banner470

banner449

banner552

banner481

banner472

banner479

Boydak ile mahkeme başkanı arasında dikkat çeken diyalog

Boydakların yargılandığı dava başladı. Mahkemeye Şükrü Boydak ile mahkeme başkanının diyalogları damga vurdu.  Mahkeme Başkanı'nın Sıtkı Baş ile çekilmiş fotoğrafının bulunduğunun  hatırlatılması üzerine  Boydak, "Ben, Türkiye'nin en büyük iş adamlarından  biriydim. İnsanlar genellikle bizimle tanışmak, konuşmak, fotoğraf çektirmek  ister. Bu kişiyle de bir yerlerde görüşmüş olabiliriz. Ahmet Türkmen de bu  şekilde." diye konuştu

GÜNCEL 02.11.2016, 16:22
Boydak ile mahkeme başkanı arasında dikkat çeken diyalog
banner404
BOYDAK, mahkeme başkanının 'benimle de fotoğrafın var mı?' diye  sorması üzerine de "Forslu olduğumuz dönem olsaydı gelip bir fotoğraf çektirelim  derdiniz belki" diye karşılık vermesi, salonda gülüşmelere neden oldu.
Sanıklardan Mehmet Fındık'ın avukatının, Şükrü Boydak'a müvekkilini  tanıyıp tanımadığını ve burada kendisini teşhis edip edemeyeceğini sorması  üzerine de Boydak, tanımadığını, teşhis edemeyeceğini söyledi. Mahkeme başkanı  ise 'o kimseyi tanımıyor ama fotoğrafları var." dedi.
Kayseri'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15  Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında iş adamları Hacı,  Memduh ve Şükrü boydak'ın yanı sıra Hamdi Kınaş ve Halit Gazezoğlu, eski ÖSYM  Başkanı Ali Demir ile örgütün "il imamı" Sıtkı Baş'ın da aralarında yer aldığı 68  sanığın yargılandığı davada devam edildi.
Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesinde dün başlayan duruşmaya, aralarında  Boydak Holding eski yöneticileri Hacı, Memduh, Mustafa, İlyas ve Şükrü Boydak'ın  da yer aldığı 26'sı tutuklu 50 sanık ile avukatları ve müştekiler katıldı.  Tutuklu bazı sanıklar ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) kanalıyla  ikinci celseye iştirak etti.
Mahkeme heyeti, savunmasını dünkü celsede yapan sanıklardan Hacı  Boydak'a, hakkındaki deliller ile ilgili çeşitli sorular yöneltti.
Bülent Gürdoğan'ı tanıyıp tanımadığı sorulan Boydak, bu kişinin  ortakları ve akrabaları olan Mehmet Gürdoğan'ın oğlu olduğunu söyledi.
Mahkeme başkanının bu kişinin HESabına kendisi ve holding hissedarı  diğer aile bireyleri tarafından yüklü miktarlarda para aktarıldığını, Gürdoğan'ın  da bu paraları tekrar Şükrü Boydak'a havale ettiğini söylemesi üzerine Boydak,  şunları anlattı:
"Gürdoğan ailesi ile Hes Kablo AŞ'de ortağız. Maddi imkanları yeterli  olmadığı için sermaye artırımlarında Şükrü Boydak'tan emanet para almışlardı.  Hisse oranlarını küçültmeye karar verdiler ve yüzde 5 küçüldüler. Bu para  transferleri de hisse devrinden kaynaklanıyor. Sattıkları hissenin parasını  alınca Şükrü Boydak'tan aldıkları emanet parayı da ödediler. Havale  açıklamalarında bu işlemlerin hisse devrine ilişkin olduğu konusunda not  düşülmüştür."

Mahkeme başkanının, Bülent Gürdoğan'ın albay olduğunu ve darbeye  kalkışmaktan hakkında soruşturma yapıldığını belirtmesi üzerine Boydak, bu konuda  bilgisinin olmadığını söyledi.
Boydak, esas ortaklarının Mehmet Gürdoğan olduğunu, oğlu Bülent  Gürdoğan'a da hisseleri babasının devrettiğini kaydetti.
Tutuklu sanıklardan Bekir Boydak da isnat edilen suçlamaları kabul  etmediğini, bu suçların fiil ve delilleri gösterilmediği için geçersiz olduğunu  savundu.
Şirketlerini şeffaf bir şekilde yönettiklerini vurgulayan Boydak,  tedarikçilerinden himmet istenmesi iddiasının doğru olmadığını ileri sürdü.
Kurumsal bir firma olduklarını, Türkiye'de kurumsal notu en yüksek  firmalar arasında yer aldıklarını dile getiren Boydak, "Böyle bir yapı içerisinde gidip, tedarikçilerimizden para talep ettiğimiz gerçeği yansıtmamaktadır. Zaten  orta seviyede bir tedarikçimiz bizden kazandığı parayla ancak geçimini sağlar ve  biraz da yatırım yapabilir. Bu mali tablodaki firmalardan para talep ettiğimiz  doğru olamaz." dedi.
Yaklaşık 28 yıldır İstanbul'da yaşadığını vurgulayan Boydak, buna  rağmen Kayseri'de terör örgütü üyesi olmakla suçlandığını söyledi.

Boydak, 95 gündür tutuklu bulunduğunu, iddianameyi birkaç defa okuma  fırsatı bulduğunu dile getirerek, ailesi dışındaki şüphelilerin çoğunu tanımadığını öne sürdü.
Telefon numarasını 15 yıldır kullandığını, davanın şüphelileriyle  telefon görüşmesi kaydının (HTS) bile olmadığını, bu kaydın bulunması halinde  verilecek cezanın iki katına razı olacağını ifade eden Boydak, "Ayda bir  Kayseri'ye geliyordum. O zaman da rahmetli annemin yanında kalır, hayır duasını  alır Sabah da kalkar işime gider, gün bitiminde de İstanbul'a dönerdim. Hal  böyleyken nasıl terör örgütünün üyesi olabilirim." ifadelerini kullandı.
İfadesi sırasında gözyaşlarına hakim olamayan Bekir Boydak, hayatında  hiç cemaat toplantısına gitmediğini, himmet vermediğini ve toplamadığını savundu.
Boydak, suç işleme kastı ve arzusu ile hareket etmediğini, her zaman  ülkesinin huzur ve refahı için çalıştığını vurgulayarak, şunları anlattı:
"Kimse Yok mu Derneği'ne 3-5 bin lira bağışta bulunmuş olabilirim.  Bunlar benim için çerez parasıdır. Sizin hiç mi hayır işiniz, zekatınız olmaz.  Başka kişi ve kurumlara yaptığım 50-60 bin lira bağışlar burada yer almıyor.  Bunların arasından 3-5 bin liralık yardımlar çekilip alınıyor. Yakın zamana kadar  1 milyar liraya yakın servetim ve bir köşede birikmiş biraz da param vardı,  hepsini kaybettim."
Boydak eğitim ve Kültür Vakfı'nın yönetimine ağabeyleri tutuklandıktan  sonra girdiklerini, yönetimde yer aldıkları 4 aylık sürede de rutin işlemler  dışında hiçbir karar alınmadığını anlatan Boydak, vakıf, KHK ile kapatılana kadar  her şeyin yasal prosedür içerisinde yürütüldüğünü kaydetti.
15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra cezaevi koşullarının çok  kötüleştiğini, bu nedenle yeterli hazırlık yapamadığını öne süren Boydak,  beraatını talep etti.

İLYAS BOYDAK'IN İFADESİ
Tutuklu sanıklardan İlyas Boydak da kendisine isnat edilen suçlamaları  kabul etmediğini söyledi.
Hacı Boydak'ın oğlu olduğunu ve holdingde babasının verdiği yüzde 2  hissesi bulunduğunu belirten Boydak, hakkındaki suçlamalara ilişkin 2 mali belge  olduğunu ifade etti.
Bu belgelerden ilkinin Kimse Yok Mu Derneğine yapılan 12 bin dolarlık  bağış olduğuna işaret eden Boydak, şöyle devam etti:
"Bu bağış, babam Hacı Boydak'ın talimatı ile benim hesabımdan  yapılmıştır. Benim bilgim yoktur. Sonradan bu bağışı 3 çocuğum adına su kuyusu  açılması için yaptığını öğrendim. İkincisi ise ABD'deki bir firmaya gönderdiğim  50 bin 48 dolarlık havaledir. Melek yatırım sistemi vardır. Küçük sermayelerle  büyüme potansiyeli bulunan şirketlere ortak olursunuz. Evimi 160 bin avroya  satarak bu tür 3 şirkete ortak olduk. İddianamede adı geçen şirket, bunlardan  sadece biridir ve ABD'de Silikon Vadisinde kuruludur. Gülenist bir kuruluşla  ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Bu şirkete daha sonra 12 bin dolar daha göndererek  hisse oranımı yüzde 1'e tamamladım."
Boydak, Sincan Cezaevi'nde, darbeye kalkışan askerlerle kaldığını ve  buradaki 4 sivilden biri olduğunu belirterek, bu askerlerle, generallerle aynı  ortamda bulunmaktan utandığını, beraatını talep ettiğini sözlerine ekledi.

ŞÜKRÜ BOYDAK'IN İFADESİ
Tutuklu sanıklardan Şükrü Boydak ise terör örgütü üyesi olduğu  iddiasıyla mahkeme heyetinin karşısında bulunmaktan son derece üzüntü duyduğunu  dile getirdi.
Kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmediğini ifade eden Boydak,  hangi fiili ile terör örgütü üyesi olduğunu bilmediğini savundu.
Yöneticisi olduğu Boydak Eğitim ve Kültür Vakfının hiçbir cemaatle  bağlantısı olmadığını ileri süren Boydak, vakfın her türlü denetimden geçtiğini  ve herhangi bir usulsüzlüğün bulunmadığını anlattı.
Yaklaşık 4 yıldır İstanbul'da yaşadığını belirten Boydak, "Torunumun  sağlık sorunları nedeniyle, eşimle birlikte İstanbul'a taşındık. Bu sürede eşim  ve ben hastanelerde refakatçi olarak kaldık. Torunum hala hasta ve ameliyat  olması gerekiyor. Bu konudaki tüm delilleri sunduk. Yıllardır Kayseri'de  yaşamıyoruz." dedi.
Bu sırada gözyaşlarına hakim olamayan Boydak, cezaevinde bulunduğunu,  bu nedenle torununun ameliyatını yaptıramadıklarını anlattı.
Boydak, tanık ifadelerinin gerçeği yansıtmadığını savunarak,  hissedarların kar paylarından zekat kesintisi yapıldığı iddiasının ise doğru  olmadığını kaydetti.
6 yılda 2 kez ABD'ye gittiğini belirten Boydak, "Oğlum ABD'de eğitim  görüyor. Burada bir şirketimiz de var. Bunun için gittim. Ayrıca 2014'te kalp  kontrolü için Cleveland'a gidip, geldim. Bu ziyaretlerin terör örgütü liderini  ziyaret etmiş gibi yansıtılması kabul edilemez." dedi.
İddianamede diğer sanıklarla çekilmiş fotoğrafının bir Umre  ziyaretinde otel lobisinde çekildiğini anlatan Boydak, fotoğraftaki diğer  kişileri tanımadığını anlattı.
Kimseden terör örgütü için para istemediğini öne süren Boydak,  yardımları da Allah rızası için yaptığını söyledi.
Boydak, 3-4 yıl önceye ait tweetlerin bugün gündeme geldiğini anlatan,  "Bunlardan birini ben yazmışım. Diğer 3-4'ünü beğenmişim. Teknolojiyle pek aram  yoktur. Bu tweetlerin yıllar önceye ait olması bile aktif bir kullanıcı  olmadığını gösterir." ifadesini kullandı.
Darbe ile suçlandıklarını ancak darbenin en çok iş adamlarını  etkileyeceğini savunan Boydak, hissedarlardan Gülhanım Budak'ın kar payından  zekat kesildiğine ilişkin iddialarının ise gerçek olmadığını, bu kişiyi yıllardır  görmediğini söyledi.
Boydak, mahkeme başkanının, Sıtkı Baş'ı tanıyıp tanımadığını sorması  üzerine de tanımadığını belirtti.
Dava dosyasında bu kişi ile çekilmiş fotoğrafının bulunduğunun  hatırlatılması üzerine  Boydak, "Ben, Türkiye'nin en büyük iş adamlarından  biriydim. İnsanlar genellikle bizimle tanışmak, konuşmak, fotoğraf çektirmek  ister. Bu kişiyle de bir yerlerde görüşmüş olabiliriz. Ahmet Türkmen de bu  şekilde." diye konuştu.
Boydak, mahkeme başkanının 'benimle de fotoğrafın var mı?' diye  sorması üzerine de "Forslu olduğumuz dönem olsaydı gelip bir fotoğraf çektirelim  derdiniz belki" diye karşılık vermesi, salonda gülüşmelere neden oldu.
Sanıklardan Mehmet Fındık'ın avukatının, Şükrü Boydak'a müvekkilini  tanıyıp tanımadığını ve burada kendisini teşhis edip edemeyeceğini sorması  üzerine de Boydak, tanımadığını, teşhis edemeyeceğini söyledi. Mahkeme başkanı  ise 'o kimseyi tanımıyor ama fotoğrafları var." dedi.

MURAT BOZDAĞ'IN İFADESİ
Tutukla sanıklardan Murat Bozdağ da eski Boydak Holding'in yönetim  kurulunda üyeliği bulunduğunu, Hacı, Memduh ve Bekir Boydak'ın dayısı, Şükrü  Boydak'ın kayınpederi olduğunu anlattı.
FETÖ/PDY ile hiçbir bağlantısı olmadığı gibi yardım da toplamadığını  vurgulayan Bozdağ, suçlandığı sosyal medyadaki paylaşımları kendisinin  yazmadığını, sadece yazılanları beğendiğini söyledi.
Evinde bulunduğu öne sürülen hard diskin kendisine ait olmadığını  ileri süren Bozdağ, ev arama tutanağında da böyle bir delilden bahsedilmediğini  aktardı.
Bozdağ, mahkeme başkanının, evinde Fetullah Gülen'e ait kitaplar  bulunduğunu söylemesi üzerine de "Başka cemaat ve gruplara ait kitaplar da vardı.  Ben bunları D&R mağazasından aldım. Hepsi bandrollü. Bunlar suçsa neden  satmalarına izin veriliyor. O zaman bunları satanlar da burada yargılansın."  dedi.

Mustafa Boydak'ın ifadesi
Tutuksuz sanıklardan Mustafa Boydak ise kendisine isnat edilen suçları  kabul etmediğini, ne FETÖ ne de başka bir örgüte üye olduğunu söyledi.
Kendisinin ve ailesinin ne kadar ülkelerini bağlı olduklarını tüm  Türkiye'nin bildiğini dile getiren Boydak, şunları anlattı:
"Allah rızası için gelen herkese yardım ettik ama bu kişiler aldıkları  yardımı nerelerde kullanmıştır, bilemeyiz. Ailedeki üniversite mezunu olan ilk  kişi benim. Abim Hacı Boydak iş için eğitimi yarım bırakmıştı ama sonradan devam  etti. Hala üniversite mezunu olabilmek için cezaevinde ders çalışıyor. Eğitime aç  bir aileyiz. Bu bize babamızın da vasiyetidir. Bu nedenle Allah rızası ve eğitim  için kim geldiyse yardım ettik. Bu örgüte de kasıtlı olarak yardım etmiş  değiliz."
Boydak, devletin Boydak Eğitim ve Kültür Vakfını neden kapattığını  hala anlayamadıklarını belirterek, soyadılarını taşıyan vakfın FETÖ/PDY ile  ilişkilendirilmesinin kendilerini son derece üzdüğünü vurguladı.
Vakfın kapatılması dolayısıyla yardım alan binlerce çalışanlarının  mağdur olduğunu dile getiren Boydak, TMSF'den çalışanlarına bu vakfın sağladığı  imkanları devam ettirmesini istediklerini söyledi.
15 Temmuz'daki darbe girişimini kardeşleri ve yeğenleriyle gittiği  cami çıkışında öğrendiğini, gelişmelerden ilk sosyal medyadan haberdar  olduklarını anlatan Boydak, şu bilgileri verdi:
"14 bin çalışanımızla meydanlara inmeye karar verdik. O gün iş  dünyasından ilk tepkiyi sosyal medya üzerinden ben verdim. Meşru hükümetin  arkasında durmamız gerektiğini belirttim. Kayseri Sanayi Odası üyelerimize mesaj  gönderdik. Darbe başarılı olur mu olmaz mı diye endişe duymadım ama darbe  başarılı olsaydı biz o gün ki duruşumuzdan dolayı yine burada yargılanıyor  olurduk. Bunlara rağmen abim Hacı Boydak gerçeği yansıtmayan bir tutanak  nedeniyle bugün burada tutuklu olarak bulunuyor. Yaptığımız açıklamalarla  devletin yanında olduğumuzu söyledik. Devlet mekanizması dışında bir yapıyla  adımızın anılması doğru değil."
Boydak, tanık ifadelerinin gerçeği yansıtmadığını, kendisine isnat  edilen suçlarla ilgili fiili olmadığını için beraatını talep ettiğini belirtti.
Dün başlayan davada, kimlik tespitinin yapılması ve mahkeme başkanının  iddianamenin yaklaşık 100 sayfalık özetini okumasının ardından, sanıkların  savunmasına geçilmiş, eski Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak ile  üst yöneticisi (CEO) Memduh Boydak savunma yapmıştı.
Sanıklar, "Anayasayı ihlal, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini düşürmeye  teşebbüs, silahlı terör örgütü yöneticisi ve üyesi olmak, resmi belgede sahtecilik, hizmet sebebiyle emniyeti suistimal, ÖSYM kanunu ve Terörizmin  Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanun'a muhalefet" suçlamalarıyla  yargılanıyor.


 
Yorumlar (0)
26°
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün oynanacak olan Gençlerbirliği - Alanyaspor maçının sonucu ne olur?
Bugün oynanacak olan Gençlerbirliği - Alanyaspor maçının sonucu ne olur?
banner384
Namaz Vakti 22 Eylül 2019
İmsak 05:19
Güneş 06:38
Öğle 12:55
İkindi 16:21
Akşam 19:01
Yatsı 20:16
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 5 13
2. Fenerbahçe 5 10
3. Gazişehir 5 10
4. Denizlispor 5 8
5. Çaykur Rizespor 5 8
6. Galatasaray 4 7
7. Malatyaspor 4 6
8. Trabzonspor 4 6
9. Konyaspor 5 6
10. Sivasspor 4 5
11. Göztepe 5 5
12. Antalyaspor 5 5
13. Ankaragücü 5 5
14. Beşiktaş 4 4
15. Kasımpaşa 5 4
16. Başakşehir 4 4
17. Kayserispor 5 3
18. Gençlerbirliği 5 2
Takımlar O P
1. Ümraniye 5 10
2. Adana Demirspor 5 9
3. Fatih Karagümrük 5 9
4. Keçiörengücü 5 9
5. Bursaspor 5 9
6. Hatayspor 4 8
7. Altay 5 8
8. Akhisar Bld.Spor 4 7
9. Balıkesirspor 5 7
10. Erzurum BB 5 7
11. Osmanlıspor 5 7
12. İstanbulspor 5 6
13. Adanaspor 5 5
14. Altınordu 5 4
15. Menemen Belediyespor 5 4
16. Boluspor 5 2
17. Giresunspor 5 2
18. Eskişehirspor 5 -2
Takımlar O P
1. Liverpool 5 15
2. Man City 6 13
3. Leicester City 6 11
4. West Ham 6 11
5. Bournemouth 6 10
6. Tottenham 6 8
7. M. United 6 8
8. Burnley 6 8
9. Sheffield United 6 8
10. Chelsea 5 8
11. Arsenal 5 8
12. Crystal Palace 6 8
13. Southampton 6 7
14. Everton 6 7
15. Brighton 6 6
16. Norwich City 6 6
17. Newcastle 6 5
18. Aston Villa 5 4
19. Wolverhampton 6 4
20. Watford 6 2
Takımlar O P
1. Granada 5 10
2. Sevilla 4 10
3. Real Sociedad 5 10
4. Atletico Madrid 5 10
5. Villarreal 5 8
6. Real Madrid 4 8
7. Athletic Bilbao 4 8
8. Barcelona 5 7
9. Levante 5 7
10. Osasuna 5 7
11. Getafe 5 6
12. Deportivo Alaves 4 5
13. Valencia 5 5
14. Real Betis 5 5
15. Real Valladolid 5 5
16. Celta de Vigo 5 5
17. Mallorca 5 4
18. Espanyol 5 4
19. Eibar 5 2
20. Leganés 5 1
banner440
banner545