banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

Alanya'da 'Sağlık' zirvesi gerçekleşti

Alanya Devlet Hastanesi Başhekimi Tevfik Yazan'ın öncülüğünde kurulan Alanya Sağlık Turizmi Derneği (ALSTUD), çalışmalarına ara vermeden devam ediyor

GÜNCEL 19.11.2016, 12:21
Alanya'da 'Sağlık' zirvesi gerçekleşti
banner404
SON olarak bugün, Türkler'de bulunan Eftalia Marin Otel'de geniş katılımlı 'Sağlık Turizmi ve Turistin Sağlığı Konusunda Sorunlar ve Çözüm Önerileri' konulu çalıştay gerçekleştirildi. Türkiye'nin çeşitli il ve ilçelerinden gelen sağlık turizmi derneklerinin yanısıra toplantıya, Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven, Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Ali Yenialp, Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, Alanya Hamdullah Emin Paşa (AHEP) Üniversitesi ve Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) temsilcileri ve sektör iştirakçıları katıldı. 6-9 Nisan tarihleri arasında Antalya'da gerçekleştirilecek Dünya Sağlık Turizmi ve Spor Kongresi (World Heart Sport Tourism Congresa&Exhibition) için işbirliği çalışmalarının da görüşüldüğü organizasyonla birlikte ALSTUD öncülüğünde federasyonlaşmanın da yolları arandı.
'ÇOK ÖNEMLİ BİR PROJE'
ALTİD Başkanı Burhan Sili toplantıya ilişkin yaptığı açıklamada, "Alanya Türkiye'de her zaman turizmde öncü olmuş bir şehir. Bu noktada sağlık konusunda da yeni olmasına karşın çok ciddi adımlar atıyor. Bu Alanya'nın ve Türkiye'nin turizm çeşitliliğinin artırılması adına çok önemli bir adım. Hükümetin de destekleriyle beraber özellikle uçuş mesafesinin yakın olduğu bölgelerde doğan ciddi bir potansiyel var. Türkiye'de çevremizdeki bir çok ülkeye nazaran sağlık alanında çok üst düzey bir gelişmişliğe sahip. Bunu avantaja dönüştürerek ekonomimize ve turizmimize canlılık katacak bir çalışma. Türkiye'nin sağlık turizminde son 10 yılda çok ciddi adımları oldu. Alanya özelinde bugün deniz kum güneş üçlemesi mevcut altyapıyı karşıladığı için bu konular pek gündeme gelmedi ancak bundan sonra turizmi çeşitlendirmek ve kaynak pazarlarımızı arttırmak için önemli gördüğümüz bu projenin gelişimi için elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.
'1 MİLYAR POTANSİYEL VAR'
Prof. Dr. Sadrettin Pençe ise yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "ALSTUD burada çok güzel bir iş yapıyor. Ülkemizin güçlü yönlerinden birisi de sağlık. Bu birikimi sunması ve insanların sorunlarını çözmesi için Alanya önemli bir yer. Alanya'da sıcak bir hava var, bunu sağlık turizmiyle birleştirip hem tatil hem de şifa Merkezi yapabiliriz. Çalıştayın sonuçları herkesle paylaşılacak ve daha sonra üzerinde araştırma yapılıp en iyisi bulunacak. Gerçekten çok güzel bir potansiyel var. Reklam ve tanıtım konusunda bazı eksiklikler var. Tanıtımla bu iş daha iyi yerlere gelecektir. Ülkemiz çok güzel bir konuma sahip. Toplamda 1 milyar nüfusa hitap edebilecek bir noktada. Dünyada sağlıkta öncü olacak bir konumdayız.
'TÜRKİYE İLK VE TEKİZ'
Sağlık Bilimleri Üniversitemiz Türkiye'de ilk ve tek. Yapılanmasında üçüncü nesil bir yapılanma planlıyoruz. Üçüncü nesil bir üniversite, topluma ekonomiye ve sanayiye katkı sağlayacak. Farkımız yurtdışında da fakülte açma imkanımız olması. Sağlıkta kendimizi geliştirmek yurt içinde ve dışında gelişim kaydetmek istiyoruz. Yaşlı bakım teknikerleri konusunda bölümler açmak istiyoruz. Almanya'da özellikle bunu geliştirmek istiyoruz. Bu sayede de üçüncü yaş Turizmi denilen alanda insanlar yetiştirip sahaya süreceğiz. Bunu ülkemizde en iyi şekilde yapacağımızı düşünüyoruz."
'TÜRKİYE'Yİ ÖNCÜ YAPACAĞIZ'
ALSTUD Başkanı Tevfik Yazan da, "Bugün ALSTUD olarak Alanya'da sağlık Turizmi konusunda sahada yaşanan sorunlar ve çözüm noktasında yol haritası çizmek adına Türkiye'nin bu konudaki önemli isimlerini davet ederek sorunları aşmak için yapılması gerekenleri ve yapabileceklerimizi masaya yatırdık. Bu çalıştay sonucunda çözüm önerilerini akademik bir rapor haline getireceğiz. Gittikçe artan ve stratejik hale gelen sağlık turizmi konusunda ülkemizin imkanlarını değerlendirerek öne çıkan bir ülke haline gelmek istiyoruz. Bu noktada kamu olarak ne yapmamız gerekiyor bunu masaya yatırdık. Tüm katılımcılara da teşekkür ediyorum" dedi.
Yorumlar (0)