Arazi tahsis süre uzatımı için kritik tarih

Kritik tarih 15 Eylül. Bu tarihten sonra yapılacak başvurularda ödeyenecek tutara en az % 25 daha fazla olacak. Taksitli seçeneği için mevzuatta hala değişiklik yapılmadı

Arazi tahsis süre uzatımı için kritik tarih
banner404

TAHSİSLİ arazilerin kira süresinin 49 yılllığına uzatılması ile ilgili düzenlemeden yararlanmak içinh yapılması gereken başvurular için az zaman kaldı.

4 Mayıs 2018 tarihinde yayımlanan kamu arazilerinde tahsis süre uzatımına ilişkin tebliğe göre son müracaat tarihi 9.12.2018 olarak belirlenmişti. 
 
Konuyla ilgili olarak turizmgazetesi.aracılığı ile sektöre uyarılarda bulunan Ertürk Yeminli Mali Müşavirlik’ten Cüneyt Ertürk, konuyla ilgili tebliğin 7. Maddesinin ilk bendinde “Bakanlığın en geç 3 ay içerisinde bu müracaatları değerlendirmesi şartı” bulunduğuna dikkat çzekerek şunhyları söyledi:
 
Tebliğde belirtilen üç aylık süre zarfında başvuru yapılan idare diğer ilgili bakanlıklara yazılı olarak tahsise ilişkin mali yükümlülüklerini yerine getirip getirmediği, devam eden bir davası olup olmadığı ve işletme belgesine ilişkin geçerliliğin durumu sorgulayıp gelen yanıtlara göre başvuruyu değerlendiriyor.
 
Bu açıdan bakıldığında üç aylık süreç makul gözüküyor.
 
Bu üç aylık inceleme süresi göz önünde bulundurulduğunda tahsis sahipleri için müracaat tarihi önemli bir hale geliyor. 
Zira en geç eylül ayı sonuna kadar yapılmayan müracaatları onay süreci 2019 takvim yılına sarkabilecek. 
Turizm Bakanlığı yatak başı yatırım maliyetlerini yıl bazında tespit ediyor. Söz gelimi beş yıldızlı otel yatak başı maliyeti 2018 yılı için yaklaşık 147 bin TL’dir. 
 
İnşaat maliyetlerindeki ciddi orandaki artışlara istinaden 2019 yılı yatırım maliyetlerinin en az %25 oranında artacağı tahmin ediliyor.
 
Dolayısıyla bu kritik süreye uyulmadığı takdirde yapılacak hesaplama 2019 yılı yatak başı maliyet fiyatları üzerinden yapılacağı için ödenmesi gereken tutara en az % 25 oranında ek ücret söz konusu olacak. Sonuç olarak tahsis sahiplerinin en geç 15 Eylül tarihine kadar müracaatlarını yapmalarını gerekir.
 
Bu bağlamda Varlık Fonu’na devir edilen kamu arazilerinin durumu ise daha da sorunlu gözüküyor.
Zira Varlık Fonu yasa kapsamında yer almadığı için süre uzatımına başvuru yapabilme imkanları hala yoktur. Bu arazilerin yasa kapsamına alınması yönünde bir mevzuat değişikliği yapılsa bile süre açısından kritik tarihi yakalamaları pek mümkün gözükmüyor.
 
Son olarak şunu da söyleyelim:
 
Süre uzatımında taksitli seçeneğin tercih edilmesi durumunda taksit adedinin dörtten beşe çıkarılması konusu şifai olarak söylense de mevzuatta herhangi bir değişiklik yapılmadı.
 
Diğer yandan döviz kurlarındaki radikal artış ve yasal faiz oranında geldiğimiz nokta göz önüne alındığında taksitli ödeme seçeneği finansal olarak anlamını tamamen yitirdi.
 
Bu koşullarda yeni bir düzenleme olmadığı takdirde peşin ödeme yönteminin seçilmesi neredeyse mecburi hale geldi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479