banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

ALTİD turizm sağlığına değindi

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Burhan Sili, “Toplantıda, ‘Turizm sağlığıyla ilgili alınması gereken önlemler’ başlığı altında ifade ettiğimiz çalışmalar sadece misafirlerimiz için değil, şehirde yaşayan halkımız için de çok önemli” dedi

GÜNCEL 09.08.2014, 11:06 10.08.2014, 15:56
ALTİD turizm sağlığına değindi
banner404
 ALANYA turizm bölge dernek başkanları, Alanya Turistik İşletmeciler Derneği’nde (ALTİD) toplantı düzenleyerek çevre kirliliğinin turizme verdiği zararı ve turizm sağlığıyla ilgili alınması gereken önlemleri görüştü. Toplantıya, Alanya İlçe Toplum Sağlığı Merkezi Müdürü Mevlüt Sönmez ve Halk Sağlığı Uzmanı Laboratuvar Sorumlusu Okan Badıllıoğlu da katıldı. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve ALTİD Başkanı Burhan Sili öncülüğünde bir araya gelen turizm bölge temsilcileri toplantıda, denizlerdeki olası kirlilik, arıtmaların çalışma kapasiteleri ve ne şekilde çalıştırıldıkları, arıtmalarda kullanılan sistem, malzemeler ve bakımlarının yeterliliği, denizlerle birleşen çay sularının çevresinde konuşlanan işletmelerin atık su kontrol yöntemlerinin yeterli ölçüde denetlenebilmesi, yağmur kanalları ve derelerin ıslah edilmesi, aşırı yağmurlarda taşma yapan yetersiz kapasiteli kanalizasyon altyapıları, kanalizasyonu olmayan bölgelerin tespiti, Alanya’da sık rastlanan elektrik kesintileriyle pompaların çalışmaması durumunda normal şartlarda kanalizasyona yönlendirilen atık suların nereye akıtıldığı, şebeke sularının klorlanması, kuyularda biriken suların yer altı ve yer üstü su hareketliliğinden etkilenmeleri ve kontrol altında tutulmaları, derin deniz drenaj sisteminin uygun çalışıp çalışmadığı, tekne atık sularının bırakıldığı sintine sayısının gerekli oranda arttırılması, Büyükşehir Yasası ile birlikte alınan kararların sağlıklı bir şekilde uygulanabilmesi ve gerekli altyapı yatırımlarının yapılıp yapılmadığı gibi konuları görüştü. Görüşmeler sonucunda turizm sağlığını yakından ilgilendiren konu başlıklarıyla ilgili gerekli kurumlarla görüşülerek daha aktif ve sonuca gidecek çalışmaların yapılması sağlanacak.
‘GÖREVLİLER BİLİNÇLİ OLMALI’
ALTİD Başkanı Sili, “Turizm sağlığını yakından ilgilendiren altyapı çalışmalarını yönetmesi gereken kurumların ve bu görevlerde çalışan kişilerin ne kadar önemli bir görev üstlendiğinin bilincinde olmaları gerekli. Bulunduğumuz zaman diliminde ve geleceğe dönük olarak ciddi çalışmalar içerisinde olmamız gerektiğini sivil toplum kuruluşları, özel işletmeler ve kamu kurumlarının ciddiyetle kavraması gerektiğinin önemle altını çiziyorum. Alınması gereken önlemler sadece turistler için değil şehirde yaşayan halkımızın sağlığı için de çok önemli” dedi. Ayrıca toplantıda, Alanya Merkez bölgesinde otobüs transfer duraklarının oluşturulması, turistik tesislerde yayınlanan müzik sanat eserlerinin telif hakları, sahil büfeleri ve Alanyaspor’a maddi yardım konuları da masaya yatırıldı.
Yorumlar (0)