Alanya'daki depremler inşatta tedirginlik yarattı

Alanya iki gündür beşik gibi sallanıyor. Depremler, Alanya inşaat ve emlak sektöründe de tedirginlik yarattı 

Alanya'daki depremler inşatta tedirginlik yarattı
banner404

- Yasin ARAZ

ALANYA iki günde 2 ayrı depremle sarsıldı. İlk olarak önceki gece 02.02'de 4.8'le sarsılan Alanya, dün sabah 09.22'de de AFAD'a göre 5.2, Kandilli'ye göre 5.3 ile sallandı. Yaşanan depremler kısa süreli paniğe neden olurken pek çok soruyu akıllara getirdi. Alanya'daki yapıların depreme dayanıklılığı tartışılırken, hiçbir mal kaybı yaşanmamasına rağmen Alanya'ya gelmeyi düşünen yatırımcıları da panik havası sardı. Alanya'dan ev almayı düşünen pek çok yabancının depremi sorduğu öğrenildi.
'HERKES DİKEN ÜSTÜNDE'
Alanya Rus Dili Konuşanlar Derneği (ARDİD) eski Başkanı olan ve Alanya'da emlakçılık yapan Anjelika Anzhela şunları söyledi: "Deprem tedirginlik yarattı. Depremi duymayan da var ama yaşayan, bilen, öğrenenler ciddi bir panik havasında. Daha önce de ara ara yaşandı ama ara araydı işte. Şimdi sıklaştı. Burada yaşayan yabancılar ev almadan önce soruyordu biz de, haliyle 'Yok' diyorduk. Şimdi bunlar yaşanınca biraz panik oldu. Ama şu an için 'Aman evleri satalım, gidelim' diyen yok. Ama devam ederse sadece yabancılar değil herkes tedirgin olur."
'BİZDEN DAHA SAKİNLER'
Alanya Emlak Komisyoncuları Derneği (ALEKOD) Başkanı Kerim Balıktay ise şu ifadeleri kullandı: "Alanya deprem kuşağı olarak en risksiz bölgede yer alıyor. Bundan dolayı biz de yabancılara bunu anlatıyorduk. O yönden onların hiçbir sorunu yok. En başta bu gibi şeylerin olabileceğini biliyorlar. Bizden daha sakinler. Hiç dertleri yok. Bizim gibi onlar da doğa olaylarının olabileceğinin, hiç kimsenin elinde olmadığının bilincindeler. Şu ana kadar hiç olumsuz tepki yok."

 

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2018, 22:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479