banner468

'Böyle hizmete hayır'

Şiddetli yağışla birlikte caddeleri ve altgeçitleri sular altında kalan Tosmur'un muhtarı Akar, "150 kilometre öteden böyle hizmet geliyorsa, biz bu hizmeti istemiyoruz. Bunun yerine Alanya'nın il olmasını istiyoruz" dedi

'Böyle hizmete hayır'

Şiddetli yağışla birlikte caddeleri ve altgeçitleri sular altında kalan Tosmur'un muhtarı Akar, "150 kilometre öteden böyle hizmet geliyorsa, biz bu hizmeti istemiyoruz. Bunun yerine Alanya'nın il olmasını istiyoruz" dedi

21 Kasım 2014 Cuma 19:24
'Böyle hizmete hayır'
banner404
- Erkan UYSAL  
ALANYA'DA önceki gün öğleden sonra başlayan ve akşam saatlerinde şiddetini arttıran sağanak yağış, bazı bölgelerde hayatı adeta felç etti. Metrekareye 18 kilogram yağışın düştüğü önceki gün bazı bölgelerdeki evleri, işyerlerini, caddeleri ve altgeçitleri su bastı. Tosmur Mahallesi'nde bulunan Alva Sitesi'ni de su bastı. Yağış, site içerisinde bulunan alt kattaki evlerde maddi zarara neden oldu. İçerisinde 467 daire bulunan sitenin 3 yıldır yönetim kurulu başkanlığını yapan Tacettin Doğuç, aynı sorunun 15 yıldır yaşandığını söyledi. Sitedeki bahçenin tamamen sular altında kaldığını ve su seviyesinin bir metreye ulaştığını ifade eden Doğuç, "Ben sitenin en eski sakiniyim. Bu konuda daha önce belediye başkanlarıyla görüştük. Tosmur Mahallesi'nin en büyük sorunlarından birisi kanalizasyon. Tosmur'da kot farkı önceden düşünülmemiş. Her yağmur yağdığında bu kadar olmasa bile buna yakın hasar meydana geliyor. İnsanlar mağdur. Sitede yaşayanlar zarara uğruyor. Sitedekilerin eşyaları su içerisinde kaldı. Gece saatlerinde yağmur yağdığında güvenliğin bulunduğu kapıdan siteye geçmek mümkün değil. Daha önce Tosmur Mahalle Muhtarı Feyzullah Akar ile beraber ASAT ile görüştük. Bize gelip duruma bakacaklarını söylediler. Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel'e internetten yazı yazdım. Ben ASAT'ı tanımıyorum. Benim tanıdığım Alanya'nın belediye başkanı, kaymakamı, yetkilileri. Ben bu sitenin yönetim kurulu başkanıyım. İnsanlar sabaha kadar beni uyutmuyorlar. Benim gücüm yok ki bunu halledeyim. Bu sorunu halledecek olan Alanya'nın yetkili amirleri. Ben sana oy, vergi veriyorum. Sen benim belediye başkanımsın, kaymakamımsın. Alanya'nın sorununa çözüm bulacaklar. Daha önce belde belediyeleri varken aynı sorunları yaşadık. Hiçbir çözüm olmadı. Daha doğrusu sorunu çözmek için hiçbir girişimde bulunulmadı. Bu insanları bu kadar mağdur etmenin bir anlamı yok. Bu sitede 467 daire var. Yazın bu sitenin nüfusu 3 bini aşıyor. Buradaki rögarlardan dışkı çıkıyor. Dışkı hem sağlığa zararlı, hem de ister istemez denize ulaşıyor. Alanya Sağlık Müdürlüğü'nün de bu konuyla ilgilenmesi gerekiyor. Bu sorunun en kısa zamanda çözülmesi gerekiyor. Biz bakanlığa sorunu yazsak, kime yazacağız? Biz de bu memleketin vatandaşıyız. Yetkililer gelsinler, bu soruna bir çözüm bulsunlar. Kendi çoluk çocuklarının bu pislikte yaşamasını isterler mi? Kendileri bu pisliği koklamayı, bunun üzerinden geçmeyi isterler mi? Benim site sakinlerim gece evine giremedi. Hem korkusundan, hem de yoldaki su nedeniyle geçemediler. Arabalarını dışarıda bıraktılar. Şu anda yağmur mevsimi. Daha da kötü bir durum olmadan bu soruna bir çözüm bulunsun" dedi.
'BAKIP GİTMEK SORUN ÇÖZMÜYOR'
Alanya Kaymakamlığı'na başvurup başvurmadıklarıyla ilgili soruya cevap veren Doğuç, "Kaymakamlığa başvurmadık. Bu tür hizmetleri belediye yerine getiriyor. Alanya Belediyesi Meclis Üyesi Hasan Özdemir ile ASAT'ın merkezine gittik. Yetkililerle görüştük. Sitede yağışın yol açtığı durumu anlatan fotoğraflar verdik. Yine Antalya Büyükşehir Belediyesi Alanya Koordinatörlüğü'ne gittik. Koordinatörlükten iki kişi geldi. Sadece bakıp gittiler. Bakıp gitmek sorun çözmüyor. İcraat çözüyor" şeklinde konuştu. 
'NE YAPACAĞIMIZI ŞAŞIRDIK'
Zarar tespiti yapılıp yapılmadığıyla ilgili soruyu da cevaplayan Doğuç, "Zarar tespiti yapmadık ama yapacağız. Zararı olan site sakinleri bana geliyor. Ben de onlara zarar tespitinizi yaptırın, belediyeye dava açalım dedim. Yapacak başka bir şey yok. Bu durum her yağmurda oluyor. Artık ne yapacağımızı şaşırdık. Ben insanlara ne cevap vereceğimi şaşırdım. Bu sorunları çözecek olan Alanya'nın yöneticileri" diye konuştu.
'BEN BUNA İNANMIYORUM'
Yaşanan sorunun ana kaynağının altyapı olduğunu vurgulayan Doğuç, "Kanalizasyon dar. Bunun yanında Tosmur'da bir arıtma tesisi var. Bu arıtma tesisinin motorunun birisinin arızalı olduğu söyleniyor. Ben buna inanmıyorum. Eğer arızalıysa zamanında yapacaklar, rezerve olarak bekletecekler. Biz telefon ettiğimiz zaman geliyorlar, sonra sular belirli bir seviyede azalıyor. Neden tam kapasiteyle çalıştırmıyorlar?" dedi.  
'ALANYA İL OLMALI'           
Tosmur Mahalle Muhtarı Feyzullah Akar da, "Dimçayı Alıcık girişindeki altgeçidi su bastı. Altgeçit için daha önce ASAT ve Karayolları Şube Müdürlüğü'ne dilekçe verdik. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na yazı yazdık. Altgeçitte yaşanan su baskını nedeniyle Tosmur'dan Dimçayı'na kadar uzanan büyük bir kanalizasyon sistemi istiyoruz. Her yağmur yağışında aynı sorun yaşanıyor. Her yağışta Alva Sitesi'nin bulunduğu 6'ncı Sokak ve 2'nci Sokak'ı su basıyor. Biz yaşanan durumu ASAT'a bildirdik. Yasa gereği Alanya Belediyesi su ve kanalizasyonla ilgili hizmet veremediği için Antalya Büyükşehir Belediyesi Alanya Koordinatörlüğü'ne durumu bildirdik. 150 kilometreden böyle hizmet geliyorsa, biz bu hizmeti istemiyoruz. Bunun yerine Alanya'nın il olmasını istiyoruz. Kendi dilimizden anlayan insanlarla konuşmak istiyoruz. Biz birbirimizi anladığımız belediye başkanlarıyla konuşmak istiyoruz. Su ve kanalizasyon hizmetleri koordinatörlükle olmuyor. Temizlik ve su hizmetlerinin Alanya Belediyesi'ne verilmesini istiyoruz. Alanya'daki koordinatörlerin elinde hiçbir yetki yok. Biz icraat olması için Alanya'nın il olmasını istiyoruz. Bunu halk da istiyor. Sular kesilince 6 saatte zor geliyor. Biz vatandaşlara yetkinin kimde olduğunu anlatamıyoruz. Çünkü vatandaşların yasadan haberi yok. Mahallede illa bir vatandaşın ya da çocuğun boğulması mı bekleniyor?" şeklinde konuştu.  
'VATANDAŞ NEREDEN GEÇECEK?'
Su basan altgeçidin üzerinde bulunan yolda yayaların geçeceği bir yer olmadığını belirten Akar, "Ya altgeçidin sorununu çözün, ya yolun orta kısmında bulunan çiti açın, ya da yaya geçidi yapın. Burada 3 altgeçit olduğu için üstgeçit yapılmıyor. Altgeçit su altında kalıyor. Biz nereden geçeceğiz? İşten gelen vatandaşlar ve okuldan dönen öğrenciler nereden geçecek?" diye konuştu.  
'HİZMET ÜÇ GÜNDE GELİYOR'
Tosmur Mahalle Muhtarlığı'nda aza olan Hasan Kaçmış da, "Karayolları Şube Müdürlüğü'ne altgeçidin suyla dolduğuyla ilgili dilekçe verdik. Üstgeçit ya da yaya geçidi yapılmasını istedik ama bir sonuç alamadık. Biz altgeçitin üstündeki yola bir yaya geçidi yapılmasını istiyoruz. Burada yağmur yağdığı zaman altgeçide bir, bir buçuk metre yüksekliğe ulaşan su doluyor. 18.00-19.00 saatlerinde otobüsten inen vatandaşlar ve öğrenciler altgeçite su dolduğu için karşıya geçemiyor. Vatandaşlar altgeçit suyla dolduğu için mecburen geri dönüp karşıya geçecek yer arıyor. Vatandaş yağmurlu havada ıslanıyor. Evine giderken zorluk çekiyor. Önceki gün altgeçit su dolu olduğu halde iki öğrenci karşıya geçmeye çalışmış. Bu öğrencilerden biri de benim çocuğum. Çocuğum eve ıslak olarak geldi. Biz yaşanan durumu Antalya Büyükşehir Belediyesi Alanya Koordinatörlüğü'ne bildirdik. Koordinatörlükten ilgileniriz diyorlar ama sonuç alınmıyor. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'e kadar herkesi aradık. Çözeriz deniliyor ama çözülmüyor. Alanya'nın il olmasını istiyoruz. Büyükşehirden hizmet gelene kadar üç gün geçiyor. Vatandaşlar altgeçitte bulunan su nedeniyle karşıya geçemediği için kendime ait su çekme motorunu çalıştırıyorum. Bu soruna bir çözüm istiyoruz" dedi.  
'HİÇBİR ÇALIŞMA YAPILMADI'  
Mahalle sakinlerinden Kuaför Erhan Kaya da "Altgeçit bir anda suyla doluyor. Hiçbir çalışma yapıldığını görmedik. Gece altgeçitten geçmek zor. Altgeçitteki lambalar bazen yanmıyor. Gerekenin yapılmasını istiyoruz. Yolun üstünde yaya geçidi olmadığı için çitten atlıyoruz. Sürekli çitin üstünden atlamak tehlikeli. Önceki gün altgeçit suyla dolu ve karanlık olduğu için yolumu uzatmak zorunda kaldım" şeklinde konuştu.   


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 21.11.2014 18:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349