banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

Deniz suyu havayla yarışıyor

Aşırı sıcak ve nemin etkisiyle bunaltan yaz mevsiminde deniz suyu sıcaklığı birçok merkezin sıcaklık değerinin üzerine çıktı

GÜNCEL 16.08.2014, 00:30 16.08.2014, 02:06
Deniz suyu havayla yarışıyor
banner404

 TÜRKİYE genelinde mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, deniz suyunun ısısını hava sıcaklıklarıyla yarışır hale getirdi. Karadeniz'de ölçüm yapılan bazı merkezlerdeki deniz suyu sıcaklıkları, bölgede geçmişte gerçekleşen ortalama en yüksek hava sıcaklıklarının üzerine çıkıp Ege kıyılarındaki değerleri yakaladı. Kıyılarda, Akdeniz'deki üç merkezde 30 dereceyi gören deniz suyu sıcaklıkları, en düşük sıcaklıkların ölçüldüğü Ayvalık ve Kumköy'de bile 25 dereceye tırmandı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye son günlerde bazı bölgelerde 40 dereceyi aşan hava sıcaklıkları ve yine yüzde 90'ın üzerindeki nemin etkisiyle bunaltıcı günler geçiriyor. Serinlemek için büyükşehirlerden sahillere akın eden tatilcileri ise ısısı artık hava sıcaklıklarını aratmayan deniz suyu karşılıyor. Deniz suyu sıcaklıkları, Temmuz ayından itibaren hızla tırmanırken Türkiye'nin güney sahilleri, yine en sıcak merkezler olarak öne çıktı. Ege Bölgesi'nde de deniz suyunda yüksek sıcaklıklar ölçüldü.

Karadeniz'de ise Akçakoca, Sinop, Trabzon ve Hopa'da ölçülen deniz suyu sıcaklıklarının, geçmişte gerçekleşen ortalama en yüksek hava sıcaklıklarını geçmesi dikkati çekti. Bu merkezlerdeki deniz suyu sıcaklıkları, Ege Bölgesi'ndeki merkezleri yakaladı.
ALANYA 28 DERECEYİ BULDU
Akdeniz Bölgesi'ndeki Hatay'ın İskenderun, Muğla'nın Fethiye ve Antalya'nın Finike ilçeleri son iki günde 30 derece ile en yüksek deniz suyu sıcaklığının ölçüldüğü merkezler olarak öne çıktı. Antalya'da 29 derece olarak ölçülen deniz suyu sıcaklığı, Anamur, Alanya, Çeşme ve İzmir'de 28 dereceyi buldu. Bu sıcaklıklar, Marmaris, Akçakoca, Sinop ve Trabzon'da 27, Bodrum, Kuşadası, Tekirdağ, Samsun ve Hopa'da 26, Ayvalık ve Kumköy'de ise 25 derecelerle kayıtlara geçti.
Ülkede son iki günde en yüksek deniz suyu sıcaklıklarının ölçüldüğü ilk 10 merkez şöyle:

Merkez         Derece 
İskenderun      30 
Fethiye          30 
Finike            30 
Antalya         29
Anamur         28 
Alanya          28
Çeşme          28 
İzmir            28 
Marmaris       27 
Sinop           27

Yorumlar (0)