banner468

 Çavuşoğlu farkı

Memleketi Alanya'da program dolu bir gün geçiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "Kolay günlerden geçmiyoruz. Yanı başımızda yönetilemeyen ülkelere rağmen, yaşanan bir çok soruna rağmen istikrarımızı koruyoruz" dedi

 Çavuşoğlu farkı

Memleketi Alanya'da program dolu bir gün geçiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "Kolay günlerden geçmiyoruz. Yanı başımızda yönetilemeyen ülkelere rağmen, yaşanan bir çok soruna rağmen istikrarımızı koruyoruz" dedi

25 Mart 2016 Cuma 23:15
 Çavuşoğlu farkı
banner404
- Yasin ARAZ

ÖNCEKİ
gün Antalya'da oynanan ve Türkiye'nin 2-1'lik galibiyeti ile sonuçlanan Türkiye-İsveç hazırlık maçının ardından dün helikopterle Alanya'ya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ilk olarak Emine Özmüftüoğlu Camii'nde Cuma Namazı kıldı. Çavuşoğlu, namazın ardından Alanya Kaymakamlığı tarafından bir restoranda verilen öğle yemeğinde STK temsilcileri ile bir araya geldi. Yemeğe, Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Vekili ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mehmet Ali Dim, AKP Antalya İl Başkanı Rıza Sümer ve İlçe Başkanı Mustafa Berberoğlu, Antalya Büyükşehir Belediyesi Alanya Koordinatörü Hüseyin Güney, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Ömrü Saka, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rektörü Ahmet Pınarbaşı, Alanya Hamdullah Emin Paşa (AHEP) Üniversitesi Rektörü Erol Sayın, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Mehmet Şahin, turizmciler, kurum müdürleri, oda başkanları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı. Bakan Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada Avrupa standartlarına ulaşmak için çalıştıklarını belirterek "Dünya ile bütünleştik ancak kendi örf, adet ve geleneklerimizi korumak, yaşatmak zorundayız. Mutfak kültürümüz de dahil" dedi. 
'BAKANIMIZ MORAL VERDİ'
Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven, yemekte yaptığı konuşmada şunları kaydetti: "Bu nezih topluluğa ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Bakanım bundan önce turizmde herkesin karamsar olduğu bir ortamda geldiniz ve çok geniş katılımlı olarak bütün turizmcilere ve Alanya’ya moral verdiniz. Orada da demiştim ki, 'Bakanımıza çok rahat ulaşabiliyoruz, bütün sorunlarımızı dile getiriyoruz ve bakanımız hükümet nezdinde inanıyoruz ki gerekli çalışmaları yapacaktır.' Teşekkür ediyoruz. Hemen gittiniz ardından Başbakanımız yeni bir paket açıkladı. Turizmcileri rahatlatacak çeşitli tedbirler getirildi. İnanıyoruz ki buradaki turizmcilerimiz, Alanya’nın yetkili birimleri, odalarımız sorunlarını size iletecekler, yeni sezonda da inşallah sizlerin desteğinizle güzel müjdeler alacağız. Son günlerde Türkiye’ye karşı olan politikalarda bir yumuşama olduğunu, turizmde de olumlu gelişmeler olduğunu büyük bir mutlulukla görüyoruz ve seviniyoruz. Ocak ayında yaptığımız toplantıda özellikle üniversitelere verdiğiniz önemi dile getirmiştiniz. Sizlerin desteğinizle gerek devlet üniversitemiz olan ALKÜ, gerek vakıf üniversitemiz olan AHEP yollarına devam ediyorlar. Verdiğiniz destek için sizlere minnettarız. Sizlerin desteğinizle YÖK Başkanımızı ziyaret ettik. Başkanımızdan büyük destek aldık yeni açılacak bölüm ve fakülteler hakkında. Keza desteklerinizle AHEP'te üç yeni bölüm açıldı. Yüksek lisans için müracaatlarımız var, onlara da desteğinizin süreceğine inanıyoruz. Alanya’nın sadece bir turizm kenti değil, bir üniversite kenti haline getirilmesi için de çabalarımız devam ediyor. Hem maddi katkılarınız var, hem manevi katkılarınız var, hem bürokraside de bu yeni fakülteler, bölümler açılması, üniversitelerimizin büyümesi için de gayretleriniz var. Onun için de sizlere minnettarız, inanıyorum ki bugün vereceğiniz olumlu haberlerle Alanya’mızda tekrar bir umut dalgası yaratacaksınız."
'AVRUPA'YA DAMGASINI VURACAK'
Antalya ziyaretleri hakkında bilgi veren Çavuşoğlu da A Milli Futbol Takımı maçının ikinci yarısına yetişebildiğini belirterek, "Milli takımımız İsveç'i yendi, yanı başımda İsveç Futbol Federasyonu Başkanı vardı. Kendisi de milli takımımızın ortaya koyduğu mücadeleyi eski bir hakem olarak takdir ettiğini ve milli takımımızın iyi bir çizgide olduğunu söylediler ve takdir ettiler. İnşallah Avrupa 2016'ya milli takımımız damgasını vuracak" dedi.
'TÜRKİYE İSTİKRARINI KORUYOR'
Son günlerde Türkiye ve Avrupa'da yaşanan terör olaylarına da değinen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, kolay günlerden geçilmediğini belirterek, "Her milletin, her ülkenin, her şehrin zor günleri de olur, iyi günleri de olur. Ama çok şükür yanı başımızda yönetilemeyen ülkelere rağmen, yaşanan birçok sorunlara rağmen ki bu sorunların boyutu sadece bölge düzeyinde değil, tüm Avrupa'ya, tüm dünyaya yayılmıştır, tüm bu zorluklara rağmen bize yansıması olan sorunlara rağmen Türkiye istikrarını koruyor, hem siyasi istikrarını, hem de ekonomik istikrarını. Allah'ın izniyle de koruyacaktır. Biz de terörle mücadele yapıyoruz, içeride ve dışarıda. Hem de terörün hepsiyle mücadele ediyoruz. Çünkü terör örgütleri özellikle başkalarının maşası olan terör örgütleri hep birlikte Türkiye'yi hedef aldılar, aynı anda Türkiye'ye saldırmaya başladılar ve PKK ile bir araya gelen terör örgütü sayısı 12-13 oldu. Diğer taraftan DAEŞ ve tüm bunlarla yakın işbirliği içinde olan Paralel Devlet Yapısı yani Fethullah terör örgütü, bunlarla çok yakın işbirliği içinde çalışıyor. Terör örgütünün Türkiye'yi yıkması, zayıflatması için her türlü imkanı içeride ve dışarıda sunuyorlar. Bunlar herhangi bir iftira değil, eldeki bilgiler ve delillerle söylediğimiz şeylerdir. Dolayısıyla bunların hepsiyle sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.
'ALANYA KOLAY FETHEDİLMEDİ'
"Atalarımız, bu toprakları, Anadolu'yu, Trakya'yı bize vatan yaparken kolay yapmadı" diyen Çavuşoğlu, Alaaddin Keykubat'ın da Alanya'yı kolay fethetmediğini vurguladı. Bakan Çavuşoğlu, "Dolayısıyla zor günlerde her zamankinden daha fazla kararlı olmak, daha fazla çalışmak ve dik duruşu sürdürmek gerek" dedi. Bu birliği ve beraberliği Alanya'da gördüğünü söyleyen Çavuşoğlu, zorluklara rağmen geleceğe umutla yürüyen bir Alanya olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: "Zorluklara rağmen karamsar olmamız için bir sebep yok ama gerçekçiyiz. Turizm sektörünün Rusya ve terör sebebiyle bazı tereddütlerden dolayı etkilendiğini biliyoruz. Turizmin içinde olan her sektörün etkilendiğini biliyoruz ama esasen böyle günlerden de ders çıkarmak lazım. Yıllardır bir rutinde gidiyorduk, belli ülkelerden turistler geliyor, belli konseptimiz var. Güzel bir şekilde misafirperverliğimiz, kaliteli hizmetimiz ve güzel tesislerimiz ve güzel Alanya’mız sayesinde gerçekten dünyada bir marka olduk ama böylesine sorunlu günler bizi farklı arayışlara da itiyor. Turist kaynağı olarak başka ülkeler ve şehirleri nasıl bulabilir, oralardan turistleri nasıl getirebiliriz, bölgemize daha fazla doğrudan uçuşu nasıl sağlayabiliriz, böylesine bir yılda bile Hollanda gibi aynı şekilde Sırbistan, İskandinavya ülkeleri ve önemli Avrupa ülkelerinden Alanya-Gazipaşa Havalimanı’na doğrudan uçuşların başlaması anlamlıdır. Ayın şekilde İran'dan ilk defa uçuşların başlaması da önemlidir. Bunlar aslında alternatif çalışmaların da bir yerde ürünüdür."
'TURİZME DESTEĞİMİZ SÜRECEK'
Çavuşoğlu, zor yılı hep birlikte atlatabileceklerini, tedbirler alabildiklerini anlatarak, "Devlet olarak turizm sektörünün en hasarsız bir şekilde minimum zararla sezonu geçirmesi için her türlü desteği veriyoruz, çalışıyoruz kafa yoruyoruz. Bu çalışmaları sürdürürken sektörden aldığımız bilgi ve istek doğrultusunda tedbirler alıyoruz" dedi. Belli bir oranda talepleri karşıladıklarını ifade eden Bakan Çavuşoğlu, sezonun gidişatına ve gelişmelere göre ilave kararlar alabileceklerini, destekler verebileceklerini anlattı. Çavuşoğlu, tarım sektörüne de aynı desteği vermek gerektiğinin altını çizerken, "Tarım sektörü özellikle bizim bölgemizde, Antalya'da etkilendi. Özellikle de Rusya'nın çıkardığı engeller sebebiyle etkilendiğini görüyoruz. Ama tarım da aynı şey, yeni piyasalar doğmaya başladı. Bir kapı kapanır, Rabbim başka bir kapı açar. Şimdi Körfez ülkeleri gelmeye başladı. Üretim yapmak ve Antalya'dan ihracat yapmak için gelmeye başladılar" diye konuştu.
ARAP BÖLGESİNDEN YOĞUN İLGİ
Turizmde de Arap bölgesinden büyük bir ilgi olduğuna dikkati çeken Bakan Çavuşoğlu, özellikle G-20'nin Antalya'da düzenlenmesinden sonra Amerika'dan, New York'tan da büyük ilgi olduğunu belirtti. Bazı firmaların New York'tan Antalya'ya uçuş yapmak, turist getirmek istediğini ifade eden Çavuşoğlu, sezon içerisinde charter uçuşlar için Türk Hava Yolları'ndan (THY) rica ettiklerini söyledi. Çavuşoğlu, sağlık turizmine de önem vermeye başladıklarını belirterek, "Sağlık turizminde Alanya gibi bir yerin bulunması mümkün değil. Bizde termal dışında her şey var, çok güzel hastanelerimiz var" ifadesini kullandı. "İşte bu zor günlerde yeni sayfaları nasıl açabiliriz, yeni hedeflere nasıl ulaşabiliriz, yeni piyasaları nasıl oluşturabiliriz' bunların üzerinde çalışmamız lazım" diyen Çavuşoğlu, turizm sektörünü destekleyen diğer sektörlerin de ön plana çıkarılması için çalışmak gerektiğini belirtti. Onkoloji tedavisi için de dünyanın her yerinden insanların Antalya'ya geldiğinin altını çizen Çavuşoğlu, 50 üniteli ağız ve diş sağlığı hastanesinin, sağlık turizminden faydalanılması halinde yüz üniteye çıkarılabileceğini kaydetti. Körfez ülkelerinden gelen yolcuların yüzde 20'sinin tedavi amaçlı geldiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, turizme katkı sağlayacak bütün alanlardan faydalanmak gerektiğini belirtti.
ÇAVUŞOĞLU MÜJDELER VERDİ
Sporu da, ticareti de turizme katmak gerektiğini belirten Çavuşoğlu, golf sahası ihale ilanının çıktığını, iş adamlarının, turizmcilerin de bu ihaleye katılması gerektiğini söyledi. Havaalanıyla ilgili sıkıntının olmadığını, pistinin çok iyi olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, yolun da baştan sona yenilenmesi gerektiğini belirtti. Ulaşımla ilgili diğer eksiklikleri de gidermek gerektiğini ifade eden Çavuşoğlu, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin önemli çalışmalar yaptığını, Alanya Belediyesi'nin de uyum içinde çalışmasından mutluluk duyduğunu anlattı. Çavuşoğlu, Alanya'da bazı minibüs sürücülerinden plaka konusunda talep geldiğini, plaka konusunda dağınıklığı gidermek gerektiğini, plaka konusunda tepki gösterenlerin de olduğunu belirterek, esnaftan gelen talep doğrultusunda büyükşehir belediyesi tarafından plakalarda önemli bir düzenleme yapıldığını belirtti. 
'ALANYA İÇİN ÇALIŞIYORUZ'
Konuşmaların ardından buradan ayrılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, beraberindeki protokolle Alanya Belediyesi’nin şantiye alanına giderek, belediyenin yeni aldığı iş makineleri ve arabaların açılışını yaptı. Temizlik İşleri Şantiyesi'nde gerçekleşen dua töreninde konuşan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, "Bugün bakanımızın da katılımlarıyla belediye bünyesine Alanya'nın daha iyi hizmet alabilmesi için kattığımız temizlik araçlarımızın açılışını yapacağız. Bakanımızın da her zaman desteğini hissettiğimiz hizmetlerimizde Alanya'ya en iyisini, en güzelini kazandırmanın yollarını arıyoruz ve her gün daha iyisini yapabilmek için çalışıyoruz" dedi.
'ALANYA VE ANTALYA EL ELE'
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise "Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel'in zaman zaman atışmaları olsa da Alanya için el ele çalışıyorlar. Kendilerini göreve getiren bu insanlara en iyi hizmeti sunmak için var güçleriyle uğraşıyorlar. Bugün de Alanya halkı için alınan, Alanya'ya kazandırılan yeni araçlarımızın duasını ve açılışını yapacağız. Adem başkan çok genç ve çalışkan birisi. Kestel başkanlığı yaptığı dönemden de kendisini çok iyi tanırım, her zaman da görüşürüz. Kendisini Alanya için hizmete adamış isimlerden birisi" diye konuştu. Yapılan konuşmaların ardından, araçlar duaların ardından kurdele kesimiyle hizmete girdi. Araçları inceleyen Çavuşoğlu, "Bu araçları belediyeye kazandıran Adem başkana ve hayırseverlerimize teşekkür ediyorum" dedi. Açılışın ardından Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Alanya İlçe Teşkilatı’na geçen Mevlüt Çavuşoğlu, burada partililerle basına kapalı olarak gerçekleşen toplantıda buluştu.

 

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 25.03.2016 23:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
açıkça açıklayın! 2016-03-25 16:16:36

sayın çavuşoğlu ağzınızla kuş tutsanız size oy vermeyecek yaklaşık %50'lilik bir seçmen kitlesi var. açıkça turizmin en az 4-5 yıl (o da ülke düzelirse) kötü gideceğini söyleyin ve seçmeninizi kandırmayın... rusya krizinin bu boyutlara geleceği en başından belliydi. şimdi bütün dünya bize cephe aldı...sonuçlarını sonbaharda göreceğiz bu krizin...

Avatar
kriz de teğet geçmişti... 2016-03-26 11:51:07

sanki biz çok iyi yönetiliyoruz!!! 2008'deki dünya finansal krizinde bir devlet büyüğümüz 'kriz teğet geçti' demişti... ülkemizin bütün katma değer üreten kurumları özelleştirildi ve yerli/yabancılara peşkeş çekildi... asıl sıcak para bitince göreceğiz istikrar var mı yok mu!!! sıcak paranın çıkması anında ülke iflasa sürüklenir... o zaman görürüz istikrarı... bir de turizm tesislerinin bir kısmı açılmıyor yarısı satılıyor...hala ne istikrarı bu? anlamak güç....

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349