banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

Alanya'daki kan emicinin kimliği belirlendi

Alanya'da son zamanlarda görülen ve insanları canından bezdiren sinek istilasına neden olan türün ‘Nysius’ isimli bir yarım kanatlı olduğu belirlendi

GÜNCEL 30.06.2019, 21:57 01.07.2019, 10:32 Enes Subaşı
Alanya'daki kan emicinin kimliği belirlendi
banner404

ALANYA Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) ile Alanya Çevre Eğitim ve Mavi Bayrak Derneği (ALÇED) kurucularından turizmci Metin Erdem, “Bu tür ağırlıklı olarak buğday ve benzeri tahılların zararlısı olarak bilinir. Ülkemizde kıyı kesimlerinde, özellikle sahillerde ve açık alanlarda görülür. Göç edebilen bir canlıdır. Tarlalarda ekinler biçildiği için açıklık ve sıcak alanlarda yayıldılar. Maalesef sokucu-emici ağız tipine sahiptir. Sıvı alması gerekmektedir, insanı soktuğu-emdiği görülmüştür. Önerim, lokal ilaçlama çözüm getirmiyor. Kolay ölmüyorlar ve yer değiştiriyorlar. Bu konu Antalya Büyükşehir Belediyesi’ni aşıyor. Belediye bütün olanakları ile gece ve gündüz ilaçlama yapıyorlar ancak yeterli olmuyor. Tüm çabalara rağmen bu sinek türü yok olmuyor. Oba bölgesi ilaçlandığı zaman burada azalıyor, başka yerde çoğalıyor. Ayrıca sadece karada değil denizde de görüldü. Bu nedenle Alanya’nın bütünü eş zamanlı olarak havadan ilaçlanmalı. Bu lojistik ve teknik olanaklar sadece bakanlıklarda var. Çözüm ancak bu şekilde olabilir. Büyükşehir Belediyesi çalışıyor ama ilk defa ortaya çıkan bu sinekle mücadelede kesin ve kalıcı sonuca ulaşılamadı. Eğer bu konu kısa sürede çözüm üretilemez ve sinek devam ederse turizm büyük yara alır” dedi.

Yorumlar (4)
Recep Çetin 2 ay önce
Ak Parti iktidarı partizanlık yapmasın.Ülkenin sorunlarına sahip çıkıp,çözüm arasın.Bu ülke hepimizin.Başka Türkiye yok...
Ayla Sirel 2 ay önce
Mahmutlar da bu yaza kadar sinek görmedik. Şimdi ne olacak, onu söyleyin.
Zafer 2 ay önce
Hem "bu türü yok edemiyoruz" diyorsunuz hem de tüketmeye yüz tutunca da "nesli tükenmek üzere olan hayvanları (canlıları)koruma altına alalım" diyorsunuz.
Fuat 2 ay önce
Balıkesir Belediyesi 5 yıldır uçakla ilaçlama yapıyor. Yani Teknik olarak Bakanlık değil Belediye imkânlarıyla da yapılabiliyor.