banner468

BOMBA ŞOKU

İzmir'in Foça ilçesinde iki askeri şehit eden teröristin ifadesi sonucu Alanya kırsalında 11 kilo 200 gram plastik patlayıcı ile silahlar ve el bombaları bulundu. İzmir Emniyet Müdürü Bilkay, ele geçen patlayıcının tahrip gücünün Foça'da patlatılan bombanın 10 katı olduğunu söyledi

BOMBA ŞOKU

İzmir'in Foça ilçesinde iki askeri şehit eden teröristin ifadesi sonucu Alanya kırsalında 11 kilo 200 gram plastik patlayıcı ile silahlar ve el bombaları bulundu. İzmir Emniyet Müdürü Bilkay, ele geçen patlayıcının tahrip gücünün Foça'da patlatılan bombanın 10 katı olduğunu söyledi

10 Eylül 2012 Pazartesi 01:00
BOMBA ŞOKU
banner404
 GÜNÜN HABERİ/AKIN BAYCAN 
FOÇA'DA 9 Ağustos günü bombalı saldırıyı gerçekleştiren, saldırıdan üç gün önce deşifre olmamak için kendilerini gören üç çiftçiyi öldürdükleri öne sürülen saldırganlardan Suriye’ye kaçarken Şanlıurfa’da yakalanan Yunus Ç. ile İzmir’de yakalanan Hasan D’nin ifadelerinden, Alanya kırsalında toprağa gömülü mühimmat ve silahların olduğu bilgisine ulaşıldı. İzmir polisi, operasyonu Alanya’ya kaydırdı.

HAVADAN VE KARADAN ARAMA

GÖZALTINDAKİ Hasan D. helikopterle Alanya’ya getirildi. Alanya Kalesi'nin temiz çıkmasının ardından çalışmalar şehre üç kilometre uzaklıktaki Hacımehmetli Mahallesi’ne kaydırıldı. Burada, Alanya Kalesi surlarını gören ormanlık alanda yapılan aramalarda, toprağa gömülü 11 kilo 200 gram A4 plastik patlayıcı, 20 el bombası, 5 elektrikli fünye, 5 uzaktan kumanda düzeneği, 4 kalaşnikof ve 20 şarjör ile 600 mermi bulundu. 

İÇİŞLERİ BAKANI TAKİP ETTİ

İZMİR Emniyet Müdürü Ali Bilkay, operasyon sonrası yaptığı basın açıklamasında, teröristler için "Bunlar kana susamış vampirler" dedi. Örgütün Ege ve Akdeniz bölgelerinde yapılan operasyonlarla çökertildiğini söyleyen Bilkay "İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin de operasyonun her aşamasını bizzat takip etti. Alanya’da ele geçen patlayıcının tahrip gücü, Foça’da patlatılan bombanın 10 katı" dedi.


İzmir'in Foça ilçesinde iki askeri şehit eden saldırganın ifadesi sonucu Alanya kırsalında 11 kilo 200 gram plastik patlayıcı ile silahlar ve el bombaları bulundu. İzmir Emniyet Müdürü Bilkay, ele geçen patlayıcının tahrip gücünün Foça'da patlatılan bombanın 10 katı olduğunu söyledi

İZMİR Foça’da 2 askerin şehit olduğu bombalı saldırıyı gerçekleştiren şüphelilerden sağ kalan Yunus Ç’nin ifadesi ile yardım ve yataklıktan gözaltına alınan Hasan D'nin yer göstermesi sonucu Alanya'da toprağa gömülü cephanelik ele geçirildi. Foça’da 9 Ağustos günü bombalı saldırıyı gerçekleştiren, üç gün önce deşifre olmamak için kendilerini gören üç çiftçiyi öldürdükleri öne sürülen saldırganlardan Suriye’ye kaçarken Şanlıurfa’da yakalanan Yunus Ç’nin sorgusu tamamlandı. Yunus Ç.’nin verdiği bilgiler üzerine İzmir’in Bayındır İlçesi ve Şanlıurfa’da yapılan operasyonlarda 5 kişi gözaltına alındı, bunlardan 4’ü tutuklandı. Yunus Ç. ile İzmir’de yakalanan Hasan D’nin ifadelerinden, Alanya’nın kırsalında toprağa gömülü mühimmat ve silahların olduğu bilgisine ulaşıldı. İzmir polisi, iki kişinin verdiği bilgilere göre operasyonu Alanya’ya kaydırdı.
ARAMALAR HAVADAN VE KARADAN SÜRDÜ
Gözaltındaki Hasan D. helikopterle Alanya’ya getirildi. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nden yaklaşık 10 kişilik ekibi taşıyan polis helikopteri, Alanya Kalesi’nin bulunduğu yarım ada ve çevresinde 14 tur attıktan sonra Milli Egemenlik Stadı’na indi. İzmir ekibi, gözaltındaki örgüt üyesiyle birlikte Alanya Kalesi’ne çıktı. Alanya Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin de yoğun güvenlik önlemi aldığı bölgede, Süleymaniye Camii ve Ehmedek Mevkii’nde arama yapan polis ekipleri, kale surlarına yakın bir ağacın altında da kazı yaptı. Özel eğitimli 'Asya' adlı polis köpeğinden yararlanılarak da yapılan buradaki aramalar geç saatlere kadar devam etti. Daha sonra polisler, alınan ifadeye göre aramaları Alanya girişinde, Antalya yolu üzerinde ve ilçeye 3 kilometre uzaklıktaki Hacımehmetli Mahallesi’ne kaydırdı. Burada, Alanya Kalesi surlarını gören ormanlık alanda yapılan aramalarda, toprağa gömülü 11 kilo 200 gram A4 plastik patlayıcı, 20 el bombası, 5 elektrikli fünye, 5 uzaktan kumanda düzeneği, 4 kalaşnikof ve bunlara ait 20 şarjör ile 600 mermi bulundu. Ele geçirilen mühimmat ve patlayıcılar bomba imha uzmanları tarafından etkisiz hale getirildi ve karayoluyla İzmir’e gönderildi.
ŞAHİN OPERASYONU TAKİP ETTİ
İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay, operasyon sonrası yaptığı basın açıklamasında, şüpheliler için "Bunlar kana susamış vampirler" dedi. Bilkay’ın açıklamasında, bomba aramalarına katılan ‘Mandy’ adlı Belçika kurt köpeği de eğitmeni ile hazır bulundu. Bilkay, örgütün Ege ve Akdeniz bölgelerinde yapılan operasyonlarla çökertildiğini söyledi. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in operasyonun her aşamasını bizzat takip ettiğini anlatan Bilkay, Alanya’da ele geçen patlayıcının tahrip gücünün Foça’da patlatılan bombanın 10 katı olduğunu söyledi. Yakalanan 4 kişi tutuklandı. Operasyon öncesi Şanlıurfa’da Kemal R. ve Hasan D. ile İzmir’in Bayındır İlçesi’nde ise Şehmuz R. ile kardeşleri Şevket R. ve Faruk K. yakalandı. Adliyeye sevk edilen şüphelilerden Kemal R. serbest kalırken 4 kişi tutuklandı.
TERÖRİSTİN İTİRAFI
Patlamayla ilgili sorgu sırasında İzmir polisi farklı bir yöntem uyguladı. Sorgu sırasında terör saldırılarının insan hayatlarını drama çevirdiği görüntüleri Hasan D'ye izlettirildi. Hasan D'ye ayrıca, gerçekleşmesinde payı olduğu Foça'daki saldırıda şehit olan Özkan Ateşli'nin, ailesinin yaşam koşulları ve 2 yaşındaki oğlu Altay'ın görüntüleri izletildi. Hayatlarının nasıl bir sürece girdiği anlatıldı. Bu yaklaşım sonrasında ise Hasan D, Foça olayının yanı sıra Alanya’da Torosların dağlık bölgesine saklanan patlayıcı hakkında da bilgisi olduğunu itiraf etti. Daha önceden toprağa gömülen patlayıcının yerinin, başka bombacıları o bölgeye götürmekle görevlendirileceği ihtimaline karşı kendisine de söylendiğini anlattı.
HAZIRLAYAN AYNI, PATLATAN FARKLI
Alanya'da ele geçirilen patlayıcıların da incelenmesiyle Foça ve Gaziemir'de bir süre önce toprağa gömülü bulunan bombaların aynı elden çıktığı belirlendi. Bu patlayıcıların Kuzey Irak'taki kamplarda aynı kişi tarafından hazırlandığı saptandı. Bu patlayıcıların daha sonra kuryelerle belirlenen illere gönderilip, toprağa gömüldükleri anlaşıldı.
ALANYA POLİSİ ALARMA GEÇTİ
Foça bombacısının itirafı doğrultusunda ele geçirilen bomba, mühimmat ve malzmeler İzmir'e götürülürken, Alanya Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler ise olay sonrası alarma geçirildi. Bombaların yaklaşık bir yıl önce teröristler tarafından Alanya kırsalına gömülmesi ise 'Ya itirafçı yer göstermeseydi’ sorusunu akıllara getirdi.
Yaklaşık 1 yıl önce toprağa gömüldüğü belirlenen patlayıcıların İzmir istihbaratının titiz çalışması ve çapraz sorgusu sırasında ortaya çıkması olası bir faciayı önledi. 1 yıl boyunca Alanya kırsalında saklanan patlayıcı ve mühimmatın bulunması ile kıyısından dönülen facia sonrası Alanya Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler ise Alanya Kalesi başta olmak üzere bir çok alanda kontrol noktası oluşturdu. Şüpheli yüzlerce kişinin kimlik kontrolü yapılırken Alanya Kalesi giriş ve çıkışlarında oluşturulan noktalarda ise şüpheli görülen otomobiller ve içerisindekiler didik didik arandı.
TURİZMCİ TEDİRGİN
Alanya kırsalında bulunan ve bir yıl önce bölgeye yerleştirilen patlayıcılarla ilgili görüş belirten Alanyalı turizmciler, turizmin söz konusu olaydan olumsuz yönde etkileneceğini belirttiler. İncekum Turistik Otelciler Derneği Başkanı Oytun Kan, "Bu olaylara karşın şu anda yabancılardan almış olduğumuz bir tepki yok. Acenteler ve gelen yabancı misafirler bazında bir şikayet veya tepki olmadı şu ana kadar"  diye konuştu. Asistan Turistik ortaklarından Ziya Ünal ise yaptığı yorumda, "Olay büyümeden atlatıldı. Konuyu daha fazla abartıp turizme zarar vermemeliyiz" dedi. Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği (KONTİD) Başkanı Burhan Sili ise, turizm bölgesinde böyle bir olayın yaşanmasının olumsuz neticeler doğurabileceğini söyledi. 


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 10.09.2012 01:46
Anahtar Kelimeler:
bomba şoku
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349