Alanya Kalesi'nde trafik çilesi: Ambulans çıkamadı

Kale Mahallesi Muhtarı Mustafa Bayrak yaşanan trafik yoğunluğunun hayatın her alanında vatandaşı ve turistleri mağdur ettiğini ifade ederek “Bayramda ambülâns geldi, ancak ve ancak 1,5 saatin sonunda yukarı çıkarabildik” dedi

Alanya Kalesi'nde trafik çilesi: Ambulans çıkamadı
banner404

Ceren ŞAHİN-ÖZEL HABER

ALANYA’NIN tarihi ve doğal güzelliklerinin en başında gelen Alanya Kalesi trafik çilesine teslim. Özellikle akşam saatlerinde artan araç parkları kale yolunda trafiği kilitlenme noktasına getirirken kaleye çıkmak isteyen yüzlerce vatandaş ve turisti de canından bezdiriyor. Yaşanan trafik yoğunluğu yalnızca Alanya’nın kent imajını kötü etkilemekle kalmıyor aynı zaman da bölge esnafını da mağdur ediyor. Konuya ilişkin Kale Mahallesi Muhtarı Mustafa Bayrak ve bölge esnafı yetkililere Dim TV(dimtv.tv) aracılığı ile seslenerek otopark talebinde bulundular.
‘TURİST GÜVENİLİR BULMUYOR’
Bölge esnaflarından biri olan Erdem Kaymak yaşanan trafik çilesinin Alanya’nın kent kimliğini de etkilediğini vurgulayarak “Trafiğin yoğunluğu bizim işlerimizi son derece kötü etkiliyor. Yukarı çıkmak isteyen gerek vatandaş gerekse de turistler trafik yoğunluğundan ötürü yollarına devam edemiyor ve tekrar Alanya merkezine dönmek zorunda kalıyor. Kavgalar da çıkıyor. Yaşanan trafik yoğunluğunda insanlar geriliyor ve tartışmalar çıkıyor. Polis geliyor müdahale ediyor ve nereden baksanız 1 saatin ardından yol açılabiliyor. Bu durum da turistlerin gözünde Alanya’nın güvenilir olduğuna dair imajını zedeliyor. Bu da turizmi baltalıyor” ifadelerini kullandı. 
‘ÇÖZÜLMESİNİ TALEP EDİYORUZ’
Kale esnaflarından Abdullah Toprak ise “Yol kenarına park eden araçlar yol dar olduğu için trafik sıkışıklığına neden oluyor. Bu duruma bir çözüm getirilmesini istiyoruz. Zira turistler ve vatandaşlar seyir terasının bulunduğu noktada sıkışıp kalıyorlar ve yukarı çıkamıyorlar. Kale esnafı olarak bizler de mağdur oluyoruz. Otobüsler de sıkıntı yaratan bir diğer etken. Büyük tur otobüslerinin kaleye çıkmasının yasaklanması, turistlerin daha ufak araçlarla taşınması kısmen trafiği rahatlatabilir” dedi. 
‘KALEDE İNSANLAR TRAFİĞE TESLİM’
Kale bölgesinde taksicilik yapan Kamil Uysal “Yol kenarlarına gelişigüzel park yapılması kale trafiğinin bu noktaya gelmesinin en temel sebebi. Maalesef insanımız da bu anlamda duyarsız davranıyor. Yol dar ve park eden araçlarda üzerine eklenince trafik içerisinden çıkılmaz bir hal alıyor. Turist 1 saat 1,5 saat mahsur kalıyor ve yukarıya çıkmak istemiyor” şeklinde konuştu.
‘TRAFİK ÇİLESİNİ OTOPARK ÇÖZER’
Kale Mahallesi Muhtarı Mustafa Bayrak da konuya ilişkin şu cümleleri kullandı: “Burada tek yönlü bir trafik akışımız var. Gelen misafirlerimizin araçlarını uygunsuz biçimlerde park etmesi trafiğin kilitlenmesine sebep oluyor. Bir ambülâns çıkacak olsa, bir itfaiye çıkacak olsa yol veremiyoruz. Kuşkusuz büyük tur otobüsleri de trafiğin bu denli sıkışmasının bir diğer nedeni. Neyse ki bu konuya ilişkin bir yasaklama, sınırlama getirildi. Sanıyorum ki Eylül ayında yürürlüğe girecek, bekliyoruz. Bir de burada otopark alanımız yok. Burada bir otoparkımız olsa trafiği epeyce rahatlatacaktır. Örneğin seyir terasına çok yakın bir mevkide 9 dönümlük bir arazi var. Bu arazinin bir kısmının otopark olarak değerlendirilmesini talep ediyoruz. O zaman trafik yoğunluğu rahatlayacaktır diye umuyoruz. Hem Alanya’nın ve kültürel miraslarımızın daha iyi tanıtılması adına hem de bölge esnafının mağduriyetinin son bulması adına otopark istiyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2018, 23:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
Alanyalı
Alanyalı - 9 ay Önce

Lütfen ama alaturka yı işleten arkadaş o zaman nasıl para kazanacakmış yukarıda ki yaşlı insanlar hastalanddığında ambulans itfayede çıkmayıversin ne olacakki bu arkadaşın kazancı hayatımızdan tarihimiziden daha değerli lütfen.

SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479