Alanya Müftüsü Topal'dan Ramazan ayı açıklaması

Alanya Müftüsü Mustafa Topal, bugün idrak edilmeye başlanacak olan Ramazan ayına ilişkin bir basın açıklaması yaptı

Alanya Müftüsü Topal'dan Ramazan ayı açıklaması
banner404

Yasin ARAZ

RAMAZAN ayının önemine vurgu yapan Topal, dikkat edilmesi gereken hususlardan da bahsetti. Topal, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Kur’an-Kerim’in indirildiği, içinde bin aydan hayırlı Kadir Gecesi’nin bulunduğu rahmet ve bereket ayı Ramazan’ı idrak ediyoruz. İlahi fırsat ve bereketin doyasıya yaşandığı bu mübarek ayı her yıl Müslümanlar büyük bir heyecanla değerlendirir. Özellikle ülkemizde gelişen, fazilet ve güzellikler dolu Ramazan’a mahsus birçok gelenek heyecanla yaşanır. İşte bu güzellikler ve insani birçok iyiliği barındıran bu aya dün akşam ilk teravih namazımızı kılarak başladık. Bugün ilk orucumuzu tutuyoruz. İlahi rahmet yansıması heyecanımızı doyasıya yaşayacağız. Bütün camilerimizde mukabeleler okuyacağız. Teravih namazı öncesi vaazlar edilecek. Bazı camilerimizde iftar sofraları kurulacak. Hafızlarımız tarafından halkımızın talepleri doğrultusunda mukabeleler okunacak.
'CAMİLER SÜREKLİ AÇIK OLACAK'
Alanyamız'da bu Ramazan hatimle teravih namazı yine İmamdayı Camimizde kılınacak. Müftülüğümüzce 1 Haziran günü Alanya'da yerleşik yaşayan yabancılara yönelik iftar yemeği verilecek. Kadir Gecesi’nde bütün camilerimiz açık olacak ve Merkez Emin Özmüftüoğlu Camimizde sahur vaktine kadar programlarımız olacak. Diyanet İşleri Başkanlığımız her yıl Ramazan ayında bir tema belirler. Bu yılın teması 'israf' olarak belirlenmiştir. Dolayısıyla israf konusu her vesile ile işlenecek. Halkımızın israf konusundaki hassasiyetinin artırılması sağlanacak. Bu ay yardımlaşma ve paylaşma duygularımızın yüceldiği bir aydır. Durumu iyi olmayan akraba ve komşularımızı gözeteceğiz. Fitre ve zekatlarımızı onlarla paylaşacağız.
'ÖĞRENCİLERE DESTEK OLALIM'
Alanyamız'da müftülüğümüze bağlı olarak eğitim veren, yatılı ve diğer müftülüğümüze bağlı Kur’an kurslarımızın ihtiyaçlarını da fitre ve zekatlarımızla gidereceğiz. Özellikle halkımızın her zamanki duyarlılığını göstererek fitre ve zekatlarını, yardımlarını hafızlarımızla paylaşmalarını istiyoruz. Geçen yıl eğitime başlayan ve bu yıl ikinci dönemini alacağımız, Alanya Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte yürüttüğümüz proje ile Hafız İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerimiz başarılı bir şekilde eğitimlerini sürdürüyorlar. Hafızlıklarını müftülüğümüzün Kur’an kurslarında yapan, imam hatip eğitimlerini Alanya’mızdaki imam hatip okullarında alan bu öğrencilerimizden Muhammet Emin Ercan ilçe, il ve bölge birinciliğinden sonra Türkiye seçmelerinde Ankara’da Türkiye 8'incisi oldu. Esna Yılmaz isimli öğrencimiz de bölge 3'üncüsü oldu. Bu başarı öğrencilerimiz, öğretmenleri ve velilerinin olduğu kadar Alanya halkınındır. Bu yolda gayret gösteren öğrencilerimizi yardımlarımızla desteklemeliyiz.
'PROJE İMAM HATİP OKULLARI AÇILACAK'
Ayrıca bu yıl ilk defa Alanya’da milli eğitim müdürlüğüne bağlı Proje İmam Hatip Lisesi açılıyor. Proje İmam Hatip Liseleri matematik ve fen ağırlıklı Kur’an-ı Kerim ve dini bilgiler eğitimi veriyor. Alanya'da Kur’an eğitiminin gelişmesi için müftülük Kur’an kurslarımızı ve imam hatip okullarımızı yardımlarımızla desteklemeliyiz. Bunun için müftülüğümüze ve cami görevlilerimize müracaat edilebilir. Bu vesileyle Alanya’mızın ve bütün ülkemizin Ramazan ayını tebrik eder hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hakk’tan niyaz ederim."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner495

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479