banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

Bu sorun üfürükçüyle çözülmüyor

Antalya’da düzenlenen Cinsel Sağlık Kongresi’nde konuşan Tıbbi Seksoloji Danışmanı Dr. Akif Poroy, Türk toplumunun yüzde 70’e yakınının cinsel bozuklukları sağlık sorunu olarak görmediğini belirterek, "Yani üfürükçüye gitmek veya dua etmek gerektiği düşünülüyor" dedi

GÜNCEL 12.08.2014, 17:36 12.08.2014, 16:45
Bu sorun üfürükçüyle çözülmüyor
banner404
TÜRKİYE ve dünyadan uzmanların katılımıyla Antalya’da düzenlenen 21’inci Uluslararası Cinsel Sağlık Kongresi’nde erken boşalma ile boşalma ve orgazm sorunları konuşuldu. Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Bursa Şube Başkanı Psikolog Şahin Uçar, erkekte ’denetimsiz boşalma’ olarak nitelendirdiği erken boşalma sorununu anlattı.

GENÇ ERKEKLERDE SIK GÖRÜLÜYOR

Erkeklerin yüzde 75’inin cinsel birleşmede 2 dakika içinde boşaldığını aktaran Şahin Uçar, ilk kez cinsel ilişkiye giren genç erkeklerde ise denetimsiz boşalmanın sık görüldüğünü söyledi. Denetimsiz boşalan erkeklerin eşlerinin genellikle orgazm taklidi yaptığını belirten Uçar, denetimsiz boşalma sorunu yaşayan erkeklerin partnerlerinde ikincil bir sorun olarak cinsel ilgi ve istek azalması ya da orgazm bozukluklarının ortaya çıktığını dile getirdi.

ERKEN BOŞALMANIN PEK ÇOK BELİRTİSİ VAR

Denetimsiz boşalmada; kontrolsüz bir şekilde boşalma, cinsel tatminde azalma, suçluluk, utanç duyma, değersizlik ve yetersizlik, hayal kırıklığı, zamanla meydana gelen cinsel isteksizlik ve ilk boşalmadan sonra ikinci cinsel birleşme için ısrarcı olma gibi belirtilerin ortaya çıktığını kaydeden Şahin Uçar, penis cildinin aşırı hassasiyeti, magnezyum düşüklüğü ve tahrik olma sürecinin yetersiz algılanması gibi konuların denetimsiz boşalma nedenleri arasında yer aldığını aktardı.

CİNSELLİKTE YETİŞTİRİLME TARZI ÖNEMLİ

Denetimsiz boşalmanın altında yatan nedenlerden de bahseden Şahin Uçar, "Mastürbasyon yaparken veya ilk cinsel deneyiminde basılan veya yakalanan bir erkek sonraki cinsel deneyimlerinde tüm dikkatini dışarıya yöneltir, kendi uyarılmasını ve geri dönülmez noktasını fark edemez, hazza ve duygularına odaklanamaz, cinsel enerjisini endişe, korku ve kaygıya yatırır. Cinsellikle ilgili suçlayıcı, cezalandırıcı ve utandırıcı yetiştirilme tarzı önemli bir etkendir" diye konuştu.

HIZLI YEMEK YİYİP, HIZLI ARABA KULLANIYORLAR

Denetimsiz boşalmada tüm meselenin erkeğin bedensel hislerini fark edememesiyle ilgili olduğuna vurgu yapan Şahin Uçar, yükselen cinsel heyecanını fark edemeyen erkeğin erken boşaldığını kaydetti. Uçar, denetimsiz boşalan erkeklerin hızlı yemek yemek, hızlı araba kullanmak, her konuda aceleci davranmak, çabuk sinirlenmek, kontrolsüz davranmak, çok çabuk güvenmek ya da güven duymada zorlanmak, kaygılı ruh hali, çocukluklarında babalarıyla sorunları olmak, çocukluklarında yataklarını ıslatmak ve genellikle eğitim düzeyi yüksek olmak gibi ortak özelliklere sahip olduğunu kaydetti.

ERKEK EŞİNİ TATMİN ETMEYİ BIRAKMALI

Denetimsiz boşalmanın tedavisinde cinsel terapinin önemli olduğunu anlatan, Şahin Uçar şöyle dedi:"Erkek eşini düşünmeyi, yani onu tatmin etmeyi bırakmalıdır. Erkeğe ’boşalmamalıyım’ düşüncesi yerine ’boşalırsam boşalayım ama önce haz almalıyım’ düşüncesi yerleştirilmelidir. Cinselliğin rahatlamış bir şekilde tadını çıkarmayı öğrenmek gerekir. Cinsel terapide kadının bakışı çok önemli, hatta terapinin başarı ya da başarısızlığını sağlayan önemli bir etkendir. Kadının sürece aktif katılımı da terapistin uygulamalarını veya erkeğin var olan durumla baş etmesini sağlamada önemli yere sahiptir. Bu açıdan terapi sürecinde kadınlar var olduğunu, önemsendiğini, işlevi olduğunu ve düşünüldüğünü her zaman fark etmelidir" diye konuştu.

Yorumlar (0)