banner468

Davutoğlu'ndan Putin'e yanıt geldi

Davutoğlu, Rusya'nın Türkiye'ye yönelik ekonomik yaptırımlarını değerlendirdi, tedbirler alındığını söyledi, "İhracatçılarımızın ve turizmcilerin zarar görmemesi için gereken desteği veririz" dedi

Davutoğlu'ndan Putin'e yanıt geldi

Davutoğlu, Rusya'nın Türkiye'ye yönelik ekonomik yaptırımlarını değerlendirdi, tedbirler alındığını söyledi, "İhracatçılarımızın ve turizmcilerin zarar görmemesi için gereken desteği veririz" dedi

02 Aralık 2015 Çarşamba 11:44
Davutoğlu'ndan Putin'e yanıt geldi
banner404
BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, gündemi değerlendirdi. Türkiye'nin Rusya ile olan ilişkileri paralelinde olası bir doğalgaz sorununa ilişkin Davutoğlu, "Biz şu bölgede DAEŞ'e karşı operasyona yapacağız. Koordine edelim denseydi bu olay  yaşanmayabilirdi. Bilseydik. Onlar da zaten daha dikkatli olurlardı. Telafi edici tedbirlere öncelik vereceğiz. Zarar gören ithalatçılarımızın, turizmcilerimizin ve Türk ekonomisinin bundan etkilenmemesi için neler yapacağımızı, kısa vadede alacağımız tedbirleri yakında kamuoyu ile paylaşacağım. Rusya gümrüklerinde bekleyen yaş meyve ve sebzelerimizi bozulmasını engelleyecek şekilde geri çekeceğiz. Türk, Rus ilişkileri de kolay kopacak ilişkiler değil karşılıklı ihtiyaç halinde olduğumuz ilişkilerdir. Enerjide ben Rusya'nın böyle bir yola tevessül edeceğini düşünmüyorum. Çünkü çok ciddi karşılıklı angajmanlar, uluslararası hukuk, reel olarak 2. müşterisiyiz. Karşılıklı haklarımız, taahhütler var. Yani bu bavul ticareti değil. Dur dediğinde duracak olan. En kötü ihtimalle de hazırlıklı olmamız lazım. Erzurumlu birisi, 'Tezek yakarız ama sınırlarımızı çiğnetmeyiz gibi' bir açıklama yapıyor. Tabi ben böyle bir şeyi teklif ediyor değilim" diye konuştu. 
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Haber Türk'te gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Düşürülen uçak ve sonrasında Rusya ile olan ilişkiler paralelinde olası bir doğalgaz sorununa ilişkin Davutoğlu, "Biz şu bölgede DAEŞ'e karşı operasyona yapacağız. Koordine edelim denseydi bu olay  yaşanmayabilirdi. Bilseydik. Onlar da zaten daha dikkatli olurlardı. Telafi edici tedbirlere öncelik vereceğiz. Zarar gören ithalatçılarımızın, turizmcilerimizin ve Türk ekonomisinin bundan etkilenmemesi için neler yapacağımızı, kısa vadede alacağımız tedbirleri yakında kamuoyu ile paylaşacağım. İhracat dengeleri, enerji alanında eğer bir zarar söz konusu olacaksa, bu karşılıklı olacak bir zarardır. Yaş sebzeye ve diğerlerine gelen bazı yaptırımlar, Türkiye'nin dünyada meyve, sebze pazarında sıkıntısı yok. Başka yere de satar. Onun tedbirlerini alırız. Yarın ilk alacağımız karar, Rusya gümrüklerinde bekleyen yaş meyve ve sebzelerimizin orada bozulmasını engelleyecek şekilde geri çekmek. Bunları çekeriz. Elimizde kalanlar ve diğerlerini de başka pazarlara sevk edilebilecek olanları sevk ederiz. İhracatçılarımızın zarar görmemesi için de gereken tedbirleri alırız. Bir tür beklenmedik afet gibi değerlendirin. Enerjide ben Rusya'nın böyle bir yola tevessül edeceğini düşünmüyorum uluslararası hukuktan kaynaklanan karşılıklı haklarımız, taahhütler var.
 
"RUSYA GÜMRÜKLERİNDE BEKLEYEN YAŞ MEYVE VE SEBZELERİMİZİ BOZULMASINI ENGELLEYECEK ŞEKİLDE GERİ ÇEKECEĞİZ" 
 
Rus yaptırım paketine karşılık alınacak önlemlere ilişkin Davutoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: "Ümit ederiz ki Rusya hiç kimsenin menfaatine olmayacak olan 2 tarafın da zararına olacak olan bu tür suçlamalar ve bazı ambargolar ilan etme yerine oturup masaya beraberce oturma yolunu seçer. Bunu bir silah olarak kullanmak ters tepen bir silahtır. Sadece hedef alınan tarafı değil, hedef alan tarafı da etkiler. Yaş sebzeye ve diğerlerine gelen bazı yaptırımlar, Türkiye'nin dünyada meyve, sebze pazarında sıkıntısı yok. Başka yere de satar. Onun tedbirlerini alırız. Olay olduğu anda ben bunları arkadaşlarla planlamaya başladım. Türkiye'nin kapısı kapanmaz. Bütün milletimiz sakin bir şekilde bu süreci takip etsin. 

Davutoğlu, "Ümit ederim ki Rusya, iki tarafın da zararına olacak bu tür suçlamalar ve bazı ambargolar ilan etmek yerine masaya oturup konuşma yolunu tercih eder" dedi.
Milli güvenliğimizi sarsıcı hiçbir eyleme izin vermeyiz. Fevri tepki göstermeyiz, hissi davranmayız. Söylem savaşına girmeyiz. Yarın ilk alacağımız karar, Rusya gümrüklerinde bekleyen yaş meyve ve sebzelerimizin orada bozulmasını engelleyecek şekilde geri çekmek. Bunları çekeriz. Elimizde kalanlar ve diğerlerini de başka pazarlara sevk edilebilecek olanları sevk ederiz. İhracatçılarımızın zarar görmemesi için de gereken tedbirleri alırız. Bir tür beklenmedik afet gibi değerlendirin. 
 
TÜRK, RUS İLİŞKİLERİ DE KOLAY KOPACAK İLİŞKİLER DEĞİL KARŞILIKLI İHTİYAÇ HALİNDE OLDUĞUMUZ İLİŞKİLERDİR
 
İhracatçılarımız hiçbir şekilde paniğe kapılmasınlar. Gördükleri zararlarla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Turizmcilere 30 Kasım'da dolan desteğin süresini uzattık. Halkımızın herhangi bir şekilde paniğe kapılmasına gerek yok. Arap pazarında bir kampanya başlatılıyor Türk ürünü alıyorlar. Türk, Rus ilişkileri de o kadar kolay kopacak ilişkiler değildir. Karşılıklı ihtiyaç halinde olduğumuz ilişkilerdir. Her şeyden önce soğuk kanlı olmak gerekir. 
 
ENERJİDE BEN RUSYA'NIN BÖYLE BİR YOLA TEVESSÜL EDECEĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM BU BAVUL TİCARETİ DEĞİL 
 
Enerjide ben Rusya'nın böyle bir yola tevessül edeceğini düşünmüyorum. Çünkü çok ciddi karşılıklı angajmanlar, uluslararası hukuk, reel olarak 2. müşterisiyiz. Hem de uluslararası hukuktan kaynaklanan karşılıklı haklarımız, taahhütler var. Yani bu bavul ticareti değil. Dur dediğinde duracak olan. Karşılıklı taahhütler var. En kötü ihtimalle de hazırlıklı olmamız lazım. Onun için de enerji bakanlığımıza değişik alternatifleri çalışma talimatı verdim. İran'dan doğal olarak gelen gazımız var. Perşembe günü Azerbaycan'da olacağım. Öncelikle Rusya'nın böyle bir adım atmaması yönünde beklentimi ifade etmek istiyorum. Bunun için de gerekli görüşmeleri yaparız. Atarsa, inşallah bu çalışmaların hepsini yaparız. 
 
ERZURUMLU BİRİSİ 'TEZEK YAKARIZ AMA SINIRLARIMIZI ÇİĞNETMEYİZ GİBİ' BİR AÇIKLAMA YAPIYOR
 
Geçenlerde Erzurumlulara sormuşlar böyle bir durumda ne yaparız diye? birisi gerekirse 'Tezek yakarız ama sınırlarımızı çiğnetmeyiz gibi' bir açıklama yapıyor. Tabi ben böyle bir şeyi teklif ediyor değilim. Elimizdeki bütün imkanları kullanacağız. Muhtemelen de böyle bir gelişme olmaz. olursa alacağımız tedbirler var. Alıyoruz alacağız. Umarım o noktaya gelmeden Rusya ile ilişkiler tekrar rayına oturur."  
 
VAATLER NE ZAMAN GERÇEKLEŞECEK?
 
Verdiğimiz her vaadi ilk üç ayda gerçekleştirmeyi planlıyorum. 3 aylık, bir yıllık paketler çıkardık. Kamuoyuna çıkıp, şu vaatleri şu ay içinde, şu yasaları şu ay içinde çıkaracağız diye kamuoyuna bir deklerasyonda bulunacağız. Bunların gerçekleşmesi için bütçeye ihtiyaç var.  Esas bütçeyi bir an önce geçirelim istedik. Bahçeli ve arkadaşları destek vereceklerini ifade ettiler. ben teşekkür ediyorum. Kılıçdaroğlu, arkadaşlarıyla görüşüp bildireceklerdi. Henüz cevap almadık ama ilk intiba olumluydu.
 
"GERİ KABUL ANLAŞMASI İLE TÜRKİYE AÇIK BİR MÜLTECİ HAPİSHANESİNE DÖNECEK ALGISI YANLIŞ"
 
AB ile imzalanan geri kabul anlaşmasına ilişkin Davutoğlu, "Metinde mülteciler çok kısa bir yerde geçiyor. İlk defa Türkiye AB ilişkileri ete kemiğe bürünüyor çerçeve kazanıyor. Takvim çok net. 72 şart çok teknik şeyler. İnşallah mart ayında ilk rapor çıkacak. Haziran ayında geri kabul anlaşması devreye girecek. Ondan hemen sonra da en geç ekim ayında da vize muafiyetti, amasız, fakatsız, beklemesiz  Avrupa seyahatler gerçekleşecek. Mülteciler konusunda, biz bir mülteci kampına mı dönüşeceğiz? Hayır bu da söz konusu değil. Eğer bu anlaşma olmasaydı Türkiye mültecilerle ilgili, ne kadar uğraşması gerekiyorsa yine uğraşmaya devam edecekti. Yani bu anlaşma mültecilerin sayısını arttıran bir anlaşma değil. Mülteciler Avrupa'dan gelmiyor ki. Aksine külfet paylaşılacak. Türkiye açık bir mülteci hapishanesine dönecek algısı yanlış" açıklamasında bulundu. 
 
"MİT TIRLARI OPERASYONU PUTİN'İN DEDİĞİ GİBİ DEAŞ İLE İŞ BİRLİĞİ YAPAN SUÇLU ÜLKE KATEGORİSİNE OTURTMA ÇABASI" 
 
Gazeteci Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanmasına ilişkin Davutoğlu şu ifadeleri kullandı: "Bir yargı reformuna ihtiyacımız var. İşbirliği yapmamız lazım. Adaletin olmadığı yerde devlet olmaz. Bu haber 'bir şeref madalyası' deniyor. Başbakanı gittiği Brüksel'de zor duruma düşürmek için o zaman sayın cumhurbaşkanımız yani. Dışişleri bakanını gittiği Cenevre'de zor duruma düşürmek için ondan 2 gün önce böyle bir olay planlayan zihniyet Türkiye'ye ihanet içindedir. Lami cimi yok. Ondan kısa bir süre sonra benim odamı da dinlediler. MİT tırları operasyonunda açık bir şekilde planlanmış Türkiye'yi aynen Putin'in dediği gibi DEAŞ ile iş birliği yapan suçlu ülke kategorisine oturtmaya çalışan bir yaklaşım var. 17- 25 Aralık sonrasında olması da bundan kaynaklanıyor. 
 
(DÜNDAR VE GÜL'ÜN TUTUKLANMASI) MAHKEME HANGİ CİHETLE BÖYLE BİR KARAR VERDİ ELİNDE BİR DONE YOK YARGILAMA TUTUKSUZ OLMALIYDI 
 
Peki bu haberlerin yayınlanması bir suç mu? Ona ben karar veremem. Mahkemeler karar verir. Ama dünyanın her yerinde devletin stratejik çıkarlarını, onurunu zedeleyenlere dönük  tedbirler vardır. Bu yargılamanın tutuksuz olması esas olandır. Tutuklu olması istisnaidir. Mahkeme hangi cihetle böyle bir karar verdi. Elinde bir done yok. Ona da müdahale etmem. Çok açık ve net söylüyorum. Bu olaya biz hükümet olarak da hiçbir müdahalede bulunmadık. Şimdi de niye tutuklu yargıladınız diye sormam. Ama şunu söylerim. Normal şartlarda bu tür durumlarda tutuksuz yargılanmak esastır. Böyle olursa bir çok tartışmanın da önüne geçilir. 
 
MİT TIRLARI OPERASYONU KOMPLODUR DÜNDAR BUNLARI YAYINLAYARAK DEVLET SIRLARINI İFŞA ETMİŞTİR
 
Basın özgürlüğünü hepimizi savunmalıyız. Basın faaliyeti ile basın faaliyeti dışına çıkan ince çizgiye de görmemiz lazım. Sayın Can Dündar'ın açıklamaları ve yaklaşımına baktığımızda neredeyse meseleyi bir intikam hissi ile bir basın faaliyetinin ötesinde bir anlam yükleyerek  yapma çabası var. MİT tırları operasyonu Türkiye'ye dönük bir algı ve ciddi bir komplodur. Can Dündar bunları yayınlayarak devlet sırlarını ifşa etmiştir benim kanaatime göre. Hakim başka türlü değerlendirebilir. Bu yargılama tutuksuz olmalıydı." 

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 02.12.2015 10:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349