banner468

'Alanya ekonomisi çöktü'

Türktaş "Çiftçi, AKP ile birlikte ekonomik yönden bataklıkta. 10 yıl önce herkes çekini ve senedini öderdi, şimdi herkes çek borcundan cezaevine giriyor" diyor

'Alanya ekonomisi çöktü'

Türktaş "Çiftçi, AKP ile birlikte ekonomik yönden bataklıkta. 10 yıl önce herkes çekini ve senedini öderdi, şimdi herkes çek borcundan cezaevine giriyor" diyor

02 Şubat 2011 Çarşamba 00:00
'Alanya ekonomisi çöktü'
banner404
 CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) İlçe Başkanı Şevki Türktaş, Alanya'nın beldelerinde nasıl yapılanacaklarını, milletvekili aday belirleme sürecini, Alanya'nın ekonomik reçetesini ve eski partilisi olan AKP'li Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu ile ilgili düşüncelerini Yeni Alanya'ya anlattı. 
Türktaş, ne AKP, ne de başka bir partinin çalışmaları ile ilgilenmediklerini, amaçlarının CHP'yi Alanya'da ve Türkiye'de iktidara taşımak olduğunu ifade etti. Türktaş, "CHP iktidar, Kemal Kılıçdaroğlu Başbakan olacak" dedi.  

- İlçe Başkanlığı'nda henüz yenisiniz ama ilk olarak neler yaptınız? 

CHP Genel Merkezi, 15 günlük sürede beni ilçe başkanlığına atadı. Partinin belli bir çizgisi var ve o doğrultuda çalışıyoruz. Sabah partiye çıkana kadar esnaf ziyareti yapıyorum, partiye çıkınca da gelen tebrikleri kabul ediyorum. Vatandaşlarımızdan gelen şikayetleri de dinleyerek, onların çözümü noktasında çalışma yapıyorum. Partideki mesaime sabah 07.00'de başlıyorum ve gece geç saatlere kadar çalışıyorum. 

- Mevcut yönetimle devam edecek misiniz?

Osman Özcan başkanımızın milletvekili aday adayı olmasıyla birlikte başkanlığa ben getirildim. Kongrede yönetime seçilen Yönetim Kurulu üyeleriyle göreve devam ediyoruz. 
Yeni bir kongre yapılana kadar da arkadaşlarımızla uyumlu çalışmamızı sürdüreceğiz. Zaten yönetimdeki hiç bir arkadaşımızla sorunumuz yok. Hepimizin amacı partinin oyunu arttırmak, yüceltmek ve yükseltmektir. Ne ben, ne de yönetimdeki arkadaşlarımızın partinin hızını kesme lüksü yok, böyle bir arzumuz yok.

- Uzun yıllar sağ çizgideki ANAP’ta İlçe Başkanlığı yaptıktan sonra solda siyaset yapmak nasıl bir duygu?

Alanya'da siyasetin merkez sağı veya merkez solu diye bir şey yok. Siyaset her zaman siyasettir. Her ne kadar Cumhuriyet Halk Partisi merkez solda gözükse de altı okun ifadelerini tüm kamuoyu çok iyi bilir. CHP'de milliyetçilik, devletçilik ön plandadır. Bu doğrultuda her siyasi partinin temelinde de bunlar olduğuna göre hiç bir yabancılık çekmiyorum. Benim yapı itibariyle milliyetçi, halkçı ve devletçiliğe sahip bir kişi olduğumu Alanya'da yaşayan herkes bilir. Onun için ben CHP'de hiç bir zorluk çekmedim ve çekmem de. 

- Partide yapılanma nasıl olacak?

Hepinizin bildiği gibi Kadın Kolları Başkanı istifa etti. Yerine bir görevlendirme yapacağız ve bu kişi de Alanya içinden olacak. Herkesin gıpta ile bakabileceği bir insan olacak. Demek ki partide bunlar da varmış dedirtecek kapasitede çalışkan, özverili bir insan üzerine yoğunlaştık. Bu insan Alanya kökenli ve partimizdeki Gençlik Kollarında çalışmalarını sürdürüyor. Gençlik Kolları Başkanı, şu anda İstanbul'da olması itibariyle bir görüşme yapamadık. Gençlik Kolları'na da takviye gerekiyorsa ki gerekli, yeni takviyeler yapacağız.

- Beldelerde nasıl çalışmalar yapıyorsunuz?

Kongremizden sonra Konaklı ve Oba'da teşkilatları açtık ve yönetimlerimiz çalışmalarına da başladı. Avsallar'da zaten teşkilat vardı ve faaliyetlerini sürdürüyor. Mahmutlar'da teşkilatımız 24 saat çalışıyor ve başarılı işlere imza atıyor. Demirtaş'ta da aynı şekilde çalışıyorlar. Diğer beldelerde de teşkilat oluşturmak için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Biz teşkilatları kağıt üzerinde değil faaliyet üzerinde hesapladığımız için belki biraz zaman alabilir. En kısa sürede diğer beldelerde de teşkilatlar oluşturulacak ve aktif hale getireceğiz. 

- Milletvekili aday adayları arasından hangi ismi destekliyorsunuz?

Şu anda Ankara'nın pozisyonu belli değil. Milletvekili adayları ön seçimle mi, yoksa atama ile mi olur, bu konuda net bir şey yok. Parti meclisine ve son kurultayda ise genel başkana her türlü yetki verildi. Delegeler, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nu da bu konuda destekliyor. Yürürlüğe sokacak olan makam tüm delegelerin oyunu aldı. Yaptığı uyguladığı ve uygulayacağı her yol demokrasinin bir gereğidir. Biz genel merkezden gelecek karara saygılıyız. O doğrultuda yönetim kurulu arkadaşların ve partili, kayıtlı, kayıtsız tüm arkadaşların karara saygılı olacağına inanıyorum. Ve partinin yükselmesi için var güçleri ile çalışacaklarına da inanıyorum.

- Kırsalda oy sayısını nasıl arttıracaksınız?

Seçimde ulaşamadığın hiç bir yer senin değildir. Biz CHP olarak ulaşabildiğimiz kadarıyla tüm evlere ulaşarak, vatandaşlara partimizin çalışmalarını anlatarak, onlardan oy isteyeceğiz. Hedefimiz hem Alanya merkezde, hem Türkiye'de partimizi birinci parti yapmaktır. Sayın Genel Başkanım, seçimde alacağımız oyu yüzde 40 olarak açıklamıştır. Türkiye genelinde de böyle bir karar almıştır. Bu hedefte tüm arkadaşların inanarak ve güvenerek çalışacaklarına da inancım tam. Siyaset inanma ve güvenme işidir. Bu doğrultuda üstümüze düşeni yapacağız ve merkezde beldelerde ve köylerde CHP'yi birinci parti yapacağız. Bu doğrultuda çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz. Zaten sizde takdir edersiniz ki 15 günlük süreçte hem basın mensupları, hem de halkımız bir şeylerin değiştiğini görmektedir. CHP, Alanya'da iktidarın korkulu rüyası olacaktır ve hedefimiz de budur. Devletin tüm imkanları bizim elimizde olmamasına rağmen inanç ve güven bizi bu yolda başarıya ulaştıracaktır. Çünkü biz inanan insanlarız. Niyetimiz halistir, art niyet düşüncemiz de yoktur. Yaradanın niyeti halis olanların yanında olacağına ve sağ duyunun hakim olacağına da inanıyorum.

- Partiye yeni katılımlar olacak mı?

Her şeyi bekleyiniz. Aklın yolu birdir. Biz sağduyuya ve insanlara güveniyoruz. Ülkenin şu anki durumunu beğenmeyen tüm insanları bu çatı altında siyaset yapmaya davet ediyorum. Kapımız herkese açıktır. Mühim olan parti disiplinine ve parti ideallerine uymak ve çalışmaktır. Her zaman her şeyi bekleyiniz. Zaman her şeyin ilacı. Katılım olup, olmayacağını bekleyip hep birlikte göreceğiz.

- AKP Alanya İlçe Teşkilatı’nın çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?

Her siyasi partinin ilçe başkanı, kendi siyasi çalışmasına bakar. Bizim diğer siyasi partinin çalışmalarını böyle veya şöyle diye eleştirmeye hakkımız yok. Biz kendi partimizin çalışma şekline bakarız. Kimin nasıl çalıştığı bizi pek ilgilendirmez. Hasan Sipahioğlu da AKP'ye geçti. Allah selamet versin. O kendi çizgisini çizdi.

- Alanya ekonomisini nasıl buluyorsunuz?

Alanya'da 10 yıl önce birisi çek ve senedini zamanında veya en kötü ihtimalle 10 gün gecikmeyle öderdi ve de hapiste yatmazdı. Ama 8 yıllık AKP Hükümeti döneminde çek ve senedini ödeyemeyen binlerce kişi var. Şimdi bırakın 15 günlük gecikmeyi, bir yıllık sürede bile insanlar borçlarını ödeyemiyor. İnsanlar, borçlarını ödeyemedikleri için Alanya Kapalı Cezaevi'nde yatıyorlar ama 10 yıl önce insanlar çek ve senetten cezaevine girmiyorlardı.

- Çiftçi, sattığı ürünün karşılığını alabiliyor mu?

10 yıl önce tarımla uğraşan insanlar, 5 kilo portakal veya limon satınca bir kimya çuvalı alıyorlardı. Ama şimdi 50 kilo portakalı satan bir çiftçi, yarım çuval kimya bile alamıyor. Gün geçtikçe çiftçinin ürettiği ürünlerin fiyatı düştü ama kimyanın ücretleri de tam tersi arttı. “Ekonomi iyi” diyen AKP İlçe Başkanı Hüseyin Güney, babasına portakalı 10 yıl önce kaça sattığını, kimya çuvalını kaça aldığını, şimdi kaça satıp, kaça aldığını sorsun. Babasının verdiği bilgileri kamuoyuyla paylaşmasını istiyorum. Türkiye'de AKP hükümeti üretim yapmıyor. Türkiye ithalat cenneti haline dönüştü. Dışa bağımlı toplumun da doğru dürüst ekonomisi olmaz. Üreteceksin ve satacaksın ki, Türkiye gelişsin ve kalkınsın. İhtiyacın haricinde ihraç edeceksin. Ama AKP ithalata bağlı politik bir yöntem izliyor.

- Başbakan 2023'ü sürekli neden telaffuz ediyor?

Başbakan, sürekli 2023'ü telaffuz ediyor, sanki AKP 2023'te Türkiye'yi kalkındıracak. Ülke karanlığa gidiyor. AKP'liler iktidar gücünü kullanarak bir şeyler yapmak istiyor. Dünkü referandumda hesap soracağız diye söz verdiler ama bunu yapamadılar. İnsanları kandırmaktan başka bir şey yapmıyorlar. Ben AKP'lilere güvenmiyorum. Onlar 12 Haziran'da yapılacak olan milletvekilliği seçiminin telaşına düştüler. AKP'liler, sürekli gündemi meşgul etmekle prim yaptıklarını zannediyorlar. İnsanlar için önce iş ve aş gelir. AKP'liler sokakta gezmiyor, sokakta gezselerdi iş isteyenlerin veya eve ekmek götüreceğim, vallahi param yok diyen insanlarımızın farkına varırlardı. Ama onlar sokakta insanların halini görmüyorlar. Sanki AKP ve Başbakan Erdoğan, yarının sorununu çözmüş gibi 2023'ü telaffuz ediyor.

- Alanya halkına hangi mesajları vermek istersiniz? 

Önümüzde bir milletvekilliği seçimi var. Bu seçim hem Alanya'nın, hem Türkiye'nin kaderini belirleyecek. Seçimde herkes oyunu kullansın. Kim hangi siyasi partiye mensup olursa olsun, oy vereceği partiyi iyi düşünsün. Türkiye'nin geleceğini düşünsünler ve ona göre oy kullansınlar. İnsanların bize güvenmeleri ve bize manevi güç vermelerini istiyorum. Bize güvensinler. 

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 14.09.2012 12:44
Anahtar Kelimeler:
alanya ekonomisi çöktü
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349