Çavuşoğlu Paris'te

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İstanbul'daki terör saldırısına ilişkin, Türkiye'ye yönelen tüm alçak plan ve hesapların milletin birliği, devletin kararlılığıyla aynı şekilde karşılık bulacağını söyledi

Çavuşoğlu Paris'te
banner404
Haber :Alper KUTAY
ALANYALI
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, saldırıda şehit olanlara Allah'tan rahmet ve yaralananlara acil şifalar dileyerek "Ülkemize yönelen tüm alçak plan ve hesaplar, milletimizin birliği, devletimizin kararlılığıyla misliyle karşılığını bulacak. Başımız sağ olsun" ifadelerini kullandı. Öte yandan Fransa'da Suriye Fikirdaş Ülkeler Bakanları Toplantısı'na katılan Bakan Çavuşoğlu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Halep ve Suriye'deki durumu bir kere daha değerlendirme fırsatı bulduklarını söyledi. Halep'teki durumun gittikçe kötüleştiğine işaret eden Bakan Çavuşoğlu, "Rejim ve destekçileri sürekli bombalıyor, sivil insanlar ölüyor ve insani yardımın ulaştırılması imkansız hale geldi. Zaten öncesinden de problem vardı" dedi.
MUHALEFETİN HALEP SORUNU
Fikirdaş ülkeler toplantılarında her seferinde farklı bir şeyin görüşülüp tartışıldığını ifade eden Bakan Çavuşoğlu, son buluşmalarında Halep'te ateşkes ve El Nusra ile ılımlı muhalefetin ayrıştırılması, El Nusra'nın Halep'ten ayrılması gibi konuları konuştuklarını söyledi. Bakan Çavuşoğlu, şöyle devam etti: "Şimdi, tamamen tüm muhalefetin Halep'ten ayrılması mümkün mü, değil mi? Bu konuşulmaya başlandı. Yani rejim ve destekçileri ne istiyorsa, fikirdaş ülkeler olarak da bunları konuşmaya başladık. Sonrası ne olacak? Ateşkes olacak mı? Ilımlı muhalif güçler buradan ayrıldıktan sonra, diyelim ki böyle bir şey oldu, ondan sonra ne olacak? Gittikleri yerlerde öldürülmeyecek mi? İdlip'te, Humus'ta, diğer yerlerde yine bombalamalar devam etmiyor mu?
'SURİYE REJİMİ DE MASADA OLSUN'
Bir ateşkes yerine, ateşkes, insani yardım ve siyasi çözüm, 'en iyi çözüm siyasi çözüm' diyoruz, bunlara odaklanmak yerine, rejim ve destekçileri her seferinde ne istiyorsa, biz fikirdaş ülkeler olarak bunları konuşmaya başlıyoruz. Dolayısıyla böyle formatta, bu anlayışla konuşmalardan da bir sonuç çıkması mümkün değil." Bugünkü görüşmelerin aşağı yukarı bu çerçevede olduğuna işaret eden Bakan Çavuşoğlu, "Biz dedik ki; madem fikirdaş ülkeler olarak, bunları, onların dediklerini konuşuyoruz, o zaman bir dahaki toplantıya rejimi ve onun destekçilerini de çağırın. Çünkü nasıl olsa onların isteklerini görüşüyoruz. Onları nasıl karşılayacağız? Yani bu mantıkla fikirdaş ülkeler toplantısından bir sonuç çıkmaz" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2016, 15:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472