banner468

ALKÜ’de hedef büyük

Kanal A’da Haberin Manşeti programına canlı yayın konuğu olarak katılan ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, Alanyalıları heyecanlandıran sorulara yanıt vererek, üniversitenin ulaşmak istediği hedefleri anlattı

ALKÜ’de hedef büyük

Kanal A’da Haberin Manşeti programına canlı yayın konuğu olarak katılan ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, Alanyalıları heyecanlandıran sorulara yanıt vererek, üniversitenin ulaşmak istediği hedefleri anlattı

18 Ocak 2016 Pazartesi 17:35
ALKÜ’de hedef büyük
banner404
ALANYA Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, Kanal A Televizyonu’nda katıldığı Haberin Manşeti programında özel açıklamalarda bulundu. Programda Gaye Coşkun’un sorularına yanıt veren Rektör Pınarbaşı, Alanyalıları gelecekte nasıl bir üniversite beklediğinden, üniversitenin kısa ve orta vadede gerçekleşecek planlarından bahsetti. Alanya için üniversite kurulma fikrinin mükemmel olduğunu vurgulayan Rektör Pınarbaşı, “Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu Alanya’ya bir üniversite kurulması için çok büyük çaba gösterdi. Kendisine bu konuda minnettarız” dedi. Üniversitedeki mevcut öğrenci sayısına da değinen Rektör Pınarbaşı, üniversitede halen toplamda 6.500 öğrenci bulunduğunu belirterek, “4 yılın sonunda hedefimiz 20 bin. En geç 8 yılın sonunda ALKÜ olarak 40 bin öğrenci sayısına ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.
'ÜNİVERSİTE ALANYA İÇİN HARİKA BİR FİKİR’
Hem öğrencilerin hem de öğretim üyelerinin ALKÜ’ye gelmek için büyük bir teveccüh gösterdiğini belirten Rektör Pınarbaşı, "Birincisi; Alanyalılar, Alanya'da üniversite olmasını gerçekten hak ediyor. İkincisi; öğrenciler Alanya’da okumayı hak ediyor. Alanya, 300 bine yakın nüfusu ile kesinlikle bir üniversiteyi hak ediyor. Alanya’da üniversite kurulması gerçekten harika bir fikir. Alanya birçok şehirden daha büyük bir ilçe. O yüzden üniversitenin Alanya için çok doğru bir fikir olduğunu düşünüyorum. Alanya, Türkiye’nin en güzel ilçelerinden birisi. Çok popüler, herkesin gelip okumak istediği bir yer. Sadece öğrenciler değil, öğretim üyeleri ve hocalar da burada görev yapmayı istiyor. İşletme Fakültesi ilk kurulduğu zaman hoca gelmiyormuş. Artık hoca almaya başladık. Başvurulara baktığımızda Alanya’ya çok büyük bir teveccüh gösteriliyor. 1 kişilik akademik ilana 85 kişi başvuru yapıyor. O yüzden üniversitenin çok hızlı ve kaliteli bir şekilde gelişeceğini tahmin ediyorum. Alanya’yı en iyi yere getirecek en kaliteli hocaları seçmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.
ÖĞRENCİLERE İNDİRİM KARTI MÜJDESİ
Çok önemli bir projeyi katıldığı programda ilk kez açıklayan Rektör Pınarbaşı, öğrencilere ve öğretim üyelerine verilecek “İndirim Kartı” projesinin detaylarının ileriki günlerde Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel tarafından duyurulacağını söyledi. “Esnaf Üniversiteye Sahip Çıkıyor” sloganıyla başlanacak projeyi anlatan Rektör Pınarbaşı, bu uygulama sayesinde hem öğrencilerin hem de esnafın kazançlı çıkacağına inandığını belirtti. Rektör Pınarbaşı, “Proje kapsamında öğrencilere ve hocalara indirim kartı verilecek. Katılan üye işyerleri öğrencilere ve öğretim üyelere yüzde 20 yüzde 30 indirim yapacak. Öğrencilerle şehri daha da bütünleştirmek, daha çok şehre inerek alışveriş yapmalarını sağlamak için böyle bir çalışma başlayacak. Ben bu konuda Başkan Yücel'e teşekkür ediyorum. Alanya da bu konuda çok duyarlı. Alanya Kaymakamı, Belediye Başkanı ve ALTSO Başkanı, Alanya’da üniversite için gerekli şartları sağlamak için çalışıyorlar” diye konuştu.
‘ANA KAMPUS CİKCİLLİ’DE OLACAK’
Konuşmasının ilk bölümünde Kestel’deki kampusun durumundan bahseden Rektör Pınarbaşı, ana kampusun ise Cikcilli’de kurulacağını söyledi. Rektör Pınarbaşı, “Kestel’de profesyonel bir çalışma yaparak bir mastır planı çıkarmak istiyoruz. 'Kestel’deki 230 dönümlük alanda nasıl bir kampus oluşturmak istiyoruz' çalışmasına bu ay başlayacağız. Profesyonel bir firma gelerek bize bir plan çizecek. İnşaatlar ve çevre düzenlemesi gibi çalışmalara bu yıl içerisinde başlamayı düşünüyoruz.  Kampusların çok büyük alanlara ihtiyacı var. Tabi burası küçük bir yer ve bu bizim için yetersiz bir alan.
'BAKANLIKTAN ONAY BEKLİYORUZ'
Biz 4 yılın sonunda 20 bin öğrenci olsun istiyoruz. Bunun için bize yeni alanlar lazım. Bu konuda çalışmaları ve araştırmaları yaptık. Hacıince Et Tesisleri’nin olduğu yerden Cikcilli Mezarlığı’nın olduğu alana kadar olan bölgede 1.100 dönümlük boş bir alan tespit ettik. Burası Orman ve Su İşleri Bakanlığı'na ait bir yer. Bununla ilgili çalışma yaptık, koordinatlarını çıkardık, çizimlerini hazırladık. Antalya Bölge Müdürlüğü'ne başvurduk. Onlar şimdi Ankara’ya havale ettiler. Biz bunu takip ediyoruz. Cikcilli’deki 1.100 dönümlük araziyi üniversiteye tahsis ettirip güzel bir kampus oluşturmak istiyoruz. Kestel Kampusu yerinde kalacak, kısa vadede orayı güzel bir kampus havasına dönüştürmek istiyoruz. Ana kampus Cikcilli’de olacak” diye konuştu.
İŞTE ALKÜ’YÜ ÖNE ÇIKARACAK BÖLÜMLER
ALKÜ’nün, Alanya’nın önceliklerini ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak hareket ettiklerini söyleyen Rektör Pınarbaşı, bu amaç doğrultusunda Yüksek Öğretim Kurulu’na (YÖK) giderek bir sunum yaptığını kaydetti. ALKÜ’de okuyan öğrencileri dil açısından donanımlı bir hale getirmek istediklerini vurgulayan Rektör Pınarbaşı, durumu şu şekilde özetledi: “1 ay önce YÖK’e giderek hedeflerimizi anlattım. Alanya bir turizm bölgesi olduğu için Alanya’da sağlık, turizm, spor, hizmet ve kültür sanat alanlarında üniversite olarak öne çıkmak istiyoruz. İlk kuracağımız bölüm Yabancı Diller Yüksekokulu olacak.
'TIP FAKÜLTESİ ALANYA'YA GELECEK'
Burada İngilizce, Almanca ve Rusça bilen okutmanlar alarak, öğrencilerimizi dil açısından donanımlı hale getirmek istiyoruz. Alanya Tıp Fakültesi zaten var, biz bunu harekete geçireceğiz. Alanya Tıp Fakültesi'nin yanında ikinci bir fakülte olarak Sağlık Bilimleri Fakültesi'ni kuracağız. Bu fakültede Hemşirelik, Ebelik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Sosyal Hizmet, Beslenme ve Diyetetik gibi bölümler açacağız ve eğitim vereceğiz. Buna ilaveten Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'nu kuracağız. Burada Diyaliz Teknikerliği, İlk ve Acil Yardım, Diyetisyenlik, Optisyenlik, Patoloji Laboratuar Teknikleri, Tıbbi Dökümünasyon ve Sekreterliği, Çocuk Gelişimi gibi bölümler olacak. Sağlık alanında tam bir yapılanma düşünüyoruz. Bunun yanında Dış Hekimliği Fakültesi'ni de Alanya’da açacağız” dedi.
MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ'NE YENİ BÖLÜMLER 
Kestel’de yapımı süren Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi’nin durumundan da bahseden Rektör Pınarbaşı, Hayırsever Rafet Kayış ve oğlu Serhat Kayış’a teşekkür etti. Rektör Pınarbaşı, "Şu anda eğitim gördüğümüz iki bina var. Kısmet olursa yapımı süren Mühendislik Fakültesi'ni de yaz sonuna kadar bitirmek istiyoruz. O bina bittiğinde büyük bir binaya daha kavuşmuş olacağız. Orası 15 bin metrekare kapalı alanı olan, büyük, 5 katlı bir bina. Bu binadan sonra biraz daha rahatlayacağız. Böylece daha fazla bölümler açmaya başlayacağız” diye konuştu. Mevcut durumda Mühendislik Fakültesi’nde 3 bölümün olduğunu da belirten Rektör Pınarbaşı, “Mühendislik Fakültesi'nde şu an 3 bölüm var. Bunlar İşletme Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ile Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü. Bu sene Bilgisayar Mühendisliği bölümünü de açacağız. Aynı zamanda İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Harita Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümlerini de yakın zamanda açmayı planlıyoruz. Bilgisayar Mühendisliği'ni 2016’da açacağız. Bununla ilgili başvurular gelmeye başladı. Bu başvuruları değerlendirmeye başladık. Mühendislik Fakültesi, yeni bölümleriyle tam bir fakülte olacak” dedi.
‘ALANYA SPORUN BAŞKENTİ OLACAK’
Alanya’da birçok sportif faaliyetin yapıldığına dikkati çeken Rektör Pınarbaşı, “2. alanımız spor olacak. Alanya’da birçok spor organizasyonu yapılıyor. Alanya’da Türkiye’nin duymadığı ve bilmediği spor organizasyonları yapılıyor. Alanya, tam bir spor başkenti. O yüzden burada mutlaka Spor Bilimleri Fakültesi olması gerektiğini düşündük. Bu fakülte de, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Egzersiz ve Spor Bilimleri, Rekreasyon, Antrenörlük Eğitimi, Spor Yöneticiliği, Engellilerde Spor Eğitimi ve Spor Egzersizi gibi, tamamen spora yönelik bir Spor Bilimleri Fakültesi olacak” ifadelerine yer verdi. Kurulacak yeni Turizm Fakültesi hakkında da bilgiler veren Rektör Pınarbaşı, “Turizm Fakültesi mutlaka Alanya’da olmalı. Bu fakültede Turizm İşletmeciliği, Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği, Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği gibi bölümler olacak. Bunların hepsi kısa vadeli planlarımız. Devlet Konservatuarı ve Güzel Sanatlar Fakültesi kurmayı da istiyoruz. Turizm kentinde kültür, sanat ve turizmin iç içe olması gerekiyor. İnanıyorum ki bu bölümler, Alanya’ya gelen turistin kalitesini de yükseltecek. Kısa ve orta vade hedeflerimiz bunlar”  diye konuştu.
‘TIP FAKÜLTESİ SAĞLIK HİZMETLERİNİN KALİTESİNİ YÜKSELTECEK’
ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, Sağlık Bakanlığı ve ALKÜ arasında imzalanması planlanan ortak kullanım protokolü ile ilgili sorulara katıldığı canlı yayında açıklık getirdi. Pınarbaşı, katıldığı Haberin Manşeti programında Alanya Devlet Hastanesi’nin isminin Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi olmasıyla ilgili soruya da yanıt verdi. Rektör Pınarbaşı, bu durumun kimseyi kaygılandırmaması gerektiğini ve vatandaşların şimdi olduğu gibi yine hastanede gönül rahatlığı ile tedavi olabileceklerini söyledi. Değişenin sadece Alanya Devlet Hastanesi’nin ismi olacağını kaydeden Rektör Pınarbaşı, bu sistem sayesinde hastanenin mevcut düzeni korunarak daha iyi sağlık hizmeti vermeyi amaçladıklarını belirtti. Pınarbaşı açıklamasının devamında şunları söyledi:
'VALİLİK İLE PROTOKOL İMZALANACAK'
“Kanuna göre, nüfusu 750 binin altında olan yerlerde bir üniversite tek başına Tıp Fakültesi açamıyor. Biz bunu açmak için üniversite olarak Sağlık Bakanlığı ile ortak kullanım protokolü imzalayacağız. Bu anlaşma yapıldıktan sonra üniversite ve Alanya Devlet Hastanesi birlikte çalışacak. İlk aşamada Antalya'da eğitim gören kendi öğrencilerimizi Alanya’ya getirerek eğitimlerini biz vereceğiz. Umuyorum ki kısa zaman sonra Antalya Valisi Sayın Muammer Türker ile birlikte ortak bir protokol imzalayacağız. Taraflar, Sağlık Bakanlığı ve ALKÜ olacak. Alanya Devlet Hastanesi’nin adı değişecek ve Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi olacak. Aslında değişen hiçbir şey olmayacak. Şu anda görev yapan doktorlar, hemşireler ve uzmanların hepsinin kadrosu olduğu gibi kalacak.
'ALANYA SAĞLIKTA ÇIĞIR AÇACAK'
Değişen ne olacak? Biz de öğretim üyesi almaya başlayacağız. Buraya akademik kariyeri olan insanları alacağız. Hocalarımız da hasta bakacak, Devlet Hastanesi'nin mevcut doktorları da. Oba'daki yeni hastane bittiğinde çok daha farklı üniteler açacağız. Alanya’da şu anda anjiyo, kalp ameliyatı yapılamıyor. Bir yeni doğan ünitesi yok. Halk bunlar için maalesef Antalya’ya gitmek zorunda kalıyor. Antalya'ya gidip gelmek vatandaş için büyük sıkıntı. İnşallah bu anlaşmadan sonra yeni hastanenin de devreye girmesiyle birlikte Alanya’da sağlık alanında, hangi alanlara ihtiyaç duyuluyorsa biz o alanda çalışmalar yapacağız. O alanda öğretim üyesi ve cihazlar alacağız, belki 1 sene sonra Antalya’ya sevkler azalacak. Çok nadir hastalıklar hariç belki de Antalya’ya sevkler tamamen bitecek. Bu sistem Alanya için müthiş bir kazanım olacak. Alanya sağlıkta çok daha iyi yerlere gelecek."


DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 19.01.2016 17:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
rektör uçmuş 2016-01-17 19:03:31

dünyada hangi universite birkaç yılda sayısını 20bine ve 40bine çıkarmış? rektör bir örnek verseymiş bari..

Avatar
mehmet sonmez 2017-02-15 15:19:26

Cok iyi birsaglik hizmeti alacagimizdaneminim alanyaya cocuk norolojisi bolumu cok ihtiyac vardir getirilirse cok buyuk bir hizmet olur calimalariniz dan dolayi cok tesekkurederim

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349