Bakan Çavuşoğlu NATO zirvesine katıldı

Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte NATO zirvesine katılmak için Brüksel'e gitti

Bakan Çavuşoğlu NATO zirvesine katıldı
banner404

BAŞKAN Recep Tayyip Erdoğan, NATO Karargahı’ndaki üye ülkelerin liderlerinin karşılama töreninde hazır bulundu. Devlet ve hükümet başkanları onuruna verilen resepsiyona da katılan Başkan Erdoğan, ardından NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg tarafından yapılan resmi karşılama törenine iştirak etti. Erdoğan, Stoltenberg eşliğinde NATO'nun tarihini ve faaliyetlerini anlatan sergiyi gezdi, Açık Hava Töreni'ne katıldı. Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı'nın birinci oturumuna katılan Erdoğan, ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı Theresa May ile ayrı ayrı ikili görüşmeler gerçekleştirdi.
BAKAN ÇAVUŞOĞLU BRÜKSEL’DE
Başkan Erdoğan'a Brüksel ziyaretinde Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da eşlik ediyor. NATO toplantısı öncesi yapılan açılış töreninde Başkan Erdoğan ve Türk heyeti, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg tarafından karşılandı. Erdoğan Stoltenberg ile kameralara poz verdi. Başkan Erdoğan, Cinquantenaire Müzesi'ndeki aile fotoğrafı çekimine katıldı. Başkan Erdoğan, Cinquantenaire Kraliyet Sanat ve Tarih Müzesi'nde yapılan Devlet ve Hükümet Başkanları Çalışma Yemeği Oturumu'nun ikincisine katıldı. Aile fotoğrafı çekimi için bir araya gelen Erdoğan ve liderler kameralara birlikte poz verdi. Poz verilen alana gelene kadar Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump bir araya geldi, iki lider ayaküstü sohbet gerçekleştirdi.
‘TERÖRİZM TEHLİKESİNE DİKKAT!’
Poz verilmesi sonrasında Başkan Erdoğan liderlerle görüştü. Öte yandan Brüksel’de terörizm tehdidine dikkati çeken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Bu tehdit dünyanın farklı bölgelerinden gelse de hepimiz aynı anda hedefteyiz” dedi. Brüksel'de Atlantic Council ve bazı düşünce kuruluşlarının ortaklığında NATO Zirvesi kapsamında düzenlenen "Değişen Küresel Düzen ve Baskı Altındaki bir İttifak" konulu panelde konuşan Bakan Çavuşoğlu, NATO kurulduğunda iki blok olduğunu ve tehlikenin nereden geleceğinin bilindiğini belirtti. Bakan Çavuşoğlu, "Şimdi bazı ülke ve bölgelerden benzer saldırılar görüyoruz. Fakat bu benzer saldırıların yanı sıra hibrit savaş görüyoruz. Hibrit saldırılar sadece müttefiklerimize yönelik değil aynı zamanda ekonomimizi hedef alıyor” ifadelerini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2018, 15:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472