalar başlayacak ve en kısa sürede tamamlanarak en modern haliyle hizmete girecek.
'ALKÜ BÜYÜDÜ, PERSONEL SAYISI ARTTI'
Üniversitemiz büyüyor ve gelişiyor. Buna orantılı olarak personel sayılarımız da artıyor. Ben Eylül 2015'te geldiğimde memur personel 41'di, şu an 51 oldu. Ama 20 kişi daha yazıldı. Akademik personelimiz 102 idi, şu anda 140 oldu. Yeni bölümler açıyoruz. Bu aldığımız personellerimiz sayesinde açabiliyoruz. Çünkü bir bölümde 3 akademik personel olmazsa oraya öğrenci alamıyorsunuz. Akademik personelimiz olduğu için yeni bölümler de açabiliyoruz. Şirket elemanlarımız da 38'di, 85'e çıktı. Bu artış sürekli devam edecek ve ALKÜ büyüyecek.
'İLK MEZUNLARIMIZI VERDİK'
Yeni kurulan bir üniversiteyiz ama bünyemizde barınan öğrencilerimiz vardı. Bu sebeple bu yıl ilk mezunlarımızı verdik. İlk Bahar Şenliği'mizi yaptık. Dönem boyunca öğrencilerimize çeştili misafirler aracılığıyla konferanslar verdik, yarışmalar düzenledik, fuar etkinlikleri gerçekleştirdik. Bunlara ilaveten Öğrenci Kulüpleri Yönetmeliği yayınlandı. Üniversitemizin kurulan ilk kulübü ÜniAK oldu. Eylül'den itibaren hızla yeni öğrenci kulüplerini kurup faaliyete geçireceğiz."

 

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349