Alanya'da motor kazaları gündem oldu

Alanya son günlerde art arda yaşanan motosiklet kazalarını konuşuyor

banner404

ALANYALI esnaf, dükkanları önünde olan kazalardan, kaldırımdan giden motosikletlilerden ve yeterli denetim yapılmamasından şikayet ederken, Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir, konuyla ilgili olarak Dim TV’ye (dimtv.tv) konuştu. 
Demir, “Alanya, hatta Türkiye dışına çıktığınızda Türkiye’ye niye turist gelmediğini anlıyorsunuz. Hükümetimizin yeni yasalar çıkarması lazım. Vatandaşların hayatı hiç önemsenmiyor. Burada emniyetimize büyük görevler düşüyor, ama yeri geliyor, emniyetin de eli kolu bağlı kalıyor. Meclisten güzel bir kanun çıkarılmalı ve bu kazaları yapanlara ağır yaptırımlar uygulanmalı” dedi.
‘MİLLİ SERVETİMİZ KAYBOLUYOR’
Cezalı motosikletlerin bulunduğu yerin adeta motosiklet mezarlığına döndüğünü söyleyen Demir, “Cezayı ödememek için motoru bırakıp gidiyorlar, çünkü 1500-3 bin lira ceza ödemesi gerekiyor. Ödemiyor, motoru bırakıyor, motor da çürüyüp gidiyor. Milli bir servet kayboluyor, yani ekonomiye de zararı var” diye konuştu.
‘DAHA SIKI TEDBİRLER ALINMALI’
Türk adalet sisteminde cezaların yeterince caydırıcı olmadığını söyleyen Demir, “Denetimler yapılıyor, fakat bu sorunla baş edilemiyor. Emniyet güçlerini daha çok güçlendirmemiz lazım. Mesela 100 tane mi trafik polisi var, 200 tane olsun. 200 mü, 400 olsun. Gerekirse her sokakta bir tanesi nöbet tutsun. Bunu halka aşılamamız lazım. Bunun başı da eğitimden geçer. İnsanın önce kendisine, sonra etrafına olacak. Ama insanların kendine faydası yok. Bir motor almış, ‘Turist gelmezse gelmesin, bana ne?’ diyor. Oysaki emekli, memur, dağdaki çoban bile turiste bağlı. Dağdaki çoban koyununu, kuzusunu, tosununu kime satıyor? Kasaba satıyor. Kasap kime satıyor? Otele satıyor. Turist gelmezse, çobanın etini kim alacak? Alanya turizmine katkı sağlayacaksak emniyet, jandarma, belediye, zabıta, oda başkanları, herkes elini taşın altına koymalı. Bunu gerekli bakanlara duyurup en kısa zamanda kanunların değiştirmesi ve daha sıkı tedbirlerin alınması gerekiyor. Kişi, turiste en ufak kötü bir muamele yaptığında nasıl içeri giriyorsa, trafik cezası da öyle olmalı. Cezası büyük olmalı ki o kişi bir daha motora binememeli” ifadelerini kullandı.
Konuyla ilgili vatandaş yorumları ise şöyle:
BURCU COŞKUNER (MAĞAZA MÜDÜRÜ):
Geçenlerdeki buradaki trafik kazasına hepimiz çok üzüldük, gözümüzün önünde oldu, mağazanın içindeydik. Bu tarz kazalar bu caddede çok oluyor ve bunlara bir çözüm yolu bulunamıyor, bulunması için bence ya Atatürk heykelinin orada olduğu gibi trafik polislerinin buradaki ışıklarda da beklemesi ve motorlu sürücüleri uyarmaları lazım yada motorların kaldırılmaları lazım çünkü başka türlü bu kazaların önüne geçilmez. 
MERVE KOÇGÜRBÜZ (SATIŞ DANIŞMANI): 
Kaza benim gözümün önünde oldu. Çocuk bir anda savruldu ve motorun düştüğünü gördüm. Kazada ki sürücü kask falan takmamıştı, ilerden motorun önünü kaldırarak geliyormuş ben onu fark etmemiştim. Ana caddede bu şekilde tehlikeli hareketlerin yapılması hiç doğru değil. Çünkü insanları canını tehlikeye atıyorlar. Bunların önlenmesi için kesinlikle hız motorlarının kaldırılması lazım, küçük, elektrikli motorlar kullanılabilir. Şehir merkezinde hız motorlarını doğru bulmuyorum. Trafik polislerinin de bu bölgede kesinlikle beklemeleri gerekiyor. Atatürk anıtının orada polisler var ama zaten burada hız yapıp o bölgeye yaklaştıklarında yavaşlıyorlar. Şehir merkezinde her köşe başında beklenmesi gerekiyor.
DİLEK ORAL (BUTİKÇİ):
Bu kazaları yapanların çok ağır cezalandırılmaları gerekiyor, hem ehliyetlerinin alınması, hem de para cezası verilmesi gerekiyor. İki gündür üst üste aynı motor kazası. İnsanlara çarpıyorlar. Polis denetimleri arttırılmalı ve şu rahatsız edici egzoz seslerine de ceza yazılmalı. Burası turizm bölgesi, elektrikli motorlar kullanılsın.
HÜSEYİN GÜMÜŞLÜ (ESNAF):
Bu kazaların önlenmesi için eğitim şart ve motorcu arkadaşların da yavaş sürmeleri gerekmekte. Ya kendi canlarına yada başka insanların canına maal oluyor. Yavaş kullanırsalar hiçbir sıkıntı olmaz. Yani bir atasözü var "Ağır taşı ne yel alır, ne sel alır” diye. Bu tür konularda polis denetimi gerekli, sezonun açılmasına az kaldı, bize gelen turistlere örnek olmamız lazım. Rahatsız etmememiz lazım, onlar da bunları yaşamasın, görmesin ve memleketlerine gittiklerinde burayı güzel anlatsınlar.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2018, 11:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
CEM CANDEMIR
CEM CANDEMIR - 1 yıl Önce

KALDIRIMDA YURURKEN ARKANDAN GELIP BUYUK BIR HISIMLA KORMAYA BASAN MOTORCULARA MUSAMAHA GOSTERILDIGI SURECE MAALESEF ALANYADA DAHA COK INSANIN CANI YANACAK ((((

hasan huseyin
hasan huseyin - 13 ay Önce

araba ters yoldan cıkıyor motosıkletlide suc yok herseyi motosiklete bisiklete bulmayın

SIRADAKİ HABER

banner517

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479