banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

Alanya'da 'Umut' arayacaklar

Trafik kazası sonucu felç olan ve kimliği tespit edilemeyen gencin tedavisi Alanya'da devam edecek

GÜNCEL 07.08.2014, 02:32 07.08.2014, 01:31
 Alanya'da 'Umut' arayacaklar
banner404
 ANTALYA'da 6 yıl önce geçirdiği trafik kazası sonucu felç olan ve kimliği tespit edilemeyen, hastanedekilerin 'Umut' adını verdiği gencin tedavisi Alanya'da devam edecek. Sağlığına kavuşması için Samsun'a götürülen Umut'a yaklaşık 7 ay süren tedavisi boyunca doktorları tarafından Rusça müzik dinletildi. Yıllarca yatağa mahkum olan Umut, robotlu tedavi sonrası ilk kez koltukta oturabildi. Antalya'da 30 Ağustos 2008 tarihinde geçirdiği trafik kazası sonucu felç olan ve kimliği tespit edilemeyen, hastanedekilerin 'Umut' adını verdiği gence, Antalya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nce 'Mustafa Öz' adıyla kimlik çıkartıldı. Kemik yaşı hesaplanarak doğum tarihi belirlenen ve şimdi 22 yaşında olan Umut, o tarihten beri koruyucu anneliğini üstlenen Gülsüm Kabadayı'yla birlikte yaklaşık 7 ay Samsun'da kaldı. Samsun RAMATEM'de tedavi gören Umut ve koruyucu annesi Kabadayı, 1 hafta önce Antalya'ya döndü. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Ak Parti Muratpaşa İlçe Başkanı Abdullah Işıkhan ve belediye görevlileri, Rus olabileceği değerlendirilen ve İnterpol'ün de kan örnekleri alarak, gerçek ailesini arama çalışmalarını yürüttüğü Umut'u, evinde ziyaret ettiler. Umut'un Samsun'daki tedavi sürecine ilişkin bilgiler veren Kabadayı, kaza geçirdiği ilk dönemler yaşamasına olasılık verilmeyen, o tarihte 40 kiloya yakın ağırlıkta tüm vücudu felç olan Umut'un, bu süreçte elini kaldırabilir hale geldiğini ve ilk defa koltukta oturabildiğini söyledi. Umut'un gıdıklandığı, çişini 'tıs tıs' diye haber verdiği ve tutabildiğini anlatan Kabadayı, böylece daha önce günde 30 bez kullanırken bu sayının şimdi 4-5'e düştüğünü söyledi.
HER GÜN RUSÇA MÜZİK DİNLEDİ
Kabadayı, Rusya veya etrafındaki bir ülkenin vatandaşı olabileceğinden büyük şüphe duyulan ve Rusya'da da büyük ilgi uyandıran Umut'a Samsun RAMATEM'deki tedavisi sırasında görüntülü olarak da her gün Rusça müzik dinletildiğini söyledi. Rusça'ya karşı Umut'un tepkilerinin farklı olduğunu belirten Kabadayı, tekerlekli sandalyesiyle gezmek istediği zaman 'han han' diyebildiğini, ayrıca 'Allah' ve 'Anne' kelimelerini söylediğini de anlattı.
TEDAVİ ALANYA'DA DEVAM EDECEK
Kabadayı, Samsun RAMATEM'de uygulanan robotlu tedavinin Alanya'da devlet hastanesinde devam edeceğini, resmi işlemler bittikten sonra Alanya'ya gideceklerini kaydetti. İlk robotlu tedavinin yürütüldüğü Samsun'da doktorların Umut'un tedavisinin devam etmesi halinde yürüyebileceğini söylediklerini belirten Kabadayı, Alanya'da tedavi için yılda 60 seans, yani 2 ay süre verildiğini, ancak Umut iyi olana kadar aralıksız tedavinin sürmesi için Türel'den yardım istedi. Türel ise Umut'un tedavisi için gereken desteği verme sözü verdi.
Yorumlar (0)