Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’ndan Dilek Sabancı’ya Ödül

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve yardımseverlik platformu ELBI, kadın sağlığını çevreleyen tabularla mücadele eden düşünce liderlerini, fark yaratanları ve politika düzenleyicilerini Let’s Talk! etkinliği kapsamında Antalya’da bir araya getirdi

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’ndan Dilek Sabancı’ya Ödül
banner404

ÖZEL Olimpiyatlar Türkiye Onursal Başkanı Dilek Sabancı, etkinlik kapsamında, özel sporcular üzerinde yarattığı farkındalık ve sporculara verdiği cesaret ile ödüle layık görüldü. 

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) tarafından kadınların güçlendirilmesine ve tabuların üstesinden gelinmesine yönelik düzenlenen 'Let's Talk!' sempozyumu düşünce liderleri ve küresel politika düzenleyicilerini 25-26 Ekim tarihlerinde Antalya’da bir araya getirdi. 

Kadın sağlığı, seçimler ve haklar için küresel çapta mücadele edenlerin ödüllendirildiği gecede, Özel Olimpiyatlar Türkiye Onursal Başkanı Dilek Sabancı, özel sporcular üzerinde yarattığı farkındalık ile ödüle layık görüldü. 

Dilek Sabancı, ödülünü özel sporcular ile birlikte, Emine Erdoğan’dan aldı.

Dilek Sabancı: “Türkiye’nin dört bir yanında sporcularımızda gördüğümüz cesaret bizi yaptığımız işe daha da bağlıyor”

Dünyanın en yaygın sivil toplum kuruluşu ve en büyük amatör spor organizasyonlarından biri olan Special Olympics’in bir parçası olarak faaliyet gösteren Özel Olimpiyatlar Türkiye Onursal Başkanı Dilek Sabancı yaptığı konuşmada; “Yıllar önce yola çıkarken amacımız; toplumumuzda özel eğitim gereksinimi olan bireylerin önündeki engelleri kaldırmak, yaşıtlarıyla kaynaşmalarını sağlamaktı. Bunun için de elimizde çok güçlü bir araç vardı, spor. İşte biz, sporun birleştirici gücünden yararlanarak; bu özel sporcularımızı sosyal hayatın içine çekebilmek için çalıştık. Sporu rekabet için değil, kaynaşmak için kullandık. Türkiye’nin dört bir yanında sporcularımızda gördüğümüz cesaret bizi yaptığımız işe daha da bağlıyor. Bugün baktığımızda onların heyecanlarını, mutluluklarını ve gözlerindeki ışıltıyı gördüğümüzde ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu bir kez daha hatırlıyoruz. Çalışmaya, Özel Olimpiyatlar Türkiye Ailesi’nin daha da genişletmeye el ele, yürek yüreğe devam edeceğiz.” dedi 

Özel Olimpiyatlar Türkiye Hakkında

1982 yılından beri faaliyetlerini sürdüren Özel Olimpiyatlar Türkiye, tüm dünyada 170’ten fazla ülkeye yayılmış 5 milyondan fazla özel sporcuya ulaşan uluslararası sivil toplum kuruluşu olan Özel Olimpiyatlar’ın (Special Olympics) Türkiye’deki tek kuruluşudur. Kuruluşundan beri Onursal Başkanlığını yürüten Dilek Sabancı’nın maddi ve manevi bireysel destekleri ve liderliğiyle 2002 yılında bugünkü dernek statüsünü kazanan Özel Olimpiyatlar Türkiye, özel eğitim gereksinimi olan bireyleri, diğer bireylerle bir araya getirip, çeşitli spor dallarında düzenli eğitim ve yarışma olanakları sağlamaktadır. Bu şekilde özel sporcuların fizik kondisyonlarını, motor becerilerini ve yeteneklerini geliştirmelerine, cesaretlerini sergilemelerine, başarılarının mutluluğunu yaşamalarına, toplum ile ilişkilerini güçlendirmelerine yardımcı olmayı ve diğer bireylerle eşit haklarla sosyal hayata katılımlarını sağlamayı hedeflemektedir.

Törene Özgün Kardelen Özel Eğitim Kurumu yönetim kurulu başkanı psikolog Feridun Özdeş, kurumun genel koordinatörü psikolog Kardelen Özdeş, kurum müdürü Arzu Uçurmak, kurumu temsilen bir kısım öğrenci ve veli katıldılar. Özgün Kardelen Özel Eğitim Kurumu Genel Koordinatörü psikolog Kardelen Özdeş, "Bizim açımızdan ve çocuklarımız açısından muhteşem bir gece yaşadık. Birleşmiş Milletler’in ödülünü Özel Olimpiyatlar Türkiye'nin onursal başkanı Sayın Sabancı ile Sayın Emine Erdoğan ile saygın protokol üyelerinin elinden almak bizleri onurlandırdı. Yaptığımız çalışmaların ne kadar doğru ve amacına uygun olduğunu ve takdir edildiğini görmek heyecanımızı bir kat daha artırmıştır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2018, 14:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner528

banner516

banner470

banner452

banner449

banner540

banner518

banner481

banner472