Alanya Kalesi trafiğe kapatılıyor mu?

Haftalık encümen toplantısı sonrası konuşan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, "Teleferiğe sadece ücret olarak bakmıyoruz. Ama valimiz ne dediyse yaparız" dedi

banner404

DÜN gerçekleştirilen 'Alanya Kalesi'ni Değerlendirme Toplantısı'nın ardından bugün basın mensuplarına  açıklamalar yapan Yücel, toplantıda alınan kararları da değerlendirdi. Yücel ayrıca Demirtaş'ta cumartesi günü gerçekleştirilecek Demirtaş Kültür Merkezi'nin açılışına vatandaşları davet etti. Vatandaşların Regaip Kandilini kutlayarak konuşmasına başlayan Yücel, "Afrin'de de görev yapan askerlerimize bu mübarek günde dualarımızı gönderiyoruz" diye konuştu.
DEMİRTAŞ'A KÖPRÜ MÜJDESİ
Yaklaşık bir yıl önce temeli atılan Demirtaş Kültür Merkezi'nin cumartesi günü gerçekleşecek açılışına tüm Alanya halkını davet eden Yücel, "Demirtaş Düğün Salonu ve Kültür Merkezinin cumartesi günü saat 16.00'da açılışı yapılacaktır. Tüm halkımızı açılışa bekliyoruz. Demirtaş Köprüsü'nün de teslimlerini yaptık, ilmalata başlandı. İnşallah bölgede daha sağlıklı ulaşımın sağlanması ve insanların içerisinde her an köprünün çökmesi korkusunu yok ederek halkımızın kullanımına sunacağız" ifadelerini kullandı.
'KALE İVME KAZANACAK'
Dün Antalya Valisi Münir Karaloğlu'nun katılımıyla gerçekleşen Alanya Kalesi Değerlendirme Toplantısı'na ilişkin olarak da konuşan Yücel, teleferik fiyatlandırma tartışmalarıyla ilgili olarak şunları söyledi: "Teleferiğe ücret olarak bakmıyoruz. Teleferik, kaleye bir renk, bir ahenk kattı. Kaleyle birlikte Ehmedek bölgesi, kültür evleri Süleymaniye Camisi'ni İç Kale'nin güzelliklerini, Bedesten'i günlük bir yaşam alanına dönüştürdü. İnsanların hoş vakit geçirebileceği bir yer oldu. Biz bu kültürel varlıklar sayesinde bugünleri görüyoruz. Eninde sonunda yayalaştıracağız. Herkes Damlataş tarafından trafiğe kapanacağını düşünüyor ancak Alanya Kalesi'nin giriş kapısından sonraki bölgeyi yayalaştıracağız. Bu mirasları daha da ileriye taşımak için mücadele veriyoruz. İç kalede yaşayanların yaşam tarzlarında bir değişiklik olmayacak. Dünkü toplantı hem Alanya, hem halk, hem de Türk tarihi için önemli bir adımdı. Böyle bir düşünceye sayın valimizin de kalıcı imzalar atmasından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Alanya için bu bir dönüşüm noktası olacaktır. Yerel yönetimlerle birlikte sivil toplum örgütleri, halk bir arada olmalı ve her kararın arkasında durarak sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum.
EN BÜYÜK KAZANIM ÇALIŞMA SAATLERİ'
Alanya'nın en önemli özelliği medeniyet şehri olmasıdır. Birçok ören yeri, kiliseler, medreseler, hanlar var. Bu toplantıda en önemli nokta ören yerlerinin gece 11-12'ye kadar açık olması bizi etkileşim altyapısını hazırladığımız aydınlatmalar ve güvenlik aşamaları sağlandıktan sonra bu yaşam alanları 12'ye kadar açık olacak. Bu da oraların gezilip görülmesi açısından bir milat olacak. Böylece Alanya'da gündüz sıcakta gezilemeyen yerleri gece gezilebilecek. O bölgelerde yıllık gezen insan sayısının arttığını hep birlikte göreceğiz."

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2018, 10:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa
Mustafa - 1 yıl Önce

Tamam işte kale 24saat açık kalacaksa seyir terası biter Alkolikler kaleye yığılır sarhoş ayyaş yuvası olur ne güzel bı çözüm bulmuşlar sonra ayıkla pirincin taşını iyi olmuş iyi iyi

Kaleli
Kaleli - 1 yıl Önce

Peki şimdi size bazı sorularímız var sayın Yücel,biz doğma büyüme kaleliyiz ,orada oturan akrabalarımız var,ölmüş anamız babamız var onlara Alanya merkezde oturmaktayız .her cuma günü, kandillerde bayramlarda vs. günlerde ziyaretlerimizi kaleye her girişte ücret ödeyerekmi yapacağız bir Kaleli olarak Alanya merkezde yaşasamda mesele para değil ama bu insanın zoruna gider bunada lütfen bir çare bulun

Osman
Osman - 1 yıl Önce

Adem başkan kalede kaç tane yol var onu bilmiyorsun kaleyi nasıl yayalıştırcan

celal
celal - 1 yıl Önce

yanlismi okudum kaleyi paylastiracakmiyiz !!!!!

saraylı
saraylı - 1 yıl Önce

esnafı da insanlaştırın....asgari görgü kuralları bile hak getire....ama her yeri işgal etmeyi biliyorlar açık hava kahveleri oluşturup...öbek öbek....

Hisaiçili
Hisaiçili - 1 yıl Önce

Sayın Saraylı’ zade senin rahatsızlığını anlayamadım.
Resmî idarenin amacı Kalede daha çok oturma, dinlenme yerleri oluşturularak , kale ye gelen turistleri kalede daha fazla süre tutup , tarihi mekanları daha iyi tanıtabilmek olduğunu Sayın Valimiz bizzat söyledi . Oradaki işletmeler senin arazini işgal etmiyor. Herkes kendi tapulu mülkü nü kullanıyor.

Selçuklu torunu
Selçuklu torunu - 1 yıl Önce

Saraylı yorumcu, eğer medeniyet ve görgü Sahibi Kalede 800 yıldır yaşam sürdüren o toprakların tapulu sahipleri olan Selçuklu torunları sayesinde “ Alanya kalesinin dünyada ayakta kalabilmiş ve en iyi korunabilmiş “ kale olduğunu bilsen bu yorumu yapmazdın . Lütfen o insanları hakir görmeyin .

SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479