banner468

Ata'yı 72 yıllık özlemle andık

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikal edişinin 72. yıldönümünde çeşitli törenlerle anıldı

Ata'yı 72 yıllık özlemle andık

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikal edişinin 72. yıldönümünde çeşitli törenlerle anıldı

11 Kasım 2010 Perşembe 00:00
Ata'yı 72 yıllık özlemle andık
banner404
 - Kübra DUMAN 
ULU Önder Mustafa Kemal Atatürk, tüm Türkiye'de olduğu gibi Alanya'da da çeşitli etkinliklerle anıldı.
İlçede anma programı Atatürk Anıtı'na çelen sunulmasıyla başladı. Çelenk törenine Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan, Belediye Başkanvekili Feyzi Alaettinoğlu, Garnizon Komutanı Personel Yarbay Adnan Erseven, Emniyet Müdürü Erkan Dur, daire amirleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Vatandaşların da katıldığı törende, Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılmasından sonra gerçekleştirilen 2 dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Anma programı Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'nda devam etti.  Buradaki tören de saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. 
Hasan Çolak Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Koca, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Koca, Mustafa Kemal Atatürk'ün, ileriyi gören bir lider olduğunu söyledi. ''Atatürk, vatanına aşık idealist bir liderdi'' diyen Koca, Sakarya Savaşı sonrasında söylediği sözlerin, O'nun vatanseverliğinin göstergesi olduğunu ifade etti. Türkiye'yi çağdaşlaştırmak için çalışan Mustafa Kemal'in, halkın her kesimini kucakladığını ve herkese değer verdiğini de anlatan Koca, ''O, Türk halkına her zaman inandı ve güvendi'' diye konuştu. Daha sonra İngilizce Öğretmeni Özlem Kangül, Atatürk hakkındaki duygu ve düşüncelerini belirten bir konuşma yaptı. Konuşmaların ardından, Hasan Çolak Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından şiirler okundu. Okul korosunun gerçekleştirdiği, Atatürk'ün sevdiği şarkılardan oluşan müzik dinletisi ve oratoryo izleyenleri duygulandırdı.
ÖHEP’Lİ ÖĞRENCİLER ATA'YI ANDI
Özel Hamdullah Emin Paşa (ÖHEP) Koleji öğrencileri Atatürk'ü, ölümünün 72. yıl dönümünde andılar. Okul bahçesinde gerçekleştirilen tören bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Öğrencilerin Atatürk büstüne çiçek bıraktıkları törende  Resim öğretmeni Meltem Gemalmayan öncülüğünde  öğrencilerin hazırladığı "Atatürk" konulu  resim ve  fotoğraf sergisi açıldı. Okulun konferans salonunda devam eden program Lise Müdürü Necmiye Güneylioğlu’nun günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasıyla sürdü. Öğrenciler tarafından Atatürk’le ilgili önemli olayların sahnelendirildiği programda, Atatürk’ün sevdiği müzikler eşliğinde öğrenciler dans ettiler. Anma programı dört bölümden oluşan  10 Kasım Oratoryosu ile son buldu. 
VATANDAŞ İLGİ GÖSTERMEDİ
Ata, Alanya merkezde olduğu gibi beldelerde de düzenlenen çeşitli etkinliklerle anıldı. Demirtaş Beldesi’ndeki anma programı Demirtaş Belediyesi Hizmet Binası önünde başladı. Atatürk Anıtı’na çelenk sunma törenine Demirtaş Belediye Başkan Vekili Veysel Şimşek, Demirtaş Jandarma Karakol Komutanı Akın Akıncı, AKP Demirtaş Belde Başkanı Adnan Erdoğan, CHP Demirtaş Belde Başkanı İbrahim Yalçıner, öğrenciler ve öğretmenler katıldı. Çelenk töreninin ardından anma programı Demirtaş Yatılı Bölge İlköğretim Okulu’nda devam etti. Programa protokol üyeleri hariç vatandaşların katılmaması dikkat çekti. Günler öncesinden programı afişlerle halka duyurduklarını söyleyen öğretmenler, vatandaşların bu tür etkinliklere duyarsız kalmalarından yakındı. 
Demirtaş YİBO'nun tiyatro salonunda yapılan etkinlik Atatürk’ün hayatını anlatan sinevizyon gösterisi, öğretmenlerin günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalarıyla devam etti. 
"GÜN SADECE ATATÜRK'Ü ANMA GÜNÜ DEĞİL"
Ülkücü İşçiler Derneği Alanya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Ün, bir basın bildirisi yayınladı. 10 Kasım'ın Türk milleti için Atatürk’ü anma günü olduğu kadar,  O’nun ideallerini gerçekleştirme konusundaki kararlılığı gösterme günü de olduğunu söyleyen Ün, Kurtuluş Savaşı’na liderlik eden Atatürk'ün başarıları, öngörüleri, eserleri ve inkılâplarıyla tarihin akışını değiştirdiğini anlattı. Ün, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk sadece başarılı bir asker değildir. Devlet adamı olarak da ileriyi gören büyük bir dehadır. Türk Milleti’nin bütün ihtiyaçlarını görmüş, kısa süren hayatında durmadan dinlenmeden, yılmadan; yeniye, ileriye koşmuş, milletine övünmesini, güvenmesini, çalışmasını öğretmiştir.
Atatürk'ü anlamanın onun 'En büyük eserimdir' dediği Cumhuriyet'i anlamak ve korumakla sağlanabileceğine inanıyoruz.
Öte yandan, Türkiye’mizi daha güçlü, daha müreffeh, daha etkin, uluslararası sorunlarda sözü dinlenir bir ülke haline getirme yolunda atılan her adımın, Atatürk’ün aziz hatırasına en anlamlı saygı olduğuna inanıyoruz.
Atamız aramızdan ayrıldığında bizlere tam bağımsız ve borçsuz bir ülke bırakmışken, bugün ekonomik yönden rekor derecede borçlu, siyasi yönden de yarı bağımlı bir ülkeye dönüştürülmüştür. 
Halka üretimi değil tüketimi, çalışmayı değil tembelliği hedef göstermişlerdir. Dedelerimizin canları pahasına kurdukları Cumhuriyetin tüm kazanım ve birikimleri satılmış, asgari ücrete çalışan bir işçi açlıkla karşı karşıya gelmiştir. Halkımız sefalet ve cehaletten beslenenlerin pençesinde harap ve bitap durumuna düşürülmüştür.
Bu gün, Cumhuriyetin en temel ilkelerine, birlik ve bütünlüğüne, Mustafa Kemal’in şahsına ve bize miras bıraktığı değerlere saldıranlar bilmelidirler ki, Atatürk, yaptıklarıyla bu halkın gönlünde erişilemez ve dokunulamaz bir yerdedir ve arkasında O’nun bağımsız, çağdaş, laik, demokratik Türkiye’ye sahip çıkacak, ülkesini O’nun açtığı yolda ilerletecek güçlü ve kararlı bir millet bırakmıştır" dedi. 
"DÜŞÜNCELERİNİ YAŞATACAĞIZ"
Alanya Dövizciler Birliği (ALDÖBİR) Başkanı Mehmet Şahin ise düzenlediği basın toplantısında "Hızla büyüdüğümüz ve Alanya ekonomisine katkılar sağladığımız bu yolda ulu önderimizi aramızdan ayrılışının 72. yıldönümünü sevgi, saygı ve özlem içerisinde anıyoruz. Bizler O'nun gibi bir lidere sahip olmanın gururuyla, O'nu ve düşüncelerini anlamaya ve yaşatmaya devam edeceğiz" dedi.
Şahin sözlerini şöyle sürdürdü: 
"Kurulduğumuz gün kuruluş amacımızı, ALDÖBİR olarak meslek grubumuza hak ettiği itibarı kazandırmak ve yasal olmayan tüm suistimalleri ortadan kaldırmak olarak açıklamıştık. Ülke ve Alanya ekonomisine yapılan en ufak katkı bile, bu kuruluş amacımızı taçlandırmış olacaktır. Çalışmalarımıza katkılarda bulunan başta Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan, Belediye başkanımız Hasan Sipahioğlu’na ve tüm belde belediye başkanlarına birlik olarak teşekkürü bir borç biliriz."
"SAYGIYLA ANIYORUZ"
Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Alanya Temsilcisi Kemal Göl, Atatürk’ü ölümünün 72. yılında saygıyla andıklarını açıkladı. Ulusal Kurtuluş Savaşının önderi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün üzerinden 72. yıl geçtiğini vurgulayan Göl, "Atatürk’ün ölümünden bu yana dünya üzerinden eksik olmayan gerginlikler, çatışma ve savaşlar, O’nu doğru zeminde anlamanın ve onun 'Yurtta barış, dünyada barış' anlayışına uygun tutum almanın ne kadar doğru ve her dönem güncel bir gereklilik olduğunu bir kez daha gösteriyor. Atatürk'ün düşüncesinin ve eylemlerinin, halkçı ve devrimci çizgisinin, demokratik birlik ve barış savunusunun her zaman hafızalarda yer etmesi gerektiği açıktır. Atatürk'ün bağımsızlıkçı, kamucu, halkçı ve hem yurtta hem de dünyada barış savunusu günümüzde güncelliğini korumaktadır. Eğitimde ve bilimde ırkçı-gerici yaklaşımların etkisini arttırdığı, eğitim sisteminin pek çok yönden kuşatma altına alındığı günümüz koşullarında, aydınlanmadan ve bilimden yana tutumuyla öncü rol oynamış olan Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 72. yılında saygıyla anıyoruz" dedi. 

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 26.09.2012 13:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349