banner468

Cennetten geriye bu kaldı!

Kumluca İlçesi'ne bağlı, Türkiye'nin cennet köşelerinden Adrasan'da dün saat 13.30 sıralarında başlayan orman yangınında alevler güzelim kızılçam ormanı ve meyve bahçelerini yutarak sahile ulaştı

Cennetten geriye bu kaldı!

Kumluca İlçesi'ne bağlı, Türkiye'nin cennet köşelerinden Adrasan'da dün saat 13.30 sıralarında başlayan orman yangınında alevler güzelim kızılçam ormanı ve meyve bahçelerini yutarak sahile ulaştı

30 Haziran 2014 Pazartesi 09:08
Cennetten geriye bu kaldı!
banner404
 ANTALYA'nın Kumluca İlçesi'ne bağlı, Türkiye'nin cennet köşelerinden Adrasan'da dün saat 13.30 sıralarında başlayan orman yangınında alevler güzelim kızılçam ormanı ve meyve bahçelerini yutarak sahile ulaştı.
Havadan ve karadan tüm söndürme çabalarına karşın 18 saat devam eden yangın, artık yanacak ağaç kalmayınca söndü. Can kaybının olmadığı yangında 4 otel, hediyelik eşya mağazası ve restoran ile 125 hektarlık kızılçam kül oldu. Bugün sabah saatlerinde, Milli Park alanı olan Adrasan'da ortaya çıkan manzara, görenlerin yüreğini dağladı. Sabaha kadar çalışmaları denetleyen Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, "Şiddetli bir rüzgar çıkmadan soğutma çalışmalarını bitirmemiz lazım" dedi.

Kumluca İlçesi'ne bağlı tatil bölgesi Adrasan'ın İnceboyun Mevkisi'nde dün saat 13.30 sıralarında piknik sahası olarak kullanılan ve 'Deve Çiftliği' düzlüğünde orman yangını başladı. Piknik ateşinden çıktığı düşünülen yangın kızılçam ağaçlarının bulunduğu alanda rüzgarında da etkisiyle hızla yayıldı. Saat 14.30 sıralarında yangına Antalya ile Kumluca, Finike ve Kemer ilçelerinden 100 orman işçisi, 15 arazöz ve 5 su tankeriyle karadan müdahale edildi. Yangının genişleme eğilimi göstermesi üzerine Antalya'dan havalanan 2 helikopter ve 1 yangın söndürme uçağı da söndürme çalışmalarına katıldı. Muğla'nın Marmaris ve Fethiye ilçelerinden gelen hava ekipleriyle birlikte söndürme çalışmalarında 7 helikopter ve 2 uçak görev almaya başladı. 

Milli Park alanı olan bölgede yangının genişlediği yerin sarp olması yangına müdahaleyi güçleştirirken, bölgede etkili olan şiddetli rüzgar alevleri büyüttü. Kumluca Kaymakamı Canan Hançer Baştürk ve Kumluca Belediye Başkanı Ak Partili Hüsamettin Çetinkaya da bölgeye gelerek çalışmaları yerinden yönetmeye başladı.

RÜZGAR YÖN DEĞİŞTİRDİ

Bölgedeki turistik tesislere yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta zirveye doğru etkili olan alevler, saat 17.15 sıralarında rüzgarın kuzeybatıdan esmeye başlamasıyla birlikte yön değiştirdi ve sahile yöneldi. Saat 17.30 sıralarında bölgedeki otel ve pansiyonlar boşaltılmaya başlandı. 

Sahildeki turistik tesislerde kalan yerli ve yabancı tatilciler, panikle bölgeyi terk etti. Bavullarını güçlükle odalarından alan turistler, havlu ve bornozlarıyla otomobillerine binip Adrasan'dan uzaklaştı.

'İKİ TURİST ODADA KALDI' PANİĞİ

Orman yangını, saat 17.45 sıralarında deniz kenarındaki pansiyon, otel ve restoranların olduğu tesislere ulaştı. Alevler Mitah Otel, Cici Baba Otel, Ön Otel ile bir hediyelik eşya mağazası ve restoranı sardı. Tesislerde bulunan tatilcilerle turistler çığlık çığlığa kaçıştı. Bölgeyi kaplayan yoğun duman nedeniyle nefes almakta güçlük çekilirken, bir pansiyon sahibinin 'İki İngiliz turist odada kaldı, çıkamadı' haykırışları paniğe neden oldu. Diğer tesislerde kalan tatilciler, pansiyondaki odalarında bulunan İngiliz turistleri dışarıya çıkardı. 

4 otel ile birlikte hediyelik eşya mağazası ve restoran da alevler arasında kaldı. Restoranda bulunan tüplerin bir kısmı, çalışanlar tarafından çıkartılırken, içeride kalan diğer tüpler peş peşe patladı. Bu sırada bir pansiyonun önünde park halinde bulunan 07 EYV 90 plakalı otomobilin çevresini alevler sardı. Araç sahibi bulunamazken, kilitli olan otomobilin alev almaması için yoğun çaba sarf edildi. Su ve köpük sıkan itfaiye ekipleri, alevleri otomobile yaklaştırmamaya çalışırken, bir arazöz park halindeki aracı ittirerek alevlerin yanından uzaklaştırdı.

VALİLİK KRİZ MASASI KURDU

Saat 18.00 sıralarında Muğla ve Isparta'dan gelen ekiplerle birlikte yangına müdahale 2 uçak, 7 helikopterle havadan, 40 arazöz, 13 su tankeri, 23 mühendis, 250 orman işçisi ve iş makineleriyle de karadan sürdü. Antalya Valiliği, bir vali yardımcısının başkanlığında yangın söndürme çalışmalarını koordine etmek üzere kriz masası oluşturdu. Saat 19.30 itibariyle alevlerin 50 hektarlık alanda etkili olduğu belirtildi. 

Saat 21.00 sıralarında havanın kararmasıyla birlikte havadan söndürme çalışmaları durduruldu. Söndürme çalışmaları karadan aralıksız sürerken Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, çalışmaları yerinde denetlemek üzere uçakla saat 23.00'te Antalya'ya geldi. Bu saat itibariyle yanan alan 100 hektarı aştı.

"TAHMİN PİKNİK ATEŞİNDEN"

Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, Adrasan'daki yangın yönetim aracında Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinden yangının durumu hakkında uydu fotoğrafları üzerinden bilgi aldıktan sonra yangının etkilediği yerleri gezerek yerinde inceleme yaptı.

Antalya Orman Bölge Müdürü Mustafa Türk, saat 02.30'da yanan alanın 120 hektara ulaştığını açıkladı. Bu yangının sel, deprem gibi büyük bir afet olduğunu belirten Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez şunları söyledi:

"Malumunuz bugün saat 13.30 itibari ile piknik sahası olarak tarif ettiğimiz yerde yine tahminen piknikçiler tarafından çıkarıldığını düşündüğümüz bir yangın ormana sirayet etti. Yukarıda piknik yapılan düzlük bir alan var. İlk çıkış noktası da orası olduğu için piknikçilerden kaynaklandığını tahmin ediyoruz. Saatte yaklaşık 50 kilometre hızla esen rüzgar işimizi zorlaştırdı. Bölgenin etrafını bu saat itibariyle hemen hemen çevirdik. Sabaha kadar yangını tamamen kontrol altına alacağız. Zira çok dik ve uçurum yerlerimiz var. Araçlarımız buraya çıkamıyor. Şükürler olsun ki bir can kaybımız yok."

TEKRAR BÜYÜME TEHLİKESİ

Yangının sürdüğü alanın etrafını çevirmelerine rağmen tamamen kontrol altına alınmadığına vurgu yapan Üzmez şöyle devam etti:

"Kısmen kontrol altında diyebiliriz. Çünkü, 120 hektarlık alanda yangın etkili oldu. Yine 1200 dekarlık alanda ağaç kökleri şu anda içten içe yanıyor. Ani bir rüzgar patlaması olmazsa biz bunu halledeceğiz. Şiddetli bir rüzgar çıkmadan soğutma çalışmalarını bitirmemiz lazım. Hedefimiz bu. Bütün arkadaşları bu şekilde yönlendirdik. Aksi halde yangın yeniden büyür ve kontrol edilemez hale gelir." 

SABAH 07.30'DA KONTROL ALTINDA

Sabah 05.30'da havanın aydınlanmasıyla birlikte yangına havadan müdahale tekrar başladı. Denizden aldıkları suyla hemen 1 kilometre ilerideki zirvede devam eden yangına sorti yapan helikopterler ile karadan müdahaleyi yoğunlaştıran ekipler, saat 07.30 sıralarında yangının kontrol altına alınmasını sağladı. 

Alevler cennet Adrasan koyunda denize kadar ulaşırken, yüksek kesimde de sarp kayalıklarda son buldu. Diğer alanların yoğun sulanması nedeniyle artık ilerleyecek alan bulamayan yangın tamamen kontrol altında kaldı.

Antalya Orman Bölge Müdürü Mustafa Türk dün saat 13.30'da başlayan ve 18 saat süren yangını kontrol altına aldıktan sonra hızla soğut çalışmalarına başladıklarını bildirdi. 'Turizm cenneti' olarak bilinen Kumluca'nın Adrasan Mahallesi'ndeki orman yangınında 125 hektar orman alanı kül olduğunu belirten Bölge Müdürü Türk, ekiplerin soğutma çalışmasını sürdürdüğünü söyledi.

MANZARA YÜREKLERİ BURKTU

Sabah uyandıklarında Adrasan sahilinden bir gön önce yemyeşil gördekleri bölgeyi kapkara gören tatilciler, "Akdeniz'in ciğerleri yandı. Bu manzaraya yürek dayanmaz. Yazık oldu cennet Adrasan'a" yorumunu yaptı. 

Adrasan sahilinin hemen kıyısındaki tesislerin ardından başlayan 'Üç Bük' olarak adlandırılan zirvelerden 'Tozlutepe'nin tamamen yandığı ve siyaha büründüğü görüldü.

ERTUĞRUL GÜNAY, YANGIN BÖLGESİNDE

Kültür ve Turizm eski Bakanı, İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, 125 hektarlık orman alanını yandığı yangın sonrasında Antalya'nın Kumluca İlçesi'nin Adrasan Mahallesi'ne gelerek incelemelerde bulundu. Önce Adrasan Sahili'ndeki yanan motel alanlarını gezen ve sahiplerinden bilgi alan Günay, Cici Baba Oteli'nin sahibi Veli Şahan ve eşi Dilek Şahan ile görüştü. Dilek Şahan, Günay'a, "İtfaiyelerin önüne yattık, yardım etmediler. Üzerimizden geçtiler. Öncelik ormanınmış" diye yakındı. Mithat Oteli'nin sahibi Öner Yorgancı'nın eşi Hatice Yorgancı da "Müşterilerimiz zarar görmesin diye hiçbirşey almadık. Kasa yanmaz dediler. Kasada yatıracağım paralarım yandı. Ne yapacağımı bilmiyorum" diye ağladı.

Günay, yanan tesisleri Kumluca Belediye Başkanı Ak Partili Hüsamettin Çetinkaya, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak ile birlikte gezdi, zarar gören işletme sahiplerini dinledi.

Rüzgarın talihsizlik olduğunu, piknik ateşi olduğunun söylendiğini, kasıt olmamasını dilediğini söyleyen Ertuğrul Günay, "Yanan orman hepimiz için büyük bir acı. Ağaçlar bitkiler diğer canlılar. Ormanın hemen eteğinde 3 tesis var. Bir dükkan onlar da yanmış. Yurttaşlarımızın şikayetleri var. Hiç olmazsa bu ünitelere korunabilirdi diye. Orman ekipleri ormana öncelik vermişler bir ihmal değil ama eksiklik olmuş" dedi.

'ANKARA'YI ZORLAMAYA ÇALIŞACAĞIZ'

Ormanın hemen yanındaki tesislerinin kurtarılamadığını, tesislerin sigortalı da olmadığını vurgulayan Günay, şöyle konuştu:

"Günübirlik tesisler ve bir felakatle karşı karşıya kalmışlar. Durumu öğrenir öğrenmez buraya gelmek istedim ve gerekli bilgilerini alıyorum. Ankara'ya yarın gittiğimde de hem Ankara hem Antalya Valiliği nazarında bölgeye yardım ve ilgi için gerekli ricalarda bulunmaya çalışacağım. Şu anda can kaybı olmaması. Sözümü düzelttim ama burada ölen canlılar da bir can kaybı. Ama bir insanın yaralanmaması, ölmemesi tek tesellimiz. Bu dönemde orman yangınlarına karşı çok dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü kurak bir kış geçirdik ve doğa kupkuru. Isı çok yüksek, ihmali bir felakete dönüştürebiliyor. Bunların tekrar etmemesini kalbimle temenni ediyorum. Sosyal yardım konusunda Ankara'yı zorlamaya çalışacağız."

'BAŞARILI OLAMADIK, ÜZGÜNÜM'

Yangının ilk çıktığı andan itibaren bölgede olduğunu belirten Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya da "Rüzgarın etkili olması nedeniyle 7 helikopter 2 uçak ve koşuşturmaya rağmen başarılı olamadık, Kumluca'nın gülen yüzü denilen dünyaya açılan penceresi olan Adrasan'da bu tesisler yandı. Çok üzgünüm" dedi.

ATSO Başkanı Çetin Osman Budak da, bölgeyi 40 yıldır bildiğini, 1945'li yıllarda benzer yangın çıktığını ve üzerinden 70 yıl geçtiğini söyledi. Budak, "Yine bir yangın. Bu ormanlar 70 yaşında. Tekrar bir yangınla bu güzelliği kaybettik. Sahiller ve kentte yaşayanlarla ilgili mecliste bir şey söylemiştim. Önemli olan bilinç noktasında eksikliğimiz var. Tamamen doğal afet değil insan eliyle çıkmış bir afet" yorumunu yaptı.

Bölgedeki incelemelerini sürdüren Kumluca Kaymakamı Canan Hançer Baştürk, soğutma çalışmalarının devam ettiğini ve yangından etkilenen işletmelerle ilgili de hasar tespit çalışmalarına başlanıldığını söyledi. Yangında şu ana kadar 9 işletmenin etkilendiğini belirten Baştürk, "Yangın sırasında pansiyon, motel, restoran ve günübirlik işletmelerden oluşan 9 tesisimiz zarar gördü. Yangın kontrol altına alındı, soğutma çalışmaları devam ediyor, zarar gören işletmelerimizle ilgili hasar tespit çalışmaları başlatıldı" dedi. Yangın bölgesinde yangından etkilenen vatandaşlarla da görüşen ve geçmiş olsun dileğinde bulunan Baştürk, olayın adli boyutunu da ortaya koymak amacıyla jandarma tarafından incelemelerin yapıldığını belirtti.

Yangında zarar gören elektrik ve telefon hatlarını onarma çalışması da sürüyor.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Menderes Türel de twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Adrasan'daki yangın yüreklerimizi de yaktı. Antalyamıza, ülkemize geçmiş olsun. Daha önce yaşadığımız Taşağıl yangını sonrasında 500 bin çam ağacı diktiğimiz gibi Adrasan'ı da tekrar ağaçlandıracağız" ifadelerine yer verdi

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 30.06.2014 08:10
Anahtar Kelimeler:
cennetten geriye bu kaldı
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349