banner468

Bahçeşehir’den SBS değerlendirmesi

Bahçeşehir Koleji Eğitim Uzmanları SBS'yi değerlendirdi

Bahçeşehir’den SBS değerlendirmesi

Bahçeşehir Koleji Eğitim Uzmanları SBS'yi değerlendirdi

10 Haziran 2013 Pazartesi 09:51
Bahçeşehir’den SBS değerlendirmesi
banner404

BAHÇEŞEHİR Koleji Eğitim Uzmanları SBS’yi değerlendirdi.
Bahçeşehir Koleji Eğitim Öğrenim Direktörü Fatih Karadağlı, yaklaşık 1 milyon 127 bin öğrencinin girdiği Seviye Belirleme Sınavı’nda (SBS) geçen yıla göre daha seçici, zor ve tüm branşlarda okuduğunu anlama, tablo ve grafikleri yorumlamaya dönük sorular olduğunu söyledi. Karadağlı, çok okuyan, dikkatli olan ve analitik düşünme becerileri gelişmiş öğrencilerin bu sınavda daha çok başarılı olacağını vurguladı. Bahçeşehir Koleji Genel Müdürlüğü Bölüm Başkanları tarafından yapılan 8. sınıf SBS değerlendirmeleri şu şekilde:
OKUMA VE YORUMLAMA BECERİSİ
Türkçe Bölüm Başkanı Serdar Dağtekin: Okuma ve yorumlama becerisinin ön planda olduğu bir sınavdı. Türkçe soruları 8. sınıf müfredatına ve kazanımlarına tamamıyla uygundu. Soru dağılımı ve kazanımlar geçmiş yıllara benzerdi. Sorular bilgiden çok öğrencilerin okuma, okuduğunu anlama ve yorumlama kazanımları göz önünde bulundurularak hazırlanmıştı. Özellikle paragraf sorularında geçmiş yıllara göre farklı soru kalıpları kullanılmıştı. Geçen seneden farklı olarak anahtar sözcük, görsel yorumlama, fiilimsi ve noktalama işareti soruları sorulmuştu.
'MATEMATİK SORULARI ZORDU'
Matematik Bölüm Başkanı Fatih Karadağlı: Matematik soruları geçen yıla göre daha zordu. Sınavdaki matematik testi direkt olarak sadece 8. sınıf kazanımları ve müfredatı ile sınırlı kalmamış, sarmal yapıdaki alt sınıf kazanımları da ölçülmüş, orta ve zor düzeyde, çeldiricileri yüksek sorulardan oluşmuştur. Sorular 6. sınıftan itibaren verilmekte olan temel matematiksel ve analitik düşünme becerilerini ölçen niteliktedir. Genel olarak tarzları yapılandırıcı yaklaşıma ve müfredata uygundur. Sorular geçtiğimiz yılın sorularıyla kıyaslandığında çok daha zordu. Matematik testindeki 20 sorudan 9’u matematik, 11’i geometri konularına aittir. Üslü sayılar, olasılık, prizma, çarpanlara ayırma konularıyla ilgili doğrudan kazanımı ölçen sorular sorulmuştur.
'DİKKAT VE KONSANTRASYON İSTEYEN SORULAR'
Fen ve Teknoloji Bölüm Başkanı Erdem Çıplak: Sınav sorularının tümü kazanımlara uygundu. Hemen hepsi üst düzeyde konsantrasyon ve dikkat gerektiren sorulardı. 7 soru deneylerle ilişkilendirilerek hazırlanmış. 3. soruda ‘yalnızca’ ve ‘kesinlikle’ kelimelerinin kullanılması klasik soru anlayışının biraz dışına çıktığı için öğrencileri sorunun zor olduğuna şartlayabilir. Özellikle 19. soru birçok öğrencinin zorlanabileceği bir soru tipidir. Cevaplandırılırken her seçeneğin ayrı ayrı denenmesi gerektiği için de zaman kaybına sebep olmaktadır. 13. soru çok iyi kurgulanmış ve sadece konuya çok hakim öğrenciler tarafından çözülebilecek bir sorudur.
'SORULAR MÜFREDATA UYGUN'
Sosyal Bilgiler Bölüm Başkanı Yavuz Gölbaşı: 8. sınıflar düzeyinde uygulanan Seviye Belirleme Sınavı’nda T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde ilk dikkati çeken, soruların zorluk derecesinin orta düzeyde olduğu, müfredata ve kazanımlara uygunluğudur. Ancak zorluk bakımından 2. soru istisna olarak, ful yapacaklar için kırılma noktasıdır, çünkü soru kökü, sadece bilgiyi değil, dikkati ve motivasyonu da üst düzeyde ölçmeye yöneliktir.  Sınav soruları ayrıntılı olarak incelendiğinde, geçen yıllardaki gibi uzun paragraflardan oluşmadığı görülmektedir. Bu durumda bazı soruların doğrudan bilgiyi ölçmeye yönelik olduğu, bazı sorularında verilen bilgiden çıkarım yapmaya yönelik olduğu görülmektedir. Bununla birlikte bu sınavdaki birçok sorunun da, çıkmış soruları çözen öğrencilere avantaj sağladığı söylenebilir. Her üniteden soru çıkan bu sınavda ayrıca geçen yıl olduğu gibi Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi sorularına da yer verilmiştir. Burada dikkati çeken ise şudur; hoşgörü, hukukun üstünlüğü ve vatandaşlık bilinci gibi kavramlara yer verilmesi, sınavın güncel yaşamla ilişkili olduğunun göstergesidir.
'DİYALOG SORULARI AĞIRLIKTA'
Bahçeşehir Koleji İngilizce Bölüm Başkanı Emel Bahçe:  İngilizce soruları müfredata ve kazanımlara uygundur. İlk göze çarpan kelime bilgisi ile ilgili soru bulunmamasıdır. Bu seneki sorularda ağırlıklı olarak karşılıklı konuşmalar vardır ve bu karşılıklı konuşmalarda öncelikle verilen fikre katılıp katılmadığı sorulmuş, düşünce ve duygularını ifade etmeye dayalı cevaplar istenmiştir. Bununla birlikte paragrafa dayalı iki soru bulunmaktadır. Sorular çıkarıma dayalı olup, gramer yapılarını anlama ve uygulama düzeyini ölçmemektedir. Her sorunun anlaşılabilen bir bağlam içerisinde ve genellikle soru-cevap şeklinde düzenlenmesi soru kalitesinin yüksekliğini ortaya koymaktadır. Diğer bir dikkati çeken konu ise, sorular arasında olumsuzluk ifade eden soru biçimlerinin olmamasıdır.
'ALMANCA'DA SORULAR KOLAY'
Bahçeşehir Koleji Almanca Öğretmeni Çiğdem Bozçetin: Geçen yıla göre sorular daha kolaydı. Almanca sınavı müfredata ve kazanımlara uygundur. Sorulardaki resimler açık ve nettir. Ancak sorulardaki resimler sadece görsel amaçla kullanılmıştır. Resimden anlam çıkarmaya dayalı hiçbir soru yoktur. Dilbilgisi ve yan cümlede bağlaç ağırlıkta bu yıl. Diyalog tamamlama sorusu hiç yok. Yine paragrafa dayalı 2 soru bulunmaktadır.
'OLUMSUZLUK İFADE EDEN SORULAR YOK'
Bahçeşehir Koleji Fransızca Öğretmeni Sultan İleri: Fransızca soruları müfredata ve kazanımlara uygundur. Bu seneki sorulardaki resimler açık ve nettir. Dilbilgisi, kelime bilgisi, diyalog tamamlama, paragraftan anlam çıkarma gibi soru çeşitleri eşit sayıda kullanılmıştır. Soruların ifade ediliş şekilleri öğrencilerin seviyesine uygundur. Bu yılki sorular arasında dikkatimizi çeken, olumsuzluk ifade eden soru biçimlerinin olmamasıydı.

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 10.06.2013 09:54
Anahtar Kelimeler:
AlanyaBAHÇEŞEHİRSBS
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349