banner468

Antalya’da tarihi gün!

Her Antalyalının hafızasında unutulmaz anılar bırakan Atatürk Stadyumu’nun, Antalya Kent Müzesi Projesi kapsamında yıkımına başlandı

Antalya’da tarihi gün!

Her Antalyalının hafızasında unutulmaz anılar bırakan Atatürk Stadyumu’nun, Antalya Kent Müzesi Projesi kapsamında yıkımına başlandı

20 Şubat 2016 Cumartesi 12:01
Antalya’da tarihi gün!
banner404
HER Antalyalının hafızasında unutulmaz anılar bırakan Atatürk Stadyumu’nun, Antalya Kent Müzesi Projesi kapsamında yıkımına başlandı. Yıkım törenine katılan yüzlerce Antalyalı tarihi ana tanıklık ederken, sevinç ve hüznü aynı anda yaşadı. Başkan Türel, “Türkiye’de ilk kez yıkılan bir stadyumun alanı halka açık park olacak” dedi. 
Antalya mutluluğu ve hüznü bir arada yaşadı. Şehrin yıllardır özlemini çektiği kent müzesi projesinin ilk adımı atıldı. Proje içinde gösteri ve konser alanı olarak yer alacak olan Atatürk Stadyumu’na ilk kazma vuruldu. Yıkım törenine, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalyasporlu taraftarlar, Antalyasporlu eski futbolcular ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Antalyalılar, bu tarihi ana tanıklık etmek üzere Atatürk Stadı’ndaydı. Birçok Antalyalı, paha biçilmez hatıraları bulunan stadın yıkım töreninde duygusal anlar yaşandı. 50 yıldır unutulmaz maçlara, törenlere ev sahipliği yapan stadyumdaki anıları gözlerinde canlanan Antalyalılar, sevinç ve hüznü bir arada yaşadı. Stadyumun çimlerinde gezen, tribünlerinde hatıra fotoğrafı çektiren Antalyalılar emektar stadyuma hep bir ağızdan “Akdeniz Akşamları” isimli şarkıyı söyleyerek veda etti. 
İlk kazmayı Türel vurdu
Göz yaşları, alkış ve mutluğun birbirine karıştığı yıkım töreninde Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, yıllarca maçları izlediği tribüne ilk kazmayı vurdu. “Antalya’nın çocuğu Menderes Türel” sloganları eşlinde taraftarla kucaklaşan Başkan Türel Antalyasporluların isteklerini kırmayarak “üçlü çektirdi”
HEPİMİZ ŞEHİT AİLESİYİZ
Alkışlar ve sloganlar eşliğinde Antalyalılara, Antalyasporlulara seslenen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel “Elbette yaslıyız, şehitlerimizin acısı sıcak, kalbimiz hem acı hem öfkeyle dolu. Ama aynı zamanda inancımız tam. Bizim inancımızda şehadet şerbeti içmek en büyük mertebedir. Şehitlerimizin aileleri bilsinler ki, artık hepimiz şehit ailesiyiz. Ve katil teröristler de bilsinler ki, ne yaparlarsa yapsınlar sonları hüsran olacak, Türkiye’yi bölemeyecekler ve tarihin çöplüğünde kalacaklar. Bu mücadele asla bizi yıldırmayacak, her defasında demir bir yumruk olacağız. Türkiye için, Antalya için daha fazla çalışacağız. Bu sebeple artık hiçbir çalışmamızı ertelemeyeceğiz. Türkiye’yi engellemeye çalışanlara bu projelerle cevap vereceğiz” dedi.
HAYATIMIN EN ÖNEMLİ GÜNÜ VE SAATİ
“Şu anda hayatımın önemli bir gününü, saatini yaşıyorum” diyen Başkan Türel, duygularını şöyle ifade etti: “Bu semt, bu stat, bu tribünler benim hayatımın önemli bir parçasıdır. Buralar, birçok arkadaşım gibi, benim de çocukluğumdur, gençliğimdir, hatıralarımdır. Ben daha çocukken Antalyaspor taraftarıydım. Doğduğum, büyüdüğüm evler hep stadın yanındaydı. Antalyaspor’un gollerinden sonra babamın beni havaya atıp tuttuğu günleri iyi hatırlarım.  Genç yaşta da Antalyaspor yönetiminde görev aldım. Bu stadın her taşında bizim neslin izleri vardır. Bu sebeple Antalya kent müzesi projesi için bu tribünlere kazma vurmak aslında benim için zor bir görev. Benim gibi Antalyaspor’la uzun zamandır gönül bağı olan, bu statta hatıraları olan herkes için zor olduğuna inanıyorum.”
ANTALYASPOR AŞKTIR HEYECANDIR
Antalya’nın artık modern bir stadı olduğunu dile getiren Başkan Türel şunları söyledi: “Antalyaspor tesisleri inşaatı da devam ediyor. Onu da söz verdiğimiz gibi 07.07.2016’da hizmete açacağız. Artık kaba inşaatı bitti, ince işçilik başladı. Şimdi tefrişatıyla ilgili çalışmalara geçtik. Antalyaspor zaten sadece bir saha değildir, Antalyaspor kişilerden bağımsız, mekanlardan bağımsız, geçmişten geleceğe gidecek, gönüllerde yaşayacak bir aşktır, heyecandır. Ayrıca bu stadın bir kısmında Antalyaspor hatırasının yaşayacak olması bir tesellidir. Açık tribünü koruyarak açık hava etkinlikleri için kullanacağız hem de hatıralarımızın bir kısmı, Antalyaspor tarihinin bir kısmı yaşamaya devam edecek. Elbette asıl büyük tesellimiz projenin bütünü, güzelliği, önemi, anlamıdır, burada Antalya tarihinin yaşayacak olmasıdır. Burada Antalya’nın tarihini gelecek nesillere büyük bir miras olarak devredeceğiz.”
ANTALYA'NIN TARİHİ VE GELECEĞİ BİRLİKTE YÜKSELECEK
Antalya tarihine sahip çıkacak olan kent müzesinin en önemli projelerinden birisi olduğunu ifade eden Başkan Menderes Türel, “Çünkü tarihini kaybeden bir şehir geleceğini de kaybeder. Bu sebeple burada Antalya’nın tarihi ve geleceği birlikte yükselecektir. Burada Antalya turizmini ve ticaretini canlandıracak  bir kent müzesi ve halka açık gezi alanlarının çocuk parklarının olduğu bir yaşam alanı, bir cazibe merkezi doğacak. Bu Antalya’nın gururu olacak” diye konuştu.
ANTALYA'NIN 5 SENESİ ÇALINDI
Kent Müzesi Projesi’ne ilk olarak 2004 senesinde başladıklarını hatırlatan Türel, “Antalya Stadı’nı 100. Yıl’a yapma ve burayı Kent Müzesi yapmak üzere o dönemde yola çıkmıştık. Ama bu proje önce engellendi, sonra da bizden sonra gelen yönetim, bütün bu projeleri çürümeye terk etti. Antalya’yı 5 sene stadyumdan mahrum ettiler. Antalya’yı 5 sene kent müzesinden mahrum ettiler. Bu muhteşem projeyi engelleyerek, Antalya’nın, Antalya turizminin, Antalya esnafının 5 senesini çaldılar” dedi.
Projeyi  tekrar gündeme getirdiklerinde spor salonu hatta stat alanına AVM yapılacağı iftirasını başlattıklarını belirten Başkan Menderes Türel, “Bizim Antalya sevdamızı bilmeyen, anlamayan, hayalleri yetmeyen bu Allah’tan korkmazlara buradan hatırlatayım. Biz 2007’de Kalekapısı’nda Vakıflar İşhanı’na kazmayı vurduk ve bir ucubeyi ortadan kaldırdık. Eski Valilik binasını yıktık Cumhuriyet Meydanı'nı büyüttük. Eski sağlık lisesini yıktık, Yavuz Özcan Parkı’nı genişlettik. 2014’te tekrar göreve geldiğimizde bir başka ucubeyi Özel İdare Binasını yıktık, park yaptık.  Ve bugün burada Türkiye'de bir ilki gerçekleştiriyoruz. Diğer şehirlerde eski statlar yıkılarak yerine ticaret merkezleri,oteller bazı ticari alanlar yapılırken, biz stadyumu yıkıp halka açık park yapıyoruz. AVM yapmıyoruz” şeklinde konuştu.
ANTALYA'YI YENİDEN İNŞAA EDİYORUZ
Türel şöyle devam etti: “Duyun bunu ey iftira fabrikatörleri. Durmuş saat bile günde iki kez doğruyu gösterir. Zaman doğrunun ilâcıdır. İftiracıların ise ancak yatsıyı bile beklemeyen mumu olur. Biz sizlere hep doğruları söyledik. Bundan sonra da devam edeceğiz. Ama Antalya'da bu güzellikleri istemeyenler hep iftira attılar. Bugün olduğu gibi yalanları zamanla ortaya çıkınca kaçacak delik aradılar. Onu da bulamayınca bugün burada olduğu üzere iyot gibi açıkta kaldılar. Ey iftiracılar siz ne derseniz deyin biz Allah'ın izni ile Antalya'ya eserler kazandırmaya devam edeceğiz. Ama haklarını yemeyelim. Onlar bize iftira attıkça bizi daha da hırslandırıyorlar Antalya için çalışma heyecanımızı artıyorlar. Biz Antalya’yı yeniden inşa ediyoruz, geleceğin Antalya’sını hep beraber inşa ediyoruz.”
“Onlar konuşacak biz eser vereceğiz” diyen Başkan Türel, “Köprüler, kavşaklar, tramvay, müzeler, kültür merkezleri, yat limanı, Konyaaltı Projesi, Boğaçayı Projesi artık dünya gündeminde. Her sene 6 bin yabancı Antalya’dan ev alıyor, şimdi de yabancı yatırımcılar Antalya'yı kapı komşusu etti. Biri gidiyor biri geliyor. Terör ve şer odakları, felaket tellalları boşuna heveslenmesinler. Türkiye’nin, Türk milletinin ve Antalya’nın yükselişini durduramayacaklar” ifadelerini kullandı.
Başkan Türel sözlerini şöyle tamamladı: “Atatürk Stadı’nı 1964 yılında inşa eden, Antalyaspor’u bu statla yaşatan ebediyete intikal etmiş ve yaşayan büyüklerime şükranlarımı sunuyorum.  Antalyasporu kuranlar, bu stadı inşa edenler ve bu şehri bize emanet edenler rahat uyusun. Biz bu bayrağı aynı heyecanla, aynı aşkla dalgalandırmaya devam edeceğiz. Ve bizden sonra gelecek Antalya gençleri de gururla, inançla bayrağımızı yükseltecekler.” Başkan Türel, Antalyalılarla birlikte dozerin başına geçerek, kapalı tribüne stadın yıkımı başlatan ilk darbeyi vurdu. 


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 20.02.2016 12:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349