banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

Cumhurbaşkanlığı makamı sembolik olsun

İngiliz Economist dergisi son sayısındaki yazıda Cumhurbaşkanlığı makamının sembolik kalmasının Türkiye için daha iyi olacağını savundu

GÜNCEL 16.08.2014, 11:00 16.08.2014, 10:02
Cumhurbaşkanlığı makamı sembolik olsun
banner404
İNGİLİZ Economist dergisi son sayısındaki yazıda Cumhurbaşkanlığı makamının sembolik kalmasının Türkiye için daha iyi olacağını savundu.
Derginin "Erdoğan zirvede" başlıklı analizinde Erdoğan'ın son seçimle birlikte 9 seçimden de zaferle çıkmayı başardığı ve 11 yıllık Başbakanlığı boyunca Türkiye'yi hiçbir liderin yapamadığı ölçüde büyük bir değişimden geçirdiği vurgulandı. Erdoğan'ın iktidara geldiğinden bu yana ekonomik ve siyasi alandaki değişimleri sıralayan yazı, bütün bunlara karşın Erdoğan'ın Köşke çıkmasının endişe edişi olduğu yorumunu yaptı.

Yazıda şu ifadeler yer aldı: "Asker, laik yapılanma ve siyasi muhalefet sindirilince Erdoğan giderek otoriterleşti. Geçtiğimiz yıl Türkler Gezi protestolarında sokağa çıkınca Erdoğan'ın yanıtı biber gazı ve polis oldu. Geçen yıl kendi ailesini de içine alan yolsuzluk skandalı patlak verince yargıya da daha sıkı denetimler koydu. Kendisine yöneltilen eleştirilere Erdoğan'ın cevabı bağımsız medya ve gazetecilere saldırmak ve interneti sansürlemek oldu (bu gazetecilerin arasında uzun yıllardır The Economist'in Türkiye muhabirliğni yapan bir isim de var). Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı'nı daha da endişe verici hale getiren konu ise makamı etkin bir siyasi yapı haline getirmek istemesi".

Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı makamını Fransa'daki gibi dönüştürmek istediği ancak bunun için anayasa değişikliğinin gerektiğine dikkat çeken yazı, AKP'nin tek başına bu değişikliği yapacak yeterliliği olmadığından Kürtlerle anlaşarak yeterli çoğunluğa ulaşabilecekleri yorumunu yaptı.
Erdoğan'ın bugüne kadar bütün seçimlerde başarıyla çıkmasının arkasında ülkedeki yaşam standartlarını yükseltmesi olduğunu vurgulan dergi, ancak Türk ekonomisinin artık yavaşladığı ve küresel faiz oranları yükseldiğinde Türkiye'nin bundan etkilenebileceği savundu.

Yazıda,Türkiye'nin büyümeye devam edebilmesi için hem reformlara hem de yabancı sermayeye ihtiyaç duyacağını ifade edilirken Erdoğan'ın bu zamana kadar reformlara pek fazla ilgi göstermediği görüşünü savunuldu.

ERDOĞAN SİYASİ MİRASINI DÜŞÜNMELİ

Economist, Türkiye'nin AB üyeliği ile ilgili de şu görüşlere yer verdi: Türkiye'nin bir gün AB üyesi olacağı umudu yabancı yatırımcıların da ilgilerini devam ettiriyor. Erdoğan tam bu noktada siyasi mirasını düşünmeli. Devasa altyapı projeleri yapmak güzel ancak Türkiye'nin moderleştiğini söylemek istiyorsa ülkeyi tekrar Avrupa çizgisine çekmeli. Avrupa Birliği üyeliği şimdilik uzak bir ihtimal olabilir ama ülkenin AB'nin liberak demokratik normlarından uzaklaşması bu süreci imkansız hale getirebilir.

GÜL, PUTİN DEĞİL

Dergi, son bölümünde de Cumhurbaşkanı Gül'ün Erdoğan'a karşı bağımsız bir şekilde durabilecek siyasi bir etkinliğinin olduğuna dikkat çekerek yazıyı şu sözlerle noktaladı: "Erdoğan'ın güçlü bir Başbakan'ı kabul etmesi Türkiye açısından daha olumlu olacaktır. Eğer bir kukla Başbakan yaratmak konusunda ısrarcı olursa insanlar onu Atatürk yerine Rus mevkidaşı Putin ile karşılaştırmaya başlayabilir."
Yorumlar (0)