Alanya’da kırmızı ışık isyanı!

CHP'li Şehir Plancısı Erkan Demirci'nin gündeme taşıdığı trafik problemine destek yağdı. Oda ve dernek başkanlarından vatandaşlara kadar herkes trafik ışıklarının yeniden düzenlenmesi gerektiği konusunda birleşti

Alanya’da kırmızı ışık isyanı!
banner404

Asiye ELİAÇIK

YAZ döneminin gelmesiyle birlikte Alanya'da artan trafik yoğunluğunun ana nedenlerinden birisini 'uzun kırımızı ışık süresi' olarak gören ve Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi'ne 'Süreler kısaltılmalı' diyerek önerge sunan Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Alanya Belediyesi ve Antalya Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Erkan Demirci'ye destek yağdı. Alanya Şoförler Odası Başkanı Recep Çalış, Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Mehmet Şahin ve vatandaşlar Demirci'ye destek verdi. Öte yandan yaklaşık 3 yıl önce Alanya Çevreyolu'nda hayata geçirilen "Yeşil Dalga" projesinde de, yeni yapılan yol ve battı çıktılar nedeniyle bozulmalar olduğu, sistemin çalışmadığı ve vatandaşların mağduriyet yaşadığı yönünde şikayetler gelmeye başladı.
'TAM BİR KARMAŞA YAŞANIYOR'
Demirci'nin açıklamalarına ilişkin Alanya Şoförler Odası Başkanı Recep Çalış, "Her tatil mevsimi başladığında trafik Alanya'da büyük bir problem haline geliyor. Çünkü özellikle yerli misafirlerimiz araçlarıyla tatile gelmeyi tercih ediyorlar. Şehir merkezinde ciddi bir trafik kargaşası yaşanıyor. Tabiki otoparklarımızın da biraz yetersiz olmasının bu konuda etkisi var. Yeni park alanlarının Alanya’mıza kazandırması gerekiyor. Trafik çilesinden hem misafirlerimiz hem de yerleşik yaşayan vatandaşlarımız dertli. Yine Atatürk Caddesi'nde özellikle bazı trafik lambasındaki sürelerin çok uzun olduğu kanaatindeyim. Özellikle Bostancıpınarı Kavşağı'nda ışığın süresinin biraz daha azaltılarak trafik akışının hızlandırılması gerektiği düşüncesindeyim. Mola Kavşağı'nda da aynı uygulamalar yapılabilir. Zaten ışıkların Alanya'nın her yerinde baştan aşağı kontrol edilmesi lazım. Postane Caddesi üzerinden Hayate Hanım Sokağı'na dönecek araçlar için geçit açılırken, aynı anda yayalara da geçiş için yeşil ışık yanıyor. Büyük bir tezatlık var. Hem yayalara hem araçlara aynı yol için yeşil ışık yanıyor. Tam bir karmaşa hakim" diye konuştu.
'AYNI IŞIĞA İKİ ÜÇ KEZ TAKILIYORUZ'
ALTAV Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu ise, "Trafik her zaman yaşanan bir sıkıntı. Işık sorunu elbette ele alınmalı. Özellikle yaz dönemlerinde trafikte beklemek daha da can sıkıcı olabiliyor. Sürelerin kısalması, ışık bulunan yerlerin yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Bu noktada sorumlu her kimse, Antalya Ulaşım Kordinasyon Merkezi (UKOME) veya Karayolları yeniden bir düzenleme yapmalı. Yaz döneminde gelen misafir sayısı da artınca, aynı ışığa iki üç kez takılabiliyorsunuz. Acil durumlarda kullanmak zorunda olan ambulanslar da bu konuda sorun yaşıyor. Trafik uzadıkça acil araçların geçişi de zor oluyor" ifadelerini kullandı.
'KAMERALI SİSTEM YAPILMALI'
Alanya Trafik Eğitim Derneği Başkanı Bilge Toksöz de, "Ne yazık ki Alanya'da çok fazla kavşak var ve bu kavşaklara ışık koyulmak zorunda. Bu yönde bir düzenleme ışıktan daha faydalı olabilir. Ama öte taraftan ışık süresi uzun mu, evet uzun. Bunun yerine 'Kameralı Trafik Analiz Sistemi' getirilmeli. Nedir bu sistem, trafiğin yoğunluğunu ölçüp, ışıklardaki bekleme ve geçiş sürelerini ayarlıyor. Türkiye'nin belirli yollarında bu uygulanıyor. Eğer doğru bir analiz yapılır ve Alanya'da kullanılabilirliği uygun görülürse yapılabilir. Bu sayede sistemli bir geçiş sağlanır ve trafik rahatlatılır" dedi.
'SÜRELER AŞAĞI ÇEKİLMELİ'
Alanya'da yaşayan ve aktif olarak trafiğe çıkan vatandaşlar da şu tepkilerini dile getirdiler. Serkan Çelik isimli bir vatandaş, "Trafik ışıklarında çok fazla bekliyor ve vakit kaybediyoruz. Özellikle 90 saniye ve üstü olan yerlerde yığılmalar meydana geliyor. Trafik ışıklarının sürelerini biraz aşağı çekerlerse çok daha iyi olur" dedi. İlyas Dağ isimli bir diğer vatandaş ise şu ifadeleri kullandı: "Trafik ışıklarında çok bekliyoruz, biraz daha kısa olması sürücüler için çok daha iyi olacak. Çünkü hava sıcak, insanlar geriliyor. Yetkililer için de uygun olursa trafik ışıklarının biraz daha kısaltılmasını onlardan rica ediyoruz. Bu ciddi bir zaman ve yakıt kaybı doğuruyor. Önüne geçilmeli" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2018, 15:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cikcilli
Cikcilli - 10 ay Önce

Kesinlikle katılıyorum. Özellikle de alanyum önündeki ışıklar ve denetim için önlem alınmalı. İnsanlar kırmızı da geçiyor, ve bu cezasız kaliyor

Amat
Amat - 10 ay Önce

Trafik yoyun zamanı belediye birde çöp aracı var illAllah ettiriyor

Kerem Doğan
Kerem Doğan - 10 ay Önce

Aynen bende alanya'daki ışıklardan rahatsızım yayla yoluna çıkarken bir trafik ışığı var kırmızı ışık süresi 99 , yeşil ışık süresi 13 saniye böyle bişey olabilir mi ya ?

Mustafa çay
Mustafa çay - 10 ay Önce

Ben öncelikle akşam iskeleyi trafiğe kapatıası için yetkilileri göreve davet ediyorum ayrıca okul servisleri ve otobüsotobüslerede kuyular önüne girmesi akşam yasaklanması lazım

SEMİH Özcan
SEMİH Özcan - 10 ay Önce

Ataturk bulvarına arac park edilmesi de trafiği büyük ölçüde sıkıştırıyor.

SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472