banner468

Antalya Üniversitesi seneye hazır

Başbakan Erdoğan'a yakınlığıyla tanınan turizmci Fettah Tamince'nin Mütevelli Heyeti Başkanlığını yaptığı Gaye Vakfı, üniversite temelini attı

Antalya Üniversitesi seneye hazır

Başbakan Erdoğan'a yakınlığıyla tanınan turizmci Fettah Tamince'nin Mütevelli Heyeti Başkanlığını yaptığı Gaye Vakfı, üniversite temelini attı

04 Ağustos 2010 Çarşamba 00:00
Antalya Üniversitesi seneye hazır
banner404
 - Kerim TOKSÖZ 
AK Parti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a olan yakınlığıyla tanınan, Rixos Otelleri sahibi turizmci Fettah Tamince'nin başkanlığını yaptığı Gaye Vakfı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 12 gün önce Uluslararası Antalya Üniversitesi kurma onayı vermesinden sonra temel atma törenini dün gerçekleştirdi. Hamdullah Emin Paşa (HEP) Vakfı da, Alanya'da üniversite kurmak için Gaye Vakfı ile aynı dönemde YÖK'e başvurmuş ancak izin alamamıştı. 
Antalya Döşemealtı Beldesi'nde yapılan temel atma törenine Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mehmet Ali Şahin, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, ilçe kaymakamları, ilçe ve belde belediye başkanları katıldı. Alanya'dan törene Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, Süper Lig Hakemi Kuddusi Müftüoğlu ve işadamı Hasan Uysal'ın yanısıra Özel Ufuk Koleji öğretmenleri de katıldı.
"GENÇLERİ EN İYİ YETİŞTİRECEK DEVLETTİR"
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, yüksek eğitim ve öğretimle bilime önem veren toplumların, gelişmenin ve çağdaşlaşmanın hep lider ülkeleri olduklarını söyledi. 
Gaye Vakfı tarafından kurulan Uluslararası Antalya Üniversitesi'nin Döşemealtı mevkisindeki kampüsünün temel atma töreninde konuşan TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Cumhuriyeti çağdaşlık hedefine ulaştıracak eğitim kurumlarından birinin daha kuruluşunu başlatmış olmaktan duyduğu mutluluğu ifade etti. Şahin, şöyle konuştu: 
"İnsanlık tarihinin bize öğrettiği gerçeklerden biri de şudur: Yüksek eğitime ve öğretime ve bilime önem veren toplumlar, gelişmenin ve çağdaşlaşmanın hep lider ülkeleri olmuşlardır. Bilimin ürettiği katma değeri ekonomi ve toplumsal kalkınmayla bütünleştirebilen ve o katma değeri buna dönüştürebilen ülkeler dünyada sözü daha çok geçen ülkeler haline gelmişlerdir. Bunun aksine bilimin sunduğu imkanları yeterince değerlendiremeyen toplumlar, ne kadar doğal zenginliğe sahip olurlarsa olsunlar, milletler arası yarışta hep geride kalmışlardır. Aydınlık bir geleceğe koşmak ve ulaşmak ve Atatürk'ün işaret ettiği çağdaş uygarlığın önüne geçmek istiyorsanız, eğitim seferberliğiyle gençlerimizi en iyi şekilde yetiştirmek ve çağa uygun şekilde topluma kazandırmak zorundasınız. Bu konuda anayasa, görevi devlete yüklemiştir. Gençleri en iyi şekilde yetiştirecek devlettir."
"ÜNİVERSİTE SAYIMIZ 154 OLMUŞTUR"
Devletin kıt imkanlarıyla bu hedefin hemen yakalanabilmesinin mümkün olmadığına işaret eden TBMM Başkanı Şahin, Türkiye'nin önündeki ülkelerden daha süratli koşmak ve daha çok çalışmak, daha çok üretmek zorunda olduğunu vurguladı. Son yıllarda vatandaşların, hayırseverlerin eğitim seferberliği içinde olmalarını görmekten bahtiyarlık duyduğunu da ifade eden Şahin, şöyle konuştu: 
"Bugün itibarıyla Türkiye'de üniversite sayımız 154 olmuştur. 102'si devlet 52'si vakıf üniversitesidir. Bu vakıf üniversitelerinden birinin temelini atacağız. Bu üniversite hayırsever insanlarımızın güçlerini birleştirdiği bir vakıf tarafından kurulmaktadır. Hayırseverlerimiz devletin yükünü alıyorlar. Türkiye'nin şu andaki genç nüfus potansiyeline bakarsak en az 250 üniversitesi olması lazım. Bundan 7 yıl önce sadece 76 üniversite vardı. Demek ki yarıdan fazlası son yıllarda yapılmış. Bunda en büyük pay hayırsever iş adamlarımız ve vatandaşlarımızındır. Hem meclisimiz, hem milletimiz adına hayırsever vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum."
Gaye Vakfı Mütevelli heyetine üç konuda özellikle teşekkür etmek istediğini kaydeden Şahin, bunlardan ilkinin, üniversitenin kurulmasından 12 gün sonra temel atma aşamasına gelinmesi olduğunu söyledi. Şahin, "Üniversite resmen daha 12 gün önce kuruldu. 14 Temmuz'da TBMM'den kanunu çıktı, Cumhurbaşkanı onayladı, 21 Temmuz'da Resmi Gazete'de yayınlandı. 12 gün geçmiş, üniversite kampüsünün temelini atıyoruz. Herhalde bu bir dünya rekorudur" dedi. 
İkinci teşekkürü ise temel atılmasından bir yıl sonra, üniversiteye öğrenci alınacağının açıklanmış olmasından dolayı ettiğini anlatan Şahin, "Gaye Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Fettah Tamince '2011-2012 ders yılında buraya öğrenci alacağız' dedi. Gerçekten bu baş döndürücü hızla yaptığınız eğitim seferberliğindeki katkınız her türlü takdirin üzerindedir" diye konuştu. 
Gaye Vakfı Mütevelli heyeti üyelerine de, vakıf geleneğini yaşattıkları için ayrıca teşekkür eden TBMM Başkanı Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: 
"Anadolu, baştan aşağı vakıf eserleriyle doludur. Gerek Selçuklu'da gerek Osmanlı'da 200 bin vakıf vardır. Hayır sahibi insanlar vakıf kurmuşlar, eğitimden sağlığa kadar her alanda toplumun sorunlarını çözmeye çalışmışlardır. Sadece insanların mı? Göçmen kuşlar hastalanır veya kolu-bacağı, kanadı kırılırsa bunları tedavi etmek ve uçmalarına yardım etmek amacıyla da ecdadımız vakıf kurmuştur. Böylesine yürekleri sevgi dolu bir ecdadın torunlarıyız. İşte bu geleneği devam ettiriyoruz."
4,5 yıl kadar vakıflardan sorumlu bakanlık yaptığını hatırlatan Şahin, Cumhuriyet'ten önce kurulan 200 bin vakıftan 41.730'unun faaliyetlerini sürdürdüğünü, ancak Cumhuriyet'ten sonra kurulan vakıf sayısında azalma görüldüğünü kaydetti. Bunun nedenini sorduğunda, mevzuatın vakıf kurmayı zorlaştırdığının aktarıldığını belirten Şahin, bu nedenle vakıf kurulmasını kolaylaştıracak yeni bir yasa hazırladıklarını bildirdi. 
Bu yasanın 2008'de çıkmasından sonra 400 yeni vakıf kurulduğunu açıklayan TBMM Başkanı Şahin, yeni yasayla hayırseverlerin mal varlıklarını hayır işlerine adamalarında, onları zora sokmak yerine bürokratik işlemleri kolaylaştırdıklarını anlattı. 
"HAYIRSEVERLER OKUL YAPIYOR"
Antalya'da artık birden fazla üniversite bulunduğunu da belirten Mehmet Ali Şahin, şu bilgileri verdi: 
"Özellikle Antalyalı hayırsever vatandaşlarımız, yalnızca üniversite kuruluşlarına yardımcı olmuyorlar. İlköğretim ve ortaöğretimde derslik ihtiyacımızı karşılamak için de destek veriyorlar. Sınıflarımızın mevcudu 30 ve 30'un altında artık. Eskiden 45 falandı. Son yedi yıl içinde 4537 derslik yapıldı. Bunun ne kadarını devlet yaptı? Son yedi yıl içinde yapılanların yüzde 58'ini hayırseverlerimiz yaptı. Antalya bu bakımdan Türkiye şampiyonudur. Devlete daha fazla okul yapımına destek veren Antalyalı hayırseverleri tebrik ediyorum. Antalya'dan başka Türkiye'de bu denli destek veren başka bir şehir yok." 
"TAMİNCE'YE TEŞEKKÜR EDİYORUM"
Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu da Uluslararası Antalya Üniversitesi'nin ilk olacağına, ama son olmayacağına işaret ederek, 'Antalya'nın her köşesinde başka üniversiteler de gerçekleştirilecektir. Bu üniversiteyi Antalya'ya kazandırma çalışmalarından dolayı Mütevelli Heyeti Başkanı Fettah Tamince'ye teşekkür ediyoruz' dedi. 
Çavuşoğlu, dünyanın her yerinde Türk okulları açan, Türk örf ve adetlerini anlatan eğitim sevdalılarına da şükranlarını sunduğunu bildirdi. 
"TURİZM FAKÜLTESİ İŞ YAPAR"
Antalya Valisi Ahmet Altıparmak da Uluslararası Antalya Üniversitesi'nin öncelikle Turizm Fakültesi kurması gerektiğine dikkati çekerek, Antalya'nın Türkiye'nin turizm başkenti olduğunu söyledi. 
Türkiye'nin de dünyada turist kabul eden 7. büyük ülke olduğunun altını çizen Vali Altıparmak, "Turizm fakültesinin pratikte ve teoride fevkalade iş yapacağını umuyorum" diye konuştu. 
"ÖĞRENCİNİN YÜZDE 50'Sİ YABANCI OLACAK"
Uluslararası Antalya Üniversitesi'nin kurucusu Gaye Vakfı'nın Mütevelli Heyeti Başkanı Fettah Tamince de dünyayla entegre olacak Uluslararası Antalya Üniversitesi'nin bilimsel çalışmalarda başarılı eğitmen kadrosuyla önemli bir eksikliği gidereceğini söyledi. Uluslararası Antalya Üniversitesi'nin beş yılda Türkiye ve dünyada ses getiren bir üniversite olacağını ifade eden Tamince, öğrencilerin yüzde 50'sinin yabancı olacağını bildirdi. 
Tamince, öncelikle iktisadi ve idari bilimler fakültesi, turizm, mühendislik ve hukuk fakültesi kuracaklarını, YÖK'ten gerekli kontenjanları almaları halinde, bir sonraki etapta da iletişim, güzel sanatlar ve mimarlık fakültesi ile sivil havacılık yüksek okulu, adalet meslek yüksek okulu, yabancı diller meslek yüksek okulu, fen ve sosyal bilimler enstitüsü kurmayı planladıklarını kaydetti. 
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın da toplumun hayatında en önemli zenginliğin eğitilmiş insan gücü olduğunu belirterek, eğitime yapılan yatırımları çok kutsal ve önemli olarak değerlendirdiğini vurguladı. Akaydın, "Antalya’mıza en çok yakışacak yatırımlar üniversite yatırımlarıdır. Adında uluslararası ibaresi olan bir üniversitenin temeli Antalya'da atılıyor. Çünkü uluslararası konusu Türk üniversitelerinde önemli bir eksikliktir" dedi. 


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 09.11.2012 15:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349