banner468

Alanya Müftüsü'nden oruca özel bilgiler

Alanya Müftüsü Mustafa Topal, mazeretsiz olarak Ramazan orucunu tutmamanın büyük günah olduğunu, bu nedenle tövbe ve istiğfarda bulunmak gerektiğini söyledi

Alanya Müftüsü'nden oruca özel bilgiler

Alanya Müftüsü Mustafa Topal, mazeretsiz olarak Ramazan orucunu tutmamanın büyük günah olduğunu, bu nedenle tövbe ve istiğfarda bulunmak gerektiğini söyledi

02 Temmuz 2014 Çarşamba 18:20
Alanya Müftüsü'nden oruca özel bilgiler
banner404
ALANYA Müftüsü Mustafa Topal, orucu bozan ve bozmayan durumlar hakkında bilgiler verdi. Topal, oruçlu iken yemek, içmek ve cinsel ilişkinin orucu bozacağını söyledi. Topal, "Orucu bozan şeylerin bir kısmı sadece kazayı gerektirirken, diğer bir kısmı hem kaza, hem de kefareti gerektirir. Yolculuk, hastalık, ileri derecede yaşlılık gibi meşru bir mazerete dayalı olarak bozulan orucun, sadece kaza edilmesi gerekir. Ayrıca, kasıt olmaksızın yemek, içmek beslenme amacı ve anlamı taşımayan, yenilip içilmesi mutat olmayan veya insan tabiatının meyletmediği şeylerin yenilip içilmesi orucu bozar ve sadece kazasını gerektirir. Ramazan'da bir mazeret olmaksızın tutulmayan oruçlar, gününe gün kaza edilir. Ancak mazeretsiz olarak Ramazan orucunu tutmamak büyük günah olup, ayrıca bundan dolayı tövbe ve istiğfarda bulunmak gerekir. Ramazan ayı günahların affı için bir fırsattır. Diğer günlerde tutulan oruç, kıymet itibariyle Ramazan'da tutulan orucun yerini tutamaz. Unutarak yemek, içmek orucu bozmaz. Peygamber Efendimiz, “Bir kimse oruçlu olduğunu unutarak yer, içerse orucunu tamamlasın, bozmasın. Çünkü onu, Allâh yedirmiş, içirmiştir” buyurmuştur. Unutarak yiyen içen kişi, oruçlu olduğunu hatırlarsa hemen ağzındakileri çıkarıp ağzını yıkar ve orucuna devam eder. Oruçlu olduğunu hatırladıktan sonra yeme-içmeye devam eden kişinin orucu bozulur" dedi.
'İFTARDAN SONRA FIRÇALANMALI'
Diş fırçalamakla orucun bozulmadığını belirten Topal, "Bununla birlikte, diş macununun veya suyun boğaza kaçması hâlinde oruç bozulur ve kazası gerekir. Orucun bozulma ihtimali dikkate alınarak, dişlerin imsaktan önce ve iftardan sonra fırçalanması uygun olur" şeklinde konuştu.
'KUSMAKLA ORUÇ BOZULMAZ'
Kendiliğinden kusmakla orucun bozulmayacağını kaydeden Topal, "Ancak kişinin kendi isteği ve müdahalesiyle meydana gelen kusma, “ağız dolusu” olması hâlinde, orucu bozar" diye konuştu.
'OKSİJENLİ İLAÇ ORUCU BOZMAZ'
Tıbbın gelişmesi ile günümüzde pek çok yeni muayene ve tedavi yöntemlerinin ortaya çıktığını belirten Topal, "Bunların bir kısmı orucu bozmakta, bir kısmı ise bozmuyor. Akciğer hastalarının kullandıkları spreyden, bir kullanımda 1/20 miligram gibi çok az bir miktar ağza sıkılıyor. Bunun da önemli bir kısmı ağız ve nefes boruları cidarında emilerek yok oluyor. Bundan geriye bir miktarın kalıp tükrük ile mideye ulaştığı konusunda kesin bir bilgi de yok. Abdest alırken ağızda kalan su ile kıyaslandığında, bu miktarın çok az olduğu görülüyor. Diğer taraftan, “kesin olarak bilinen, şüphe ile bozulmaz” kaidesi gereğince, mideye ulaşıp ulaşmadığı konusunda şüphe bulunan söz konusu madde ile oruç bozulmaz. Bu itibarla astımlı hastaların, rahat nefes almalarını sağlamak amacıyla ağza püskürtülen oksijenli ilaç orucu bozmaz" dedi.
'GÖZ DAMLASI ORUCU BOZMAZ'
Göz damlası kullanılması konusuna da değinen Topal, "Uzman göz doktorlarından alınan bilgilere göre, göze damlatılan ilaç miktar olarak çok az olup, bunun bir kısmı gözün kırpılmasıyla dışarıya atılmakta, bir kısmı gözde, göz ile burun boşluğunu birleştiren kanallarda ve mukozasında mesamat yolu ile emilerek vücuda alınıyor. Damlanın yok denilebilecek kadar çok az bir kısmının, sindirim kanalına ulaşma ihtimali bulunuyor. Bu bilgilerle birlikte değerlendirildiğinde, göz damlası orucu bozmaz" şeklinde konuştu.
BURUN DAMLASI DA BOZMUYOR
Burun damlası kullanılmasına da değinen Topal, "Tedavi amacıyla burna damlatılan ilacın bir kısmı burun çeperleri tarafından emilmekte olup, çok az bir kısmı ise mideye ulaşıyor. Bu da dinî açıdan abdestte ağza su vermede olduğu gibi af kapsamında değerlendirildiğinden orucu bozmaz" diye konuştu.
'DİLALTI HAPI ORUCU BOZMAZ'
Bazı kalp rahatsızlıklarında dilaltına konulan ilaçların doğrudan ağız dokusu tarafından emilip kana karışarak kalp krizini önlediğini hatırlatan Topal, "Söz konusu ilaç, ağız içinde emilip yok olduğundan mideye bir şey ulaşmıyor. Bu itibarla, dilaltı hapı kullanmak orucu bozmaz" dedi.
'HER GÜN FİDYE VERİRLER'
Hastalığın Ramazan’da oruç tutmamayı mübah kılan özürlerden olduğunu anlatan Topal, "Bir kimsenin oruç tuttuğu takdirde hastalanacağı, hasta ise hastalığının artacağı tıbben veya tecrübe ile sabit olursa oruç tutmayabilir. İyi olunca da yalnız yediği günler sayısınca kaza etmesi gerekir. Ömrü boyunca bu durumda hasta olan kişiler ise, her gün için bir fidye verirler. Yoksul ve muhtaç kişilerin fidye vermeleri de gerekmez. Zira dinimizde hiç kimse, gücünün üstünde bir sorumlulukla yükümlü tutulmamıştır" şeklinde konuştu.
'MİDEYE ULAŞIRSA ORUÇ BOZULUR'
Kulak damlası kullanma ve kulak yıkattırmanın orucu bozup bozmayacağı hakkında bilgiler veren Topal, "Kulak ile boğaz arasında bir kanal
bulunuyor. Ancak kulak zarı bu kanalı tıkadığından, su veya ilaç boğaza ulaşmaz. Bu nedenle kulağa damlatılan ilaç veya kulağınyıkattırılması orucu bozmaz. Kulak zarında delik bulunsa bile, kulağa damlatılan ilaç, kulak içerisinde emileceği için, ilaç ya hiç mideye ulaşamayacak ya da çok az ulaşacaktır. Bu miktar oruçta affedilmiştir. Ancak kulak zarının delik olması durumunda, kulak yıkattırılırken suyun mideye ulaşması mümkündür. Bu itibarla, orucu bozacak kadar suyun mideye ulaşması halinde oruç bozulur" diye konuştu.
'ENJEKSİYONLAR ORUCU BOZAR'
İğnenin orucu bozup bozmayacağının kullanılış amacına göre değerlendirileceğini aktaran Topal, "Ağrıyı dindirmek, tedavi etmek, vücudun direncini arttırmak, gıda vermek gibi amaçlarla enjeksiyon yapılıyor. Gıda ve keyif verici olmayan enjeksiyonlar, yemek ve içmek anlamına
gelmediklerinden orucu bozmazlar. Ancak gıda veya keyif verici enjeksiyonlar orucu bozar. Hastaya serum veya kan verilmesi de, aynı hükme tabidir" dedi.
'KAN ALDIRMAK ORUCU BOZMAZ'
Kan aldırmanın orucu bozmayacağını belirten Topal, Hz. Peygamber'in ihramlı iken ve oruçlu bulunduğu sırada kan aldırdığını hatırlattı. 
'MERHEM ORUCU BOZMAZ'
Deri üzerindeki gözenekler ve deri altındaki kılcal damarlar yoluyla vücuda sürülen yağ, merhem ve benzeri şeylerin emilerek kana
karıştığını ifade eden Topal, "Ancak cildin bu emişi, çok az ve yavaş oluyor. Diğer taraftan bu yeme içme anlamına da gelmiyor. Bu itibarla, deri üzerine sürülen merhem, yapıştırılan ilaçlı bantlar orucu bozmaz" şeklinde konuştu.
'DİŞ ÇEKTİRMEK ORUCU BOZMAZ'
Oruçlu bir kimsenin morfinli veya morfinsiz olarak dişlerini tedavi ettirmesi veya çektirmesinin orucu bozmayacağını söyleyen Topal, "Ancak tedavi esnasında, kan veya tedavide kullanılan maddelerden herhangi bir şeyin yutulması orucu bozar" diye konuştu.
'YALNIZ KAZA GEREKİR'
Oruçlu bir kimsenin meşru mazeret olmaksızın gıda veya ilaç cinsinden bir şeyi ister su ile ister susuz olarak yer veya içerse orucunun bozulacağını ve bunun kefaret gerektireceğini anlatan Topal, "Ancak oruç bozmayı mübah kılacak ölçüde bir rahatsızlık sebebiyle ilaç alınmış ise oruç bozulur ve kendisine yalnız kaza gerekir, kefaret gerekmez" dedi. 

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 02.07.2014 17:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349