banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

DEMAŞ krizi

Termo A.Ş. tarafından 2 milyon 65 bin TL'ye kiralanan ve kira bedeli ödenen DEMAŞ'ın eski işletmecileri tarafından boşaltılmadığı, Alanya Belediyesi'nin başvurusu üzerine polis tarafından boşaltılacağı ortaya çıktı

GÜNCEL 12.08.2014, 00:44 11.08.2014, 23:52
DEMAŞ krizi
banner404
 TERMO A.Ş'nin patronu Ebubekir Özdoğan, kamuoyunda DEMAŞ (Damlataş Eğlence Merkezi) olarak bilinen kompleksi ihale sonucu rekor bedelle almış, kira bedeli olan 2 milyon 65 bin TL'yi de geçen hafta Alanya Belediyesi'ne nakit olarak ödemişti. Ancak Termo A.Ş'nin, eski işletmecilerinin boşaltmaması nedeniyle halen DEMAŞ'ı devralamadığı ortaya çıktı.
Ödeme ile birlikte kira sözleşmesinin imzalandığı ve DEMAŞ'ın resmen Termo A.Ş'ye geçtiği bildirilirken, Alanya Belediyesi'nin DEMAŞ'ın boşaltılmaması üzerine harekete geçtiği ve Alanya Kaymakamlığı'na tahliye için resmi yazıyla başvurduğu öğrenildi. Alanya Kaymakamlığı ise DEMAŞ'ın boşaltılması için Alanya Emniyet Müdürlüğü'ne yazı yolladı. DEMAŞ'ın boşaltılmaması durumunda polisin devreye girerek kompleksi tahliye edeceği bildirilirken, Alanya Belediyesi'nin ise eski işletmecilere DEMAŞ'ta kaldıkları her gün için yeni kira bedeli üzerinden ödeme emri yollayacağı öğrenildi. 
İDDİALAR BİTMEK BİLMİYOR
İddiaya göre, Termo'nun kiralamasıyla Alanya Belediyesi 5 yıl sonra ilk kez DEMAŞ'tan para kazanmış oldu. Çünkü son 5 yıldır DEMAŞ'ı yıllık 500 bin TL'ye kiralayan şirketler, her yıl 'Nikah Salonu' kira bedeli olarak Alanya Belediyesi'ne 500 bin TL fatura kesiyor ve belediye DEMAŞ'tan 1 lira bile gelir elde edemiyordu. Bir diğer iddia ise, DEMAŞ işletmecilerinin Alanya Belediyesi'ne hiç kira ödememesine rağmen, Burger King, Migros gibi önemli markaların da bulunduğu çok sayıdaki dükkandan yıllık 650 bin Euro kira gelirlerinin olduğu, yaklaşık 6 ay boyunca işletilen aquaparktan ise 600 bin Euro civarında para kazandıkları yönünde. Rakamlar toplandığında ise, DEMAŞ'tan her yıl toplam 1 milyon 250 bin Euro gelir elde edildiği iddiası ortaya çıkıyor. 
'KAMUNUN ZARARI 50 MİLYON TL' 
Damlataş Shopping Center olduğu yıllarda DEMAŞ'ta dükkanları bulunan CHP'li Alanya Belediye Meclis Üyesi Eray Erdem, Alanya'nın göbeğindeki en değerli arazi üzerinde kurulu olan DEMAŞ'ın son yıllarda yıllık 500 bin TL'ye kiralanmasının kamu adına traji-komik bir durum olduğunu söyledi. Erdem, "Bugün DEMAŞ olarak anılan kompleks, eskiden Shopping Center'dı. O zaman 62 dükkan vardı ve Alanya Belediyesi bu dükkanların her birinden yıllık ortalama 20 bin Euro kira geliri elde ederdi. Bu da yıllık 1 milyon 240 bin Euro gelir demek. Ancak dönemin Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, 2001 yılının sonunda Damlataş Shopping Center'ı yıktı ve 2002 yılında DEMAŞ'ı açtı. Ve 12 yıldır DEMAŞ zarar gösteriyor. Eğer Damlataş Shopping Center yıkılmasaydı, 62 dükkandan her yıl 1 milyon 240 bin Euro kira geliri elde edecek olan Alanya Belediyesi, 12 yılda 14 milyon 880 bin Euro kira gelirini kasasına koyacaktı. Buradaki esnaftan alınacak işgaliyeyi, tabela parasını düşünürsek, bir de hazır yapının yıkılıp, bir başka yapının yerine yapıldığını hesaplarsak, Alanya'nın zararı 50 milyon TL'dir. Her yıl 1 milyon 250 bin Euro kira getiren kompleksi yıkıp, ardından yıllık 500 bin TL'ye kiraya vermek, o kirayı da alamamak hangi ticaretin mantığında vardır? Turistin neredeyse 20 saat alışveriş yaptığı shopping center yıkılmış, denize 50 metre mesafeye aquapark yapılmıştır. Bu nasıl mantıktır? Üstelik kentin öncülük yaptığı bu projede çok sayıda esnaf mağdur edilmiştir" şeklinde konuştu. 
Yorumlar (3)
ercan 5 yıl önce
haberinizdeki iddialar doğruysa ciddi bir kamuyu zarara uğratma suçu oluşmuyor mu? her yıl denetlenen alanya belediyesinde bu durumun sorumluları hakkında yapılan bir işlem var mı?
cihat uzun 5 yıl önce
Arkadaşlar bilende konuşuyor demaş için bilmeyende ben demaş kurulurken alanya esnafından 100 hisseli demaş şirketi kuruldu bende alanya esnafı olarak 2 hisse ile küçük ortak oldum..yap işlet modeli. paramız alanyada kalsın dedik kötümü düşündük.Amma velakin bırakın şimdiye kadar hisse payı almak eski belediye ufak hissedarları icraya bile verdi..
Götürenler kimler bilemem..
Ufak hissedarların günahı ne koskoca tesise belediye paramı verdi yapmak için hep tökezledi...
Sizlerden ricam ufak hissedarların hakları ne olacak .büyük hissedarlar zaten hep yönetimdeydi ..DEMAŞ yönetimine ufak hissedarların haklarını benim düşünceme göre pasivize ederek komple ele geçirmek kanaatindeyim..
Fazla deşmeyeyim çünkü mağdur olan demaştan küçük hissedarlar.
SİZDEN RİCAM UFAK HİSSEDARLARA NE GİBİ BİR KATKI YAPMIŞ DEMAŞ YÖNETİMİ..
SAYGILARIMLA..
CİHAT 5 yıl önce
lütfen demaş yöneti̇mi̇nden küçük ortaklara şi̇mdi̇ye kadar ne gi̇bi̇ bi̇r katki yapmişlar. demaş yöneti̇mi̇ götürdüğünü götürdü sorgulansin bakalim ne vermi̇şler şi̇mdi̇ye kadar küçük hi̇ssedarlara...
saygilar..