banner468

Alanya'dan dünyaya dostluk mesajı

Bu yıl ilki düzenlenen ve bugün düzenlenecek kokteyl ile son bulacak olan Alanya Uluslararası Kristal Kale Film Festivali'ne katılan yerli yabancı onlarca ünlü sanatçı, dünyaya dostluk mesajı gönderdi

Alanya'dan dünyaya dostluk mesajı

Bu yıl ilki düzenlenen ve bugün düzenlenecek kokteyl ile son bulacak olan Alanya Uluslararası Kristal Kale Film Festivali'ne katılan yerli yabancı onlarca ünlü sanatçı, dünyaya dostluk mesajı gönderdi

29 Haziran 2016 Çarşamba 21:22
Alanya'dan dünyaya dostluk mesajı
banner404
KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleri, Alanya Kaymakamlığı, İstanbul Sinema Geliştirme ve Tanıtma Derneği (SİNEGED), Alanya Belediyesi, Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV), Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD), Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) ve Onur Air’in katkılarıyla gerçekleştirilen Alanya Kristal Kale Uluslararası Film Festivali, bugün düzenlenecek kokteyl ile sona erecek. 'Dostluk Kazansın’ konsepti ile açılışı yapılan festivale Rusya, Ukrayna, Belarus, Kazakistan ve Azerbaycan’dan 40 civarında sanatçı ve Türkiye’den sanatçılar katılıyor. 5 gün süren etkinlikle ilgili olarak konakladıkları Asia Beach Otel'de açıklamalarda bulunan sanatçılar, bu festivalin dünya barışı adına çok büyük bir öneme sahip olduğunu vurguladılar.
'ALANYA ANLATILMAZ, YAŞANIR'
Türk sinemasının önemli isimlerinden Selda Alkor da festival için Alanya'daydı. Otel lobisinde Alanya'ya ilişkin anılarını ve izlenimlerini aktaran Alkor, şu ifadeleri kullandı: "Gençlik yıllarımda Alanya'ya gelmiştim. O zamanki Alanya bambaşkaydı. Sahilden baktığınız zaman bir uçtan bir uca görünürdü. Neredeyse Alanya'dan Antalya'nın görünmesi mümkündü, o kadar güzel bir sahili vardı. Modernleşmenin getirdiği bir takım olumsuz yönler var. Bu olumsuz yönlerden biri de, böylesine güzel kasaba ve ilçelerin şehir haline gelmesi oldu. Artık farklı bir Alanya var. Her şeyden önce bir kentte festival yapılması tanıtım açısından çok önemli. Alanya'yı herkes çok iyi tanıyor ama bugünkü hali ile görüp tanımak başka bir duygu. Çok güzel turistik tesislere kavuşmuş, çok güzel hizmetler sağlanıyor. Bu vesileyle bizleri ağırlayan Asia Beach Otel'e de teşekkür ederiz.
'BU FESTİVAL DÜNYAYA BARIŞ HAYKIRIŞI'
Festivalin dostluk üzerine olan teması o kadar güzel ki, bu güzellikleri Alanya'da yaşamak bir ayrıcalık. Burada birçok ülkeden turist var. Onların bir arada dostluk içinde yaşamaları, eğlenmeleri ve tatil yapmaları mükemmel bir şey ve bunu festival aracılığı ile anlatmanın daha güzel olduğunu düşünüyorum. 'Dostluk kazansın' diye başladığımız festivalimiz, umuyorum ki ilerleyen zamanlarda çok ses getirecek. Bu sadece Alanya'nın istediği bir şey değil, Türkiye'nin ve dünyanın istediği bir haykırış. Biz buradan bütün dünyaya haykırıyoruz ve 'dostluk kazansın' diyoruz. Dostluk denildiği zaman aklıma çok güzel hikayeler gelir. Çünkü dostluk ve sevgiye çok önem veririm. Hayatımın iki mucize kelimesi bunlar. Keşke bütün dünya bu dostluğu içinde hissedip yaşayabilse. Bunun için bir değil yüz ayrı festival yapmak gerekir. Böylesine güzel bir festivalin Alanya'da yapılmasından büyük mutluluk duydum. İnşallah seneye daha büyük ve güzel organizasyonla yapmak nasip olur."
'ALANYA'DA AVRUPA'DA GİBİ HİSSEDİYORUM'
Özellikle 90'lı yıllardaki TV magazin programlarıyla tanınmış olan, program yapımcılığı ve sunuculuk gibi çeşitli görevlerde de bulunan ünlü magazin gazetecisi Aykut Işıklar da şöyle konuştu: "Alanya ile ilgili her türlü olayda benim tarihsel bir misyonum var sanki, kendimi görevliymişim gibi hissediyorum. Her yerde dile getiririm, benim 2. vatanım Alanya'dır. Çünkü elden ayaktan kesildiğim zaman İstanbul'dan sonra tek yaşayacağım yer Alanya'dır. Bunun çabası içerisine girdim, ev araştırmaları yaptım. Çünkü Alanya'yı Avrupa gibi görüyorum. Alanya'ya adım attıktan sonra kendimi sanki Avrupa'daki bir kasabada gibi hissediyorum. Bu kadar değişik milletten olan insanı başka nerede bulabilirsiniz.
'ALANYA'YI ÇOK ÖVÜNCE KIZIYORLAR'
Alanya'ya çok eskiden beri gelirim. 70'li yıllarda Hürriyet Gazetesi'nde çalışırken Alanya'da Behiye Aksoy'un evi vardı. Aksoy ile röportaj yapmak için Alanya'ya gelmiştim. Alanya'ya gidip gelmemin çok eski bir geçmişi var. Mesela geçen sene Polonya'nın güzellik yarışması vardı. Polonya'nın en güzel kızını jüri olarak Alanya Kalesi manzarası eşliğinde seçtik. Daha öncesinde rahmetli Barış Manço'nun klip çekimi için Alanya'ya gelmiştim. Değişik her vesilede Alanya'ya geliyorum. Hatta gittiğim yerlerde Alanya'yı o kadar methediyorum ki bu yüzden olumsuz tepkiler de alıyorum. Hemen birileri cevap veriyor, 'Sen bilmiyorsun, orada yaşasan neler olur' diye kızanlar da oluyor. Demek ki o kadar sahipleniyorum ki kıskananlar oluyor. Alanya'ya müthiş bir sempatim ve yakınlığım var. Kendimi Alanyalı gibi hissediyorum. Alanya çok güzel bir hal alıyor, havası, doğası, ortamı bambaşka. Gün geçtikçe çok daha kozmopolit bir hal de alıyor. Bünyesinde barındırdığı tesisler, sunulan hizmetler çok üst düzeyde. Avrupa'da bunlar yoktur.
'BAŞKA NEREDE VAR BU GÜZELLİK'
Gelelim Alanya'nın festival ayağına. Alanya bir ilçe olmasına rağmen her konuda birçok İl'in yapamadığını yaptı. Bir tek ağırlık vermediği sinema vardı. Sinemaya büyük adımlar atılmaya başlandı. Önümüzdeki senelerde bu festivalin daha da büyük olacağına inanıyorum. Herkes seve seve koşarak gelir, çünkü Alanya'da potansiyel var. Bir dünya starına 'Alanya'da ödül töreni var' desen büyük bir zevkle gelir. Mesela benim eşim Polonyalıdır. Polonya'da Alanya Antalya'dan daha meşhurdur. Antalya'yı bilmeyen ama Alanya'yı bilen çoktur. Burada mutlaka uluslararası her şey yapılmalı, sinema festivali de bunlardan biri. Ben açık konuşuyorum. Başka nerede var bu kadar insanın yürüyüş yapabildiği, denize girebildiği, tarih kokan mekanları ile ünlü olan bir yer. Türkiye'de böyle bir yer yok."
'DOSTLUK HER ZAMAN BAKİ KALACAK'
Türk toplumunun "Öyle Bir Geçer Zaman ki" dizisi ile tanıdığı ve kısa zamanda sevdiği Türk ve Alman vatandaşı Wilma Elles de festivalin onur konukları arasında yer aldı. Elles de Alanya ve festivale ilişkin açıklamalar yaparken kendi ülkesi Almanya'ya mesaj göndererek, "Türkiye sizin de eviniz. Ben Türkiye'ye geldim ve yerleştim. Bunu siz de isteyeceksiniz. Alanya tatil için çok güzel tesislere sahip" dedi. Elles şöyle konuştu: "Alanya'yı çok beğendim, deniz ve havuzun tadını çıkardık. Çocuklarım ilk defa denize girdiler. Festival benim için çok güzel duygular yarattı. Festivalde farklı ülkelerden çok değerli 40 sanatçı bir araya geldi. Herkes farklı dilden konuşuyordu ama yine de birbirimizi anladık. Çünkü hepimiz aynı şeyi düşünüyorduk ve aynı şeyleri söyleyerek dostluk mesajı verdik. Bazı ülkelerin arasında sorun olabilir ama bizim dostluğumuz her zaman kalıcı olacak.
'TÜRK-ALMAN DOSTLUK ELÇİSİYİM'
Sevgi saygı her zaman sürmeye devam ediyor. Festivalde herkesten aynı dostluk mesajlarını duymak çok güzeldi. Organizasyonun gerçekleşmesinde payı olan herkese teşekkür ederim. Festivalde olmak beni çok duygulandırdı. Aynı zamanda Türk vatandaşı olmaktan dolayı gurur duyuyorum. Birçok farklı ülkeden gelerek birlikte aynı projede yer aldığımız, ortak çalışmalara imza attığımız arkadaşlarımızla da gurur duyuyorum. Basının ilgisi de büyüktü. Yerel ve ulusal yayın organlarında festivale geniş yer verildi. Çok mutlu oldum. Seneye daha büyük bir festival olacak. Bence herkes şimdiden onun heyecanını hissedebilir. Ayrıca ben gönüllü Alman-Türk elçisiyim. Bu benim için onur verici, şimdi çeşitli projelere imza atacağız Alman ve Türk arkadaşlığı için."
'SİNEMA DOSTLUK İÇİN ORTAK YOL OLDU'
Ünlü sinema ve dizi oyuncusu Hakan Türkşen de festivalin onur konukları arasındaydı. Türkşen, festivalin özellikle turizm sektöründe yaşanan olumsuzlukları silebilmek adına çok büyük öneme sahip olduğunu belirterek, "İşin başladığı noktaya baktığımız zaman, Rusya ile aramızda bazı krizler yaşandı, son dönemde de Almanya ile bir takım olumsuz şeyler yaşadık. Sonrasında 'Ne yapabiliriz, nasıl bir yol belirleriz, bu insanlar, dostlar, ablalar, kardeşler bunları nasıl bir araya getirebiliriz' düşüncesiyle baktığımız zaman, sinema ortak nokta oldu. Televizyon ve sinema insanların buluşması, birleşmesi, sözler ve müzik bunlar bir araya geldiği zaman bir festival oluşuyor. Biz bunu başarmaya çalıştık. İstenmedik olaylar oldu tabi, bunları kimse istemedi. Uçak düşer özür dilenir veya dilenmez, bunlar biraz siyasi olaylar, kimse kötü olsun istemez. Rusya ile bu krizin bir an önce bitmesini ve insanların barış ve dostluk içinde olmasını, esnafın yüzünün gülmesini isterim" dedi.
'ALANYA DOĞAL BİR SİNEMA PLATOSU
Türkşen son olarak şu ifadeleri kullandı: "Sinemamızın parlayan yıldızlarının diğer ülkelerden gelen sanatçılarla bir araya gelmesi ve Alanya'nın bu anlamda Türkiye'yi dünyaya tanıtma şehri olmasını isterim. Alanya ile düşüncelerim gerçekten çok farklı. Alanya bana göre doğal bir sinema platosu. Nedenini hemen anlatmalıyım. Aslında açık söylemek gerekirse, 20 yıldır ben Alanya'ya gelmemiştim. Burada bir sektör var. Deniz, kum, orman, kanyon ve 5 yıldızlı oteller var. En önemli şeylerden birisi, tarih var. Bütün bu imkanlar varken sadece turizmden para kazanmaya çalışıyoruz. Tabi Rusları çok seviyoruz ama Almanlar, Hollandalılar, Fransızlar ve İngilizler de var. Neden ulusal organizasyonlar Alanya'da olmasın, filmler Alanya'da çekilmesin."

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen
Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 

Samsung, LG vb android telefonlar için Google Play Store'dan
iPhone telefonlar, iPad ve iPod'lar için AppStore'dan indirebilirsiniz.
İyi Seyirler.


banner355
Son Güncelleme: 29.06.2016 21:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat!. Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner452

banner457

banner449

English Russian

banner459

banner381

banner344

banner386

banner349