banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

Demirtaş alevilere söz verdi

İzmir'de cemevi ziyaretinde konuşan Selahattin Demirtaş, hesap sorma sözü verdi ve "Cumhurbaşkanı olursam yapacağım ilk işlerden biri Alevi halkından devlet adına özür dilemek olacak" dedi

GÜNCEL 27.07.2014, 00:07 26.07.2014, 23:13
Demirtaş alevilere söz verdi
banner404
DEMİRTAŞ: Ben Cumhurbaşkanı seçilirsem
İzmir'de cemevi ziyaretinde konuşan Selahattin Demirtaş, hesap sorma sözü verdi ve "Cumhurbaşkanı olursam yapacağım ilk işlerden biri Alevi halkından devlet adına özür dilemek olacak" dedi.
İZMİR - HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Narlıdere Cemevi'ni ziyaretinde açıklamalarda bulundu.

Birilerinin ısrarla hakaret etmek, tehdit etmek ve yok saymak için cümbüş evi dediği bir ibadethanede olduğunu belirterek, "Yani bin 400 yıldır Kerbela'dan bu yana susuz olan bir halkın kutsal mekanındayım. Benim için şereftir, onurdur" dedi.

Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde Aleviler için yapacaklarını da dile getiren Demirtaş, şöyle devam etti:


"Eğer siz kazanırsanız ve sizin adınıza ben Çankaya'da olursam kesinlikle önce Maraş'ın, Sivas'ın, Çorum'un, Gazi'nin, Gezi'nin hesabı sorulacak. Cumhurbaşkanı olarak Cumhurbaşkanı olarak ilk yapacağım işlerden biri bu olacak. Bütün o kirli tezgahların ortaya çıkarılması için, arkasındaki tetikçilerin, dönemin başbakanlarının, genelkurmay başkanlarının, bakanlarının emniyet müdürlerinin hepsinin ortaya çıkarılması için cumhurbaşkanının ne yetkisi varsa sonuna kadar kullanacağım.

Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı olursam yapacağım ilk işlerden biri Alevi halkından devlet adına özür dilemek olacak. Çünkü bu topraklarda devletin zulmünü görmüşse yapacağım ilk iş o halklardan devlet adına özür dilemek olacak. Ve ben Cumhurbaşkanı olursam birilerinin yaptığı gibi halklarımızın kutsal mekanlarıyla asla alay edilmesine müsaade etmeyeceğim. Cemevi ibadethanedir, yasal, anayasal statüye kavuşmalıdır. Bu kadar net olmalıdır. Bütün Alevi inanç merkezleri korunmalıdır. Hacı Bektaş türbesi de ibadete, ziyarete açılmalıdır. Sivas Madımak müze olmalıdır, hesabı sorulmalıdır."

Demirtaş'ın açıklamalarından:
— Devletin dinini başbakan kimse onun düşüncesine göre din yaymayı kimse din hizmeti olarak sanmasın. Diyanet İşleri Başkanlığı din hizmeti vermiyor. Devlete köle yetiştirme hizmeti veriyor. Din hizmeti almak isteyenler için diyanet şart değil. Zorunlu din dersi şart değil. Bunların hepsinin kalkması lazım. Herkes dinini kendi topluluğunda cemaatinde özgürce yaşayabilir, geliştirebilir, yayabilir. Devlet bunlara eşit yaklaşacak.

— Hizmet isteği varsa devlet destek sunacak. 8 bakanlığın bütçesinden bile daha fazla para alıyor Diyanet İşleri Başkanlığı. Kim ödüyor bu paraları. Senin alay ettiğin inancıyla dalga geçtiğin Aleviler vergi ödemiyor mu, Süryaniler ödemiyor mu? Bu politikaların bitmesi lazım. Camiye giden camiye gider, cemevine giden cemevine, kiliseye gitmek isteyen kiliseye, havraya gitmek isteyen havraya gider. Hiçbir yere gitmek istemeyen gitmez. Devletin karışacağı mevzu değildir. Çankaya'da halk başkanı olursa halktan yana başkan olursa bütün bunları hayata geçirmek kolay olur.

— Şimdiden paçaları tutuştu. Büyük bir telaşla, büyük bir panik haliyle her tarafta, gittiği her yerde öfkesini kusmaya devam ediyor. Halkı kutuplaştırmaya, halkın kendisine oy vermeyen kesimi hedef göstermeye devam ediyor. Halk umurunda değil. Onun için önemli olan oyunu alabilmek, koltuğunu makamını koruyabilmek...

— Bizim kurduğumuz, canımızla, kanımızla bizim var ettiğimiz, paramızla bizim beslediğimiz, bize hizmet etsin, bize eşitçe adilce davransın diye yarattığımız mekanizmadır devlet. Öylesine şımarmış ki bu devlet, bu hükümet öylesine şımarmış ki biz kurmuşuz parasını biz vermişiz bize hizmet etsin diye kurduğumuz devlet her gece bize parmak sallıyor, tehdit ediyor.

— Er geç zulmün kaleleri yıkılır, er geç zalimler mazlumların önünde diz çöker. Biz sana onu göstereceğiz. Yoksa senin paranda pulunda gözümüz yok. Biz zaten senin kadar servet sahibi olalım diye, senin gibi güçlü olalım diye siyaset yapmıyoruz. Bizim senin makamında gözümüz yok. Biz o makamı alaşağı etmek için siyaset yapıyoruz.

— Bizim arkamızda özgücümüz, halklar var. Halkların kuruş kuruş yaptığı kampanyalar ve dualarıyla, emekleriyle arkamızda yığınlar var. Onların arkasında devletin bakanları, valileri, uçağı, helikopteri, medya emrinde. İstediğini yazdırıyor, istediğini çizdiriyor. Her gün neredeyse bizleri hedef gösteriyor.
Yorumlar (0)