Alanya kumsallarını bekleyen büyük tehlike

Keykubat Plajı'nda kumsalın hızla yok oluşuna ilişkin uzman bilim insanlarının hazırladığı raporda şok ifadeler yer aldı 

Alanya kumsallarını bekleyen büyük tehlike
banner404

YENİ Alanya Yazarı İsmail Haboğlu'nun Alanya'ya davet ederek inceleme yaptırdığı Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. H. Baha Büyükışık, Prof. Dr. Doğan Yaşar ve  Doç. Dr. E. Yeşim Özkan'ın hazırladıkları rapor dün Alanya'ya ulaştı. 

'YAKINDA KÖTÜ KOKACAK'

Raporda özetle şu ifadeler yer aldı: Yapılan mendireklerin, doğal kıyı çizgisine ve deniz altı akıntılarına uygun olarak yapılmaması nedeniyle kum sirkülasyonu gerçekleşmemekte, bu yüzden kısa bir süre sonra balçıklaşma ve kötü koku oluşumu kaçınılmazdır. 

'KALAN KUMU DA YUTACAK'

Her yıl 1 ile 1,5 metre içeri giren deniz, kısa bir süre sonra var olan kumu da yutup, bölgedeki otellerin, kafelerin ve mütemmimlerinin altını oymaya başlayacaktır. Doğal dengenin tekrar rayına oturtulmasının çözümü, geçirimsiz blok mendireklerin, geçirimli hale getirilmesidir.

'PROJE HAZIRLIYORUZ' 

Yeni Alanya'nın konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel "Alanya Belediyesi olarak bu sorunun çözümü için bir proje hazırlığı içerisindeyiz. Bu projeyi kısa süre içerisinde açıklayıp, hayata geçireceğiz" dedi. 

İŞTE HABOĞLU'NUN KÖŞE YAZISI: https://www.yenialanya.com/alanya-sahillerindeki-erozyon-makale,13000.html

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472