banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

Antalya BŞB’den Alanya’daki sinekler için açıklama geldi

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Alanyalıları canından bezdiren ve Ege kıyılarından göç ettiği üzerinde durulan farklı sinek ve yarım kanatlı türüyle 7 gün 24 saat mücadele ediyor

GÜNCEL 28.06.2019, 13:55 Melike Temir
Antalya BŞB’den Alanya’daki sinekler için açıklama geldi
banner404

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Dairesi Başkanlığı Çevre Sağlığı Şube Müdürlüğü Vektorel Mücadele Alanya ekipleri 7/24 ve 365 gün sahadaki çalışmalarını sürdürüyor. Yaz ve kış ayrımı yapmaksızın her noktada sinek, sivrisinek, haşereyle mücadele yapılmasına karşılık son günlerde havaların iyice ısınması ve nem oranının artmasıyla birlikte farklı bir sinek ve yarım kanatlı türleri Akdeniz sahillerinde görülmeye başlandı. 
GÖÇ EDİYORLAR
Sahil şeridindeki bir çok bölgede olduğu gibi Alanya’da da belirli aralıklarla görülmeye başlanan bu yarım kanatlı türü konuyla ilgili şikayetleri de arttırdı. Ege kıyılarını aşıp Batı Akdeniz‘den geçerek Alanya’ya gelen özellikle plaj kıyılarında gece bitkilerde gündüz ise plajlarda görülen bu yarım kanatlı türü ile ilgili Antalya Büyükşehir Belediyesi, Tarım ve Orman Bakanlığı, Alanya Belediyesi, Akdeniz Üniversitesi,  Alanya İlçe Müdürlüğü yetkilileri işbirliği yapıyor. Ekipler, göç eden bir sinek türü olduğu yönünde tahmin üzerine çalışma yapıyor.
102 MAHALLE DE ÇALIŞILIYOR
18 ULV, 2 Mist Blower, 55 ekiple birlikte toplam 153 personelle Alanya’nın 102 mahallesinde Nysius denilen yarım kanatlı (Hemiptera) mücadele çalışmaları gece gündüz devam ediyor. Mahallelerde periyodik olarak fiziksel, biyolojik ve kimyasal mücadele çalışmaları sürerken, şikayetlerin geldiği noktalara ekipler anında müdahale ediyor. Son günlerde sahil şeridi ve plajlarda görülen yarım kanatlı türüne yönelik de gündüz tespitler yapılarak gece de kimyasal mücadele yapılıyor.

Yorumlar (3)
Kamber ardıç 2 ay önce
Ben sahilde çalışıyorum ve gece ilaçlama yapıyorlar dedikleri şahısları görüyorum malesef araç ya 2ci vitesle yada 3cü vitesle gidiyor yani okadar seri ilaçlıyorlar Allahtan korkun ya adamgibi ilaçlama yapılsın sinekten durulmuyor sabahı zor ediyoruz gece sivrisinek sabah kara sinek
Fatih 2 ay önce
Konaklıdayız daha ilaçlama yaoanı görmedik kimi kandirıyorlar si eklerden uyuyamıyoruz
Levent Sünal 2 ay önce
Alanya da KRgıcak Mahallesi oteller bölgesinde çok aşırı sivri sinek var ve hiç İlaçlama yapılmıyor