banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

ALKÜ'de ilk gırtlak ameliyatı yapıldı

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde daha önce yapılamayan ameliyatlar yapılmaya başlandı

GÜNCEL 31.05.2018, 23:20 Enes Subaşı
ALKÜ'de ilk gırtlak ameliyatı yapıldı
banner404

Toygar DİM 

KULAK Burun Boğaz Uzmanı Öğretim Görevlisi Dr. Gözde Kubat hastanede ilk kez direk süspansiyon laringoskopi (gırtlak) ameliyatını gerçekleştirdi.  
İki aydır ses kısıklığı sorunu yaşayan hasta Hilmi Top’ta şüpheli nodüller görülmesi nedeniyle biyopsi alma ve tanı koyma amaçlı  direk süspansiyon laringoskopi ameliyatı  gerçekleştirildi. İlk kez gerçekleştirilen  operasyon sonrasında Top, hastanede 1 gün misafir edildikten sonra taburcu edildi. Kubat bu tür ameliyatların  bundan sonra artarak devam edeceğini açıkladı. Dr. Gözde Kubat "Yeni hizmet binamızın hizmete açılmasıyla  birlikte hastanemizde daha önceden yapılmayan ameliyatları, sağlık hizmetlerini hasta ve hasta yakınlarımıza sunmaya başladık. Direk süspansiyon laringoskopi ameliyatını, ses kısıklığı, ses tellerinde  bozukluk,  yutma güçlüğü iyi yada  kötü huylu  gırtlak  kanseri şüphesi olduğunda ve  ses tellerinde  nodül bulunduğunda yapmaktayız. Alet bazlı  yapılan bu yöntem  hastaya  tanı koymamızda, biyopsi almamızda ve tedavi etmemizde biz hekimlere yardımcı olmaktadır. Hastanemize kazandırılan  yeni aletlerle  hastalarımıza  daha iyi sağlık  hizmeti sunmak  için çalışmaktayız.  
BU ŞİKAYETLERE DİKKAT 
“Birkaç hafta devam eden ses kısıklıklarında mutlaka doktora gidilmelidir” diyen Kubat, şöyle konuştu: 
“Ses kısıklığı ile beraber nefes alma zorluğu, ağızdan kan gelmesi, yutma zorluğu veya boyunda kitle (şişlik) gibi şikayetleriniz varsa bir an önce kulak burun boğaz uzmanına başvurmanız gerekmektedir. Ses kısıklığının olmaması veya olursa da kolay iyileşmesi için hastalarımızın dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:
- Sigara ve alkol kullanılmaması. 
- Çok uzun süre konuşmaktan kaçınılması.
- Diaframı kullanarak, gırtlak kaslarını çok yormadan konuşulması.
- Bol su içilmesi.
- Boğaz temizleme hareketini yapmaktan kaçınılması.”

 

Yorumlar (0)