Alanya yemekleri dünya turunda

Alanya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Erdoğmuş, Alanya yemeklerini 22 dilde tanıtacak bir sisteme sahip olduklarını söyledi

Alanya yemekleri dünya turunda
banner404
Haber: Erkan UYSAL
ALANYA Belediyesi ve Alanya Pansiyoncular Odası işbirliğiyle yöresel Alanya yemeklerini tanıtmak için bir çalışma başlatıldı. Oda binasında düzenlenen toplantıya Alanya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Sevda Erdoğmuş, Alanya Pansiyoncular Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci ile odanın lokantacı üyeleri katıldılar. Toplantıda konuşan Başkan Değirmenci, 2016 sezonuyla ilgili gelişmeleri esnafla paylaşacaklarını söyledi. Değirmenci, "Esnafa 2016 sezonuyla ilgili genel bilgileri vereceğiz ve onlardan alacağımız taleplerle önümüzdeki sezona yön vermek adına bir çalışmamız var. Bunun yanında Alanya Belediyesi'nin yaptığı mutfak mirası ile ilgili bir çalışma var. Bu Türkiye'de bir ilk. İlk kez Alanya Belediyesi kullanım hakkını almış. Bu konuda da üyeleri bilgilendirmek için toplantıyı düzenledik. Gaziantep mutfağı UNESCO'ya girdi. Biz de Alanya olarak Alanya Belediyesi'nin destekleriyle böyle bir sistemin içerisine dahil olmak, her üyemizin kendine özgü yemeklerini hem yurtiçi, hem de yurtdışında tanıtmak ve mutfak mirası listesine girmek adına bir çalışma yaptık. Bunun yanında üyelerimizle önümüzdeki süreci değerlendireceğiz. Esnafa gereken uyarıları yapacağız. Onlarla bilgi alışverişinde bulunacağız ve önümüzdeki süreci hep beraber atlatacağız" dedi.
'HAFTAYA LANSMAN YAPACAĞIZ'
Müdür Erdoğmuş da, "Alanya Belediyesi olarak çok kıymetli bir sisteme dahil olduk. Mutfak mirası İsveç kökenli bir sistem. Bunun logo kullanım hakkı Alanya Belediyesi'ne ait. Yerel üreticiler, gıda üreticileri, restoranlar, oteller bu zincire dahil olabiliyor. Lokantacılara bu sisteme dahil olduklarında avantajları hakkında bilgiler vereceğiz. Sistem lansmanı haftaya yapılacak. Bunun daha geniş kitlelere ulaşması için çalışmalar yapıyoruz. Sistemin tek bir noktası yöresel yemekler. Bunun dışında desteklediği diğer sektörler de var. Bu sektör tanıtımlarımızdan birisi. Alanya'da yapılan yöresel yemeklerin ve yerel üreticilerin ürettiklerinin ve yerel üreticiden ürün alınarak üretilen kıymetini dünyaya 22 dilde tanıtan bir sisteme sahibiz" diye konuştu.   

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2016, 15:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
önemli bir ÖNERİ
önemli bir ÖNERİ - 3 yıl Önce

bence çok önemli bir girişim! tebrikler! yalnız nasıl gaziantep mutfağı marka/isim hakkı aldı ve tesciletti aynısını alanya mutfağı için de yapmalıdır! yabancılar bizim gibi dünyanın farkında olmayanlardan çalıyor bazı ürün ve yemekleri ve onları sahipleniyor. örnek: yunan yoğurdu ve baklavası diye satılır yurtdışında baklava ve yoğurt!

SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472